Prospect Coldrex Lemon

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Coldrex Maxgrip Lemon

 Pulbere pentru suspensie orala

Paracetamol

Acid ascorbic

Clorhidrat de fenilefrină

 

Coldrex Lemon Prospect
Coldrex Lemon Prospect

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect

deoarece el conţine informaţii importante pentru

dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fară prescripţie medicală.

Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Maxgrip

Lemon cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.
  • întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.
  • Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.
  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

în acest prospect găsiţi:

1. Ce este Coldrex Maxgrip Lemon şi pentru ce se utilizează

2. înainte să utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon

3. Cum să utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează Coldrex Maxgrip Lemon

6. Informaţii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX MAXGRIP LEMON Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:

-paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;

-dorhidratul de fenilefrină este un decongestlv care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;

-vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.

Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

2. ÎNAINTE SÂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP LEMON

Nu utilizaţi COLDREX MAXGRIP LEMON dacă:

-sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, dorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip Lemon (vezi pct. 6);

-dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală;

-dacă aveţi hipertensiune arterială;

-dacă aveţi hipertiroidism;

-dacă suferiţi de o boală cardiacă;

-dacă aveţi diabet;

-dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază-IMAO, beta-blocante);

-dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);

Nu administraţi la copii cu vârsta sub 12 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Maxgrip Lemon

Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum şi cu alte produse care conţin paracetamol.

Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrină poate creşte tensiunea arterială. Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic. Dacă simptomele de răceală persistă, adresaţl-vă medicului. Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.

Acum se mai citeste