Prospect Gripostop granule pentru soluţie orală

Sharing

Prospect Gripostop granule pentru soluţie orală

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Gripostop cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

  • Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 5 zile.

  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

  1. Ce este Gripostop şi pentru ce se utilizează

  2. Înainte să utilizaţi Gripostop

  3. Cum să utilizaţi Gripostop

  4. Reacţii adverse posibile

  5. Cum se păstrează Gripostop

  6. Informatii suplimentare

  1. CE ESTE GRIPOSTOP ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

    Gripostop face parte din grupa medicamentelor numite analgezice – antipiretice.

    Indicaţii terapeutice

    Gripostop este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:

    • paracetamol care ameliorează durerea si reduce temperatura atunci când aveţi febră;

    • maleatul de clorfeniramina reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu acestea şi acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului.

    • vitamina C (acidul ascorbic) vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.

    Gripostop este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şj răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

    Medicamentul este destinat utilizării de către adulţi şi adolescenţi cu vârsta mai mare de 15 ani. Tratamentul cu antibiotice poate fi necesar în cazul apariţiei infecţiilor bacteriene.

  2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI GRIPOSTOP® Nu utilizaţi Gripostop în următoarele situaţii

    Daca sunteti alergic la paracetamol, fenacetina sau alte antiinflamatoare, feniramina sau alte antihistaminice sau la oricare dintre componentele medicamentului

    Daca aveţi un deficit de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază

    Daca suferiţi de afectare gravă a rinichilor (riscul de efecte nedorite la nivelul rinichilor poate fi crescut în

    cazul administrării prelungite de doze mari)

    Daca aveti tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară

    Daca suferiţi de glaucom cu unghi închis, istoric familial de glaucom cu unghi închis sau glaucom cu unghi deschis

    Daca suferiţi de afectare gravă a ficatului

    Daca sunteţi în tratament concomitent cu inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) non-selectivi Daca suferiţi de pietre la rinichi (doze mari – 1 g acid ascorbic pe zi, timp îndelungat)

    Dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de zaharuri (conţine zahăr); Daca aveti vârsta sub 15 ani

    Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Gripostop

    Nu depăşiţi dozele indicate ş consultaţi medicul dacă acest lucru s-a întamplat accidental. Daca apar reactii alergice, tratamentul va fi întrerupt imediat.

    Nu combinaţi Gripostop cu alte medicamente (de exemplu barbiturice, carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, contraceptive estro-progestative, antifungice, doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, metotrexat, saruri de aur, barbiturice, primidona, anticoagulante cumarinice, antiinflamatoare nesteroidiene, ciclosporina, agonişti morfinici, antiacide, carbune activat, anticolinergice, fenicoli, sultoprida, IMAO, deprimante ale SNC, atropina, fenitoina, deferoxamina) fără să vă consultaţi medicul sau farmacistul. Pentru a evita potenţiale interacţiuni între diferitele medicamente, trebuie ca dumneavoastră să informaţi medicul dumneavoastra sau farmacistul dacă aţi luat sau luaţi şi alte medicamente.

    Nu folositi Gripostop dacă suferiţi de boli ale rinichilor, fără să aveţi avizul medicului. Nu lasaţi Gripostop la îndemâna şi vederea copiilor.

    Datorită conţinutului în zahăr, trebuie avută o grija deosebită cu acest medicament în caz de diabet, intolerantă la fructoză, glucoză sau malabsorbţia galactozei, deficienţă de zaharaza-izomaltaza (o boală genetică rară).

    Este necesară prudenţă în cazul administrării la vârstnici.

    Va rugăm să întrebaţi medicul dumneavoastră dacă sunteţi sau aţi fost în una din aceste situaţii.

    Utilizarea Gripostop cu alimente sau băuturi

    Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu Gripostop.

    Sarcina

    Întrebati medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament.

    Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi însărcinată sau intenţionaţi să rămâneţi însărcinată.

    Datorită absenţei studiilor pe animale şi la om, riscul este necunoscut. În consecinţă, ca o masură

    de precauţie, acest medicament nu trebuie administrat în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.

    Alăptarea

    Întrebati. medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza orice medicament în timpul alaptării.

    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

    Datorita efectelor adverse pe care le are (de exemplu somnolenta, sedare, stare confuzionala, ameteala, tulburari de acomodare a vederii etc.), produsul poate influenta capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

    Informaţii importante privind unele componente ale Gripostop

    Gripostop conţine zahăr. Daca medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă faţă de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

  3. CUM SĂ UTILIZAŢI GRIPOSTOP Adulti (cu vârsta peste 15 ani):

    1 plic Gripostop de 2-3 ori pe zi. Intervalul între administrări trebuie sa fie de cel puţin 4 ore.

    Dacă suferiţi de afectare gravă a rinichilor, intervalul între administrări trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

    Conţinutul unui plic de Gripostop se dizolvă într-o cană cu apă fierbinte (aproximativ 200 ml). Se obţine o băutură cu aromă de lămâie care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic o dată. Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă fierbinte, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.

    Informaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă starea de rău continuă şi după 5 zile de tratament. Medicul dumneavoastră vă va informa cât va dura tratamentul cu Gripostop.

    Dacă aveţi impresia că efectul lui Gripostop este prea puternic sau prea slab întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

    Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Gripostop

    Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie sa faceţi.

    Este important sa-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Daca o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii tratamentului.

    Dacă uitaţi să luaţi Gripostop

    Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

    Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.

  4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

    Ca toate medicamentele, Gripostop poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

    Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10

    Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

    Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

    Reacţii adverse foarte rare includ:

    • scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);

    • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;

    • îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm);

    • afecţiuni ale ficatului.

      Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută includ:

    • vărsături, diaree;

    • creştere a tensiunii arteriale;

    • dureri de cap;

    • ameţeli;

    • incapacitate de a dormi (insomnie);

    • perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii). Aceste reacţii ar trebui să dispară dacă întrerupeţi administrarea de Gripostop.

      Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  5. CUM SE PĂSTREAZĂ GRIPOSTOP

    A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

    Nu utilizaţi Gripostop după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

    A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

    Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine Gripostop

  • Substanţe active sunt paracetamol 500 mg, acid ascorbic 200 mg si maleat de clorfeniramina 4 mg

  • Celelalte componente sunt zahar, acid citric anhidru, zaharină sodică, aromă de lamâie.

Cum arată Gripostop şi conţinutul ambalajului

Granule omogene de culoare alb-gălbui, cu miros slab caracteristic de lămâie, pentru soluţie orală.

Cutie cu 6 plicuri a câte 13,1 g granule pentru soluţie orală. Cutie cu 8 plicuri a câte 13,1 g granue pentru soluţie orală.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

S.C. Slavia Pharm S.R.L.

B-dul Theodor Pallady, nr. 44C Sector 3, cod 032266, Bucureşti România

Producătorul

S.C. Slavia Pharm S.R.L.

B-dul Theodor Pallady, nr. 44C Sector 3, cod 032266, Bucureşti România

Acest prospect a fost aprobat în iunie 2011

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului deoarece combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale.

Acum esti aici: Home » Prospect Gripostop granule pentru soluţie orală
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!