Prospecte medicamente

La cautare
Lasati spatiu intre litere si numere
October 2014
M T W T F S S
« Sep    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Prospect Solpadeine


Prospect: Informatii pentru utilizatori

SOLPADEINE COMPRIMATE

Vă rugăm citiţi cu atenţie acest prospect.

Compoziţie:

Un comprimat conţine paracetamol 500 mg, fosfat de codeină hemihidrat 8 mg, cafeină anhidră 30 mg şi excipienţi: amidon de porumb, amidon pregelatinizat, sorbat de potasiu, povidonă, talc purificat, stearat de magneziu, celuloză microcristalină, acid stearic şi Imaje Red Ink FT 128 (etanol 95%, apă demineralizată, hidroxipropilmetilceluloză, carmoisine (E122).

Solpadeine Prospect

Solpadeine Prospect

Indicaţii terapeutice:

Solpadeine comprimate este recomandat pentru calmarea durerilor uşoare – moderate din reumatism, sciatică şi lumbago, pentru ameliorarea rapidă a cefaleei (inclusiv din sinuzite), migrenelor, durerilor menstruale, durerilor determinate de luxaţii, durerilor dentare, nevralgiilor, durerilor în gât, a febrei şi simptomelor din răceală şi gripă. Solpadeine comprimate conţine trei substanţe active: paracetamol – cu acţiune analgezică (calmează durerea) şi antipiretică (reduce febra), fosfat de codeină – ca analgezic şi cafeină – pentru calmarea rapidă a durerilor de intensitate moderată şi moderat-severă.

Contraindicaţii:

Nu trebuie să utilizaţi Solpadeine comprimate dacă:

-   utilizaţi şi alte produse care conţin paracetamol

-   sunteţi alergic la paracetamol, codeină, cafeină sau la oricare dintre excipienţi

-   suferiţi de astm bronşic sau de afecţiuni însoţite de deprimare respiratorie sau presiune intracraniană crescută, aveţi un traumatism cranio-cerebral sau după intervenţii chirurgicale la nivelul căilor biliare

-   aveţi diagnosticul de insuficienţă hepatocelulară

-   nu trebuie utilizat la copiii sub 12 ani

înainte de a utiliza Solpadeine comprimate, cereţi

sfatul medicului:

-   dacă suferiţi de afecţiuni severe renale sau hepatice, inclusiv afectare hepatică alcoolică

-   dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi

-   dacă sunteţi în tratament pentru depresie (de exemplu, cu inhibitori de monoaminoxidază) sau aveţi probleme respiratorii

-   dacă utilizaţi medicamente recomandate de medic pentru greaţă, vărsături, hipercolesterolemie (metoclopramid, domperidonă sau colestiramină)

-   dacă utilizaţi anticoagulante (warfarină, alte cumarinice) – medicamente pentru prevenirea cheagurilor – şi aveţi nevoie de un analgezic ca tratament cronic. Paracetamolul creşte concentraţia acestora şi creşte riscul de sângerare. Puteţi utiliza însă doze ocazionale de paracetamol.

Sarcina şi alăptarea:

Cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza orice

medicament în timpul sarcinii şi alăptării.

Capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje:

Deşi nu este probabil să determine afectarea capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, la anumite persoane este posibil să apară somnolenţă în timpul tratamentului.

Care este doza recomandată?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani:

1 -2 comprimate Solpadeine comprimate de 3-4 ori pe zi, dacă este necesar. Nu se administrează mai des de

4 ore interval şi nu se depăşesc 4 administrări (8 comprimate) în 24 de ore.

Copii sub 12 ani:

Produsul nu este recomandat.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, vă

rugăm să vă adresaţi medicului.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Ce reacţii adverse poate avea Solpadeine comprimate?

Reacţiile adverse ale paracetamolului sunt rare. Pot apărea reacţii alergice (erupţii cutanate). Codeina poate produce constipaţie, greaţă, ameţeli sau somnolenţă, dar aceste reacţii adverse apar foarte rar în cazul utilizării produsului în dozele recomandate. Consumul excesiv de cafea sau ceai în timpul tratamentului cu Solpadeine comprimate poate produce iritabilitate şi excitabilitate nervoasă. Adresaţi-vă medicului în cazul apariţiei oricăror reacţii adverse.

Ce trebuie făcut dacă aţi depăşit doza recomandată?

Dacă aţi depăşit accidental doza recomandată, vă rugăm să vă adresaţi medicului sau celui mai apropiat

spital chiar dacă nu vă simţiţi rău. Supradozajul poate determina insuficienţă hepatică.

Păstrare:

Nu sunt necesare condiţii speciale de păstrare. A nu se lăsa la îndemâna copiilor. A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Ambalajul

Cutie cu 1 blister din Al/PVC a câte 12 comprimate. Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte 8 comprimate. Cutie cu 2 blistere din Al/PVC a câte 12 comprimate. Cutie cu 4 blistere din Al/PVC a câte 8 comprimate. Cutie tip portofel cu 1 blister din Al/PVC a câte 12 comprimate.

Cutie tip portofel cu 2 blistere din Al/PVC a câte 8 comprimate.

Producător:

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Irlanda

GlaxoSmithKline

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă:

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GlaxoSmithKline Export Ltd. Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Data ultimei verificări a prospectului: Iunie 2005

S-au mai cautat :

  • solpadeine comprimate

Comments are closed.

La cautare
Lasati spatiu intre litere si numere
Va multumim ca sunteti alaturi de noi !
Facebook
Prospecte medicamente & naturiste > Blog prospecte > S > Prospect Solpadeine