PROSPECT Ibuprofen 400 mg capsule

Sharing

PROSPECT Ibuprofen 400 mg capsule

Ibuprofen

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Ibuprofen cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

  • Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3-5 zile.

  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    În acest prospect găsiţi:

    1. Ce este Ibuprofen şi pentru ce se utilizează

    2. Înainte să luaţi Ibuprofen

    3. Cum să luaţi Ibuprofen

    4. Reacţii adverse posibile

    5. Cum se păstrează Ibuprofen

    6. Informaţii suplimentare

    1. CE ESTE IBUPROFEN ARENA ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

      Ibuprofen face parte din grupa medicamentelor denumite AINS (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene) care acţionează reducând durerea, inflamaţia şi febra.

      Ibuprofen este utilizat pentru a calma durerile uşoare până la moderate, cum sunt durerea de cap, incluzând migrena, durerea de dinţi, durerea menstruală şi a reduce febra.

    2. ÎNAINTE DE A LUA IBUPROFEN ARENA Nu luaţi Ibuprofen

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen sau oricare dintre celelalte componentele ale Ibuprofen .

  • dacă aţi avut reacţii alergice, cum sunt astm bronşic, secreţii nazale, erupţie trecătoare pe piele cu mâncărime sau umflarea buzelor, a feţei, a limbii sau a gâtului după ce aţi luat medicamente care conţin acid acetilsalicilic sau alte medicamente pentru durere şi inflamaţie (AINS).

  • dacă aţi avut ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) legate de utilizarea anterioară a medicamentelor pentru durere şi inflamaţie (AINS)

  • dacă aveţi ulcer sau sângerare la nivelul stomacului sau intestinului subţire (duoden) sau dacă aţi avut două sau mai multe astfel de episoade în trecut

  • dacă aveţi probleme ale ficatului, rinichilor sau inimii (incluzând boala cardiacă coronariană) severe

  • dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină

  • dacă suferiţi de deshidratare semnificativă (determinată de vărsături, diaree sau consumul insuficient de lichide)

  • dacă aveţi orice sângerare activă (inclusiv la nivelul creierului)

  • dacă aveţi o afecţiune de origine necunoscută având ca rezultat formarea anormală a celulelor sanguine

    Nu se administrează la copii cu vârsta sub 12 ani.

    Aveţi grijă deosebită când luaţi Ibuprofen

  • dacă aveţi lupus eritematos sistemic (LES) sau alte afecţiuni autoimune

  • dacă există în familie o tulburare în producerea pigmentului roşu din sânge (porfirie)

  • dacă aveţi afecţiuni intestinale inflamatorii cronice, cum sunt inflamaţia colonului cu ulcere (colită ulcerativă), o inflamaţie care afectează tractul digestiv (boală Crohn) sau alte afecţiuni ale stomacului sau intestinului

  • dacă aveţi tulburări de formare a celulelor sanguine

  • dacă aveţi probleme legate de mecanismul de coagulare normal al sângelui

  • dacă aveţi alergii, febra fânului, astm bronşic, inflamare cronică a mucoasei nazale şi a sinusurilor, vegetaţii adenoide sau afecţiuni obstructive cronice ale tractului respirator, deoarece riscul de îngustare a căilor aeriene cu dificultăţi în respiraţie (bronhospasm) este mai mare

  • dacă aveţi de probleme de circulaţie la nivelul arterelor mâinilor sau picioarelor

  • dacă aveţi probleme de ficat, rinichi, inimă sau tensiune arterială mare

  • dacă aţi avut recent o intervenţie chirurgicală majoră

  • dacă sunteţi în primele şase luni de sarcină

  • dacă alăptaţi.

Vârstnici

Dacă sunteţi în vârstă veţi fi mai expus la reacţii adverse, în special sângerare şi perforaţie la nivelul tractului digestiv, care pot fi letale.

Ulcere, perforaţie şi sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor

Dacă aţi avut anterior ulcer la nivelul stomacului sau intestinelor, în special dacă acesta a fost complicat cu perforaţie sau a fost însoţit de sângerare, trebuie să fiţi atent la orice simptome abdominale neobişnuite şi să spuneţi imediat medicului dumneavoastră, mai ales dacă aceste simptome apar la începutul tratamentului. Aceasta este necesar, deoarece riscul de sângerare sau de ulceraţie la nivelul tractului digestiv este mai mare în acest caz, în special la pacienţii vârstnici. Dacă apare sângerarea sau ulceraţia la nivelul tractului digestiv, tratamentul trebuie întrerupt.

Sângerarea, ulceraţia sau perforaţia la nivelul stomacului sau intestinelor pot apărea fără alte semne de avertizare, chiar şi la pacienţii care nu au avut niciodată astfel probleme. Acestea pot fi, de asemenea, letale.

Riscul de apariţie a ulcerelor, perforaţiei sau sângerării la nivelul stomacului sau intestinelor creşte la doze mari de ibuprofen. Riscul creşte, de asemenea, dacă anumite alte medicamente sunt luate în acelaşi timp cu ibuprofenul (vezi mai jos, Folosirea altor medicamente).

Reacţii la nivelul pielii

Trebuie să încetaţi de a mai lua Ibuprofen la primul semn de erupţie trecătoare pe piele, leziuni la nivelul mucoaselor sau alte semne de alergie, deoarece acestea pot fi primul semn al unor reacţii ale pielii grave (dermatită exfoliativă, eritem polimorf, sindrom Stevens-Johnson, sindrom Lyell), uneori cu rezultat letal. Cel mai mare risc al apariţiei acestor reacţii este în prima lună de tratament.

Efecte asupra inimii şi creierului

Medicamente precum Ibuprofen se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord (infarct miocardic) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului (7 zile la rând).

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc datorită acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat sau valori mari ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

Efecte asupra rinichilor

Ibuprofenul poate determina probleme în funcţionarea rinichilor, chiar şi la pacienţii care nu au mai avut astfel de probleme. Aceste probleme pot determina umflarea picioarelor şi pot conduce chiar la insuficienţă cardiacă sau tensiune arterială mare la persoanele predispuse.

Ibuprofenul poate determina leziuni la nivelul rinichilor, în special la pacienţii care deja au avut probleme la nivelul rinichilor, inimii sau ficatului sau care iau diuretice sau inhibitori ai ECA, precum şi la vârstnici. Cu toate acestea, întreruperea tratamentului cu ibuprofen, în general, conduce la vindecare.

Alte precauţii

În tratamentul de lungă durată, la utilizarea de doze mari de analgezice, poate să apară durerea de cap care nu trebuie tratată prin creşterea dozelor din acest medicament. Utilizarea de rutină a analgezicelor poate determina leziuni renale permanente şi risc de insuficienţă renală.

Ibuprofen poate masca simptomele sau semnele unei infecţii (febră, durere şi inflamaţie) şi poate prelungi temporar timpul de sângerare.

Ibuprofen poate reduce posibilitatea de a rămâne gravidă. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente , inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Reacţiile adverse ale Ibuprofen pot creşte dacă anumite medicamente sunt luate în acelaşi timp. Pe de altă parte, Ibuprofen poate creşte sau scădea efectul altor medicamente sau creşte apariţia reacţiilor adverse ale acestora când sunt luate în acelaşi timp.

Vă rugăm să îi spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi:

  • alte AINS

  • acid acetilsalicilic

  • anticoagulante (împotriva coagulării sângelui), cum este warfarina sau heparina

  • antiagregante plachetare (împotriva coagulării sângelui), cum este ticlopidina sau clopidogrelul

  • metotrexat (utilizat în tratamentul cancerului şi afecţiunilor autoimune)

  • digoxină (pentru tratamentul diferitelor afecţiuni ale inimii)

  • fenitoină (utilizată pentru a preveni apariţia convulsiilor epileptice)

  • litiu (utilizat în tratamentul depresiei şi maniei)

  • diuretice (comprimate pentru eliminarea apei), incluzând diuretice care economisesc potasiu

  • antihipertensive (pentru tratamentul tensiunii arteriale mari), cum sunt:

    • inhibitori ai ECA, de exemplu, captopril

    • medicamente beta blocante

    • antagonişti de angiotensină II

  • colestiramină (utilizată în tratamentul valorilor mari ale colesterolului)

  • aminoglicozide (medicamente împotriva anumitor tipuri de bacterii)

  • ISRS (medicamente împotriva depresiei), cum sunt paroxetina, sertralina, citalopramul

  • moclobemidă (IMAO selectiv şi reversibil – un medicament utilizat în tratamentul bolilor depresive sau fobiilor sociale)

  • ciclosporină, tacrolimus (pentru inhibarea sistemul imunitar după transplantul de organe)

  • zidovudină sau ritanovir (utilizat în tratamentul infecţiilor cu HIV)

  • mifepristonă

  • probenecid sau sulfinpirazonă (pentru tratamentul gutei)

  • antibiotice chinolone

  • sulfoniluree (pentru tratamentul diabetului zaharat de tip 2)

  • corticosteroizi (utilizaţi împotriva inflamaţiilor)

  • bisfosfonaţi (utilizaţi în osteoporoză, boala Paget şi pentru a reduce valorile mari ale calciului din sânge)

  • oxpentifilină (pentoxifilină) (utilizată în tratamentul afecţiunii circulatorii ale arterelor picioarelor sau braţelor)

  • baclofen (un relaxant pentru muşchi)

Folosirea Ibuprofen cu alimente şi băuturi

Ibuprofen trebuie înghiţit cu un pahar de apă în timpul mesei sau după masă.

Evitaţi alcoolul etilic, deoarece acesta accentuează reacţiile adverse la Ibuprofen , în special pe acelea care afectează stomacul, intestinele sau creierul.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Ibuprofenul nu trebuie luat în ultimele 3 luni de sarcină, deorece poate determina la făt tulburări majore la nivelul inimii, plămânilor şi rinichilor. Dacă este utilizat la sfârşitul sarcinii, poate determina tendinţă de sângerare atât la mamă, cât şi copil şi diminuează puterea contracţiilor uterine întârziind debutul naşterii.

Tratamentul în timpul primelor 6 luni de sarcină va fi recomandat numai de către medicul dumneavoastră, dacă este absolut necesar.

Ibuprofenul poate face mai dificilă încercarea de a rămâne gravidă. Trebuie să spuneţi medicului dumneavoastră dacă planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aveţi probleme în a rămâne gravidă.

Ibuprofenul trece în cantităţi foarte mici în laptele matern şi, de obicei, alăptarea nu trebuie întreruptă în timpul tratamentelor de scurtă durată. Cu toate acestea, dacă vi se recomandă un tratament de lungă durată, trebuie luată în considerare întreruperea definitivă a alăptării la sân.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

În general, ibuprofenul nu are reacţii adverse asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Cu toate acestea, întrucât la doze mari, în cazuri individuale, se pot manifesta reacţii adverse, cum sunt oboseală, somnolenţă, vertij (raportate ca frecvente) şi tulburări de vedere (raportate ca mai puţin frecvente), capacitatea de conduce vehicule sau de a folosi utilaje ar putea fi afectată. Acest efect este accentuat în cazul consumului concomitent de alcool etilic.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen

Ibuprofen conţine lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Ibuprofen conţine p-Hidroxibenzoat de metil (E 218), p-Hidroxibenzoat de n-propil (E 216). Poate provoca reacţii alergice (chiar întârziate).

  1. CUM SĂ LUAŢI IBUPROFEN ARENA

    Luaţi întotdeauna Ibuprofen exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.

    Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai scurte perioade necesare controlării simptomelor.

    Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: doza iniţială recomandată este de o capsulă Ibuprofen 400 mg, administrată la intervale de 4-6 ore. Dacă durerea sau febra nu se ameliorează, se pot administra 2 capsule Ibuprofen 400 mg, fără a depăşi, însă, 3 capsule Ibuprofen 400 mg în 24 ore.

    Capsulele se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

    Copii cu vârsta sub 12 ani: nu se recomandă administrarea capsulelor la copii cu vârsta sub 12 ani.

    Pacienţi vârstnici: nu este necesară ajustarea dozelor. Dacă funcţia renală sau hepatică este afectată, doza trebuie stabilită individual.

    Insuficienţă renală

    Nu este necesară reducerea dozei pentru pacienţii cu insuficienţă renală uşoară până la moderată.

    Insuficienţă hepatică

    Nu este necesară reducerea dozei pentru pacienţii cu insuficienţă hepatică uşoară până la moderată.

    Trebuie să întrerupeţi tratamentul cu Ibuprofen şi să vă prezentaţi la medic dacă simptomele persistă sau se agravează după 3 zile.

    Dacă aveţi impresia că efectul Ibuprofen este prea puternic sau prea slab, adresaţi-vă medicului dumneavostră sau farmacistului.

    Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen

    Dacă aţi luat mai mult Ibuprofen decât trebuie, adresaţi-vă imediat unui medic, la cea mai apropiată unitate de primiri urgenţe a unui spital sau la farmacie.

    Simptomele unei supradozaj pot fi: greaţă, vărsături şi durere de stomac sau diaree. De asemenea, pot apărea ţiuituri în urechi, durere de cap, ameţeli, vertij şi sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor. În cazuri de intoxicare gravă, poate apărea somnolenţă, excitaţie, dezorientare, comă, convulsii, crampe (în special la copii), vedere înceţoşată şi probleme de vedere, insuficienţă renală, leziuni la nivelul ficatului, tensiune arterială mică, respiraţie redusă, colorarea în albastru a buzelor, a limbii şi a degetelor şi creşterea tendinţei de sângerare. De asemenea, poate apare agravarea astmului bronşic la pacienţii cu astm bronşic.

    Dacă uitaţi să luaţi Ibuprofen

    Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o cât mai repede posibil, cu excepţia cazului în care au rămas mai puţin de patru ore până la următoarea doză.

    Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

    Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  2. REACŢII ADVERSE POSIBILE

    Ca toate medicamentele, Ibuprofen poate provoca reacţii adverse, cu toate că acestea nu apar la toate persoanele.

    La asocierea cu AINS au fost raportate edemul, hipertensiunea arterială şi insuficienţa cardiacă.

    Medicamentele precum Ibuprofen pot fi asociate cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral.

    Reacţiile adverse sunt clasificate după următoarele frecvenţe:

    Foarte frecvente:

    care afectează mai mult de 1 pacient din 10

    Frecvente:

    care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

    Mai puţin frecvente:

    care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

    Rare:

    care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

    Foarte rare:

    afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

    Cu frecvenţă necunoscută

    care nu poate fi estimată din datele disponibile

    Reacţiile adverse frecvente

    • arsuri în capul pieptului, dureri abdominale, greaţă, vărsături, balonare, diaree, constipaţie şi mici hemoragii digestive.

      Reacţiile adverse mai puţin frecvente

    • durere de cap, ameţeli, insomnie, agitaţie, iritabilitate sau astenie;

    • tulburări de vedere;

    • ulcere la nivelul stomacului şi intestinului, potenţial complicate cu hemoragii şi perforaţii;

    • inflamaţia mucoasei cavităţii bucale cu formarea de ulceraţii;

    • agravarea colitei şi a bolii Crohn;

    • inflamaţia mucoasei stomacului;

    • reacţii de hipersensibilitate, cu erupţii trecătoare pe piele, cu înroşire şi mâncărimi, crize de astm bronşic (posibil însoţite de scăderea tensiunii arteriale).

      Reacţiile adverse rare

    • zgomote în urechi.

      Reacţiile adverse foarte rare

    • palpitaţii;

    • tulburări formare a celulelor sanguine (cu simptome precum: febră, durere în gât, ulcere la nivelul suprafeţei gurii, simptome de gripă, oboseală severă, sângerare la nivelul pielii şi nasului);

    • inflamaţie a esofagului;

    • inflamaţie a pancreasului;

    • îngustări ale lumenului intestinului subţire şi intestinului gros;

    • edeme, în special la pacienţii cu hipertensiune arterială sau insuficienţă renală;

    • sindrom nefrotic;

    • nefrită interstiţială;

    • leziuni ale parenchimului renal (necroză papilară);

    • creşterea valorilor serice ale acidului uric.

    • erupţii trecătoare pe piele, cu înroşire şi formare de vezicule pe piele (sindrom Stevens-Johnson şi necroliză epidermică toxică).

    • meningită aseptică, manifestată prin: redoarea cefei, cefalee, greaţă, vărsături, febră sau tulburări ale stării de conştienţă;

    • reacţii psihotice;

    • depresie.

    • inflamaţie acută a ficatului, disfuncţie, leziune sau insuficienţă hepatică;

    • exacerbare a inflamaţiei din cursul infecţiilor (de exemplu, apariţia fasciitei necrozante;

    • reacţii generale severe de hipersensibilitate: manifestate prin edem la nivelul feţei, umflarea limbii, umflarea internă a laringelui cu îngustarea căilor aeriene, lipsă de aer, creşterea pulsului, scăderea tensiunii arteriale până la şoc cu potenţial letal; în cazul apariţiei unuia dintre aceste simptome, posibil chiar de la prima administrare, este necesară asistenţă medicală de urgenţă.

      Dacă în cursul tratamentului cu Ibuprofen apar sau se agravează semnele unei infecţii; în acest caz, trebuie să vă prezentaţi imediat la medic, pentru a evalua indicaţia de tratament antiinfecţios/antibiotic.

  3. CUM SE PĂSTREAZĂ IBUPROFEN ARENA

    A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

    Nu utilizaţi Ibuprofen după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

    A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

    Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  4. INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine Ibuprofen

  • Substanţa activă este ibuprofenul Fiecare capsulă conţine ibuprofen 400 mg.

  • Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei- lactoză monohidrat, amidon de porumb,

talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru; capsula-cap – dioxid de titan (E 171), eritrosină (E 127), oxid roşu de fer (E 172), p-hidroxibenzoat de metil (E 218),

p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216), gelatină; corp-dioxid de titan (E 171), p-hidroxibenzoat de metil (E 218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216), gelatină.

Cum arată Ibuprofen şi conţinutul ambalajului

Ibuprofen se prezintă sub formă de capsule gelatinoase de formă cilindrică, cu corp alb opac şi cap roşu opac, care conţin o pulbere omogenă, de culoare aproape albă.

Ibuprofen este ambalat în cutii cu un blister a 10 capsule.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

S.C. ARENA GROUP S.A.

Str. Ştefan Mihăileanu nr. 31, sector 2, Bucureşti, România.

Fabricantul

S.C. Group S.A.

Bd. Dunării nr. 54, Voluntari, Jud. Ilfov, 077910, România

Acest prospect a fost aprobat în Noiembrie 2011

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului deoarece combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale.

Acum esti aici: Home » PROSPECT Ibuprofen 400 mg capsule
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!