vegis.ro

PROSPECT Nurofen Express 200 mg capsule moi | Dureri Febra

Cuprins

PROSPECT Nurofen Express 200 mg capsule moi

Ibuprofen

Pentru adulţi şi copii cu greutatea mai mare de 20 kg (cu vârsta de aproximativ 6 ani).

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

  • Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Nurofen Express cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

  • Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile în cazul în care aveţi febră şi după 4 zile în cazul calmării durerilor.

  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    În acest prospect găsiţi:

    1. Ce este Nurofen Express şi pentru ce se utilizează

    2. Înainte să luaţi Nurofen Express

    3. Cum să luaţi Nurofen Express

    4. Reacţii adverse posibile

    5. Cum se păstrează Nurofen Express

    6. Informaţii suplimentare

    1. CE ESTE NUROFEN EXPRESS ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

      Ibuprofenul aparţine unei grupe de medicamente numite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Aceste medicamente ameliorează simptomele prin modificarea răspunsului organismului la durere, inflamaţie şi temperatură mare. Nurofen Express se descompune uşor în organism, iar substanţa activă care este eliberată din capsulă este absorbită uşor în corp, pentru a ajunge rapid la locul durerii.

      Nurofen Express este utilizat pentru:

      • ameliorarea durerilor uşoare până la moderate, cum sunt dureri de cap, dureri de dinţi şi

      • reducerea febrei şi durerii asociate cu răceala comună.

    2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI NUROFEN EXPRESS Nu luaţi Nurofen Express

  • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la ibuprofen, Ponceau 4R (E124) sau la oricare dintre celelalte componente ale Nurofen Express

  • dacă aţi avut dificultăţi la respiraţie, astm bronşic, secreţii nazale, umflare sau urticarie după utilizarea acidului acetilsalicilic (cunoscut sub denumirea de aspirină) sau a altor analgezice similare (AINS)

  • dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade) ulcer gastric sau hemoragii gastrice

  • dacă aveţi antecedente de hemoragii gastro-intestinale sau perforări determinate de tratamentul anterior cu AINS

  • dacă aveţi boală severă a ficatului, a rinichilor, boală cardiacă coronariană severă sau insuficienţă cardiacă

  • sau se administrează la copii cu greutatea mai mică de 20 kg

  • dacă aveţi hemoragie cerebrovasculară sau alte hemoragii active

  • dacă aveţi tulburări de formare a celulelor din sânge a căror cauză nu a fost stabilită

  • prezentaţi deshidratare severă (provocată de vărsături, diaree sau administrarea unei cantităţi insuficiente de lichide)

  • în timpul ultimelor trei luni de sarcină (vezi mai jos)

    Aveţi grijă când utilizaţi Nurofen Express

  • dacă aveţi anumite boli ale pielii [lupus eritematos sistemic (LES) sau boală mixtă a ţesutului conjunctiv]. Dacă prezentaţi reacţii adverse grave la nivelul pielii, cum sunt dermatita exfoliativă, sindromul Stevens-Johnson şi necroliza epidermică toxică. Utilizarea Nurofen Express trebuie oprită imediat la prima apariţie a erupţiei pe piele, leziunilor mucoaselor sau a oricăror alte semne de reacţii alergice

  • dacă aveţi boală ereditară de formare a celulelor din sânge (porfirie intermitentă acută)

  • dacă aveţi sau aţi avut boli ale intestinului (colită ulcerativă sau boală Crohn)

  • dacă aveţi sau aţi avut tensiune arterială mare şi/sau insuficienţă cardiacă

  • dacă aveţi funcţia ficatului redusă

  • dacă aveţi boli ale ficatului

  • imediat după intervenţii chirurgicale majore

  • dacă aveţi sau aţi avut astm bronşic sau boli alergice, deoarece este posibil să apară dificultăţi la respiraţie

  • dacă aveţi rinită alergică, polipi nazali sau tulburări respiratorii obstructive cronice, deoarece există un risc crescut de reacţii alergice. Reacţiile alergice se pot prezenta ca episoade de astm bronşic (aşa-numitul astm bronşic indus de analgezice),edem Quincke sau urticarie

  • se recomandă a se evita utilizarea Nurofen Express în cazurile de vărsat de vânt (varicelă).

  • medicamentele cum este Nurofen Express pot fi asociate unui risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral. Orice risc este mai probabil la utilizarea unor doze mari sau în caz de tratament prelungit. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata tratamentului (3 zile dacă aveţi febră şi 4 zile pentru calmarea durerilor)

  • dacă aveţi probleme ale inimii, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea prezenta risc de apariţie a acestor boli (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari ale colesterolului sau dacă sunteţi fumător), ar trebui să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul

  • dacă aveţi tulburări de coagulare a sângelui

  • în cazul administrării prelungite a Nurofen Express, este necesar să se verifice în mod regulat valorile funcţiilor ficatului, rinichilor, precum şi valorile hemoleucogramei

  • utilizarea în asociere cu AINS, inclusiv cu inhibitorii specifici ai ciclooxigenazei-2, creşte riscul de reacţii adverse (vezi punctul „Utilizarea altor medicamente”) şi trebuie evitată

    Reacţiile adverse sunt minimalizate prin utilizarea dozei eficace minime, pentru cea mai scurtă perioadă.

    Vârstnicii prezintă un risc crescut de reacţii adverse.

    În general, utilizarea obişnuită a analgezicelor (de mai multe feluri) poate determina probleme ale rinichilor, severe şi de durată. Acest risc poate creşte în condiţii de solicitare fizică, asociată cu pierderea sărurilor şi deshidratare. Prin urmare, în aceste cazuri, utilizarea analgezicelor trebuie evitată.

    În cazul utilizării prelungite a analgezicelor, pot să apară dureri de cap, care nu trebuie tratate cu doze mai mari din aceste medicamente.

    Dacă vreuna dintre afecţiunile menţionate mai sus vă îngrijorează, înainte de a utiliza Nurofen Express, adresaţi-vă unui medic.

    Utilizarea altor medicamente

    Ce trebuie să evitaţi când utilizaţi alte medicamente?

    Anumite medicamente anticoagulante (care acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu, acidul acetilsalicilic, warfarina, ticlopidina), anumite medicamente antihipertensive (inhibitori ai ECA, cum este captoprilul, blocante ale receptorilor beta, antagonişti ai angiotensinei II) şi chiar alte medicamente pot influenţa efectul ibuprofenului sau efectul lor poate fi influenţat de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare, adresaţi-vă întotdeauna unui medic, înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

    Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. În special,

    spuneţi-le dacă luaţi:

    acid acetilsalicilic sau alte AINS (antiinflamatoare şi analgezice)

    deoarece acesta poate creşte riscul de ulcere sau hemoragii gastro-intestinale

    digoxină (pentru insuficienţă cardiacă)

    deoarece efectul digoxinei poate fi accentuat

    corticosteroizi (medicamente care conţin cortizon sau substanţe asemănătoare cortizonului)

    deoarece acestea pot creşte riscul de ulcere sau hemoragii gastro-intestinale

    medicamente antiplachetare

    deoarece acestea pot creşte riscul de hemoragii

    acid acetilsalicilic (în doză mică)

    deoarece poate fi afectat efectul de subţiere a sângelui

    medicamente pentru subţierea sângelui (cum este warfarina)

    deoarece ibuprofenul poate accentua efectele acestor medicamente

    fenitoină (pentru epilepsie)

    deoarece efectul fenitoinei poate fi accentuat

    inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (medicamente utilizate pentru depresie)

    deoarece aceştia pot creşte riscul de hemoragii gastro-intestinale

    litiu (medicament pentru boala maniaco-depresivă şi depresie)

    deoarece efectul litiului poate fi accentuat

    probenecid şi sulfinpirazone (medicamente pentru gută)

    deoarece excreţia ibuprofenului poate fi întârziată

    medicamente pentru tensiunea arterială mare şi diuretice

    deoarece ibuprofenul poate diminua efectele acestor medicamente şi poate exista un posibil risc crescut de afectare a rinichilor

    diuretice care reţin potasiul

    deoarece acestea pot duce la hiperkaliemie

    metotrexat (medicament pentru cancer sau reumatism)

    deoarece efectul metotrexatului poate fi accentuat

    tacrolimus şi ciclosporină (medicamente imunosupresoare)

    deoarece este posibil să apară distrugeri la nivelul rinichilor

    zidovudină: (un medicament pentru tratamentul SIDA)

    deoarece utilizarea Nurofen Express poate provoca un risc crescut de hemoragie la nivelul unei articulaţii sau o hemoragie care poate cauza inflamaţii la pacienţii cu hemofilie şi HIV (+)

    sulfoniluree (medicamente antidiabetice)

    sunt posibile interacţiuni

    antibiotice chinolone

    deoarece poate creşte riscul de producere a convulsiilor

    Utilizarea Nurofen Express cu alimente şi băuturi

    Înghiţiţi capsulele cu apă. Se recomandă ca pacienţii cu stomac sensibil să ia Nurofen Express cu alimente. Dacă este administrat la scurt timp după masă, debutul acţiunii Nurofen Express poate întârzia. Dacă se întâmplă acest lucru, nu luaţi mai mult Nurofen Express decât este recomandat la pct. „Cum să luaţi Nurofen Express” de mai jos sau până a trecut intervalul corect pentru administrarea următoarei doze.

    Anumite reacţii adverse, cum sunt cele de la nivelul tractului gastro-intestinal, sunt mai probabile în cazul consumului concomitent de alcool şi Nurofen Express.

    Sarcina şi alăptarea

    Nu luaţi acest medicament în timpul ultimelor trei luni de sarcină. Evitaţi utilizarea acestui medicament în primele 6 luni de sarcină, cu excepţia cazului în care medicul vă recomandă altfel. Acest medicament trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării dacă este luat în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă posibilă.

    Acest medicament aparţine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la întreruperea administrării medicamentului.

    Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

    Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

    Acest medicament nu are niciun efect sau are un efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje, dacă este utilizat pe termen scurt şi în dozele recomandate.

    Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Express

    Acest medicament conţine sorbitol. Dacă medicul v-a spus că aveţi o intoleranţă la unele glucide, adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua acest medicament.

    Acest medicament conţine colorantul Ponceau 4R (E124). Acesta poate cauza reacţii alergice.

    1. CUM SĂ LUAŢI NUROFEN EXPRESS

      Luaţi întotdeauna Nurofen Express exact aşa cum este menţionat în acest prospect. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Dacă medicul dumneavoastră nu v-a recomandat alte doze, dozele uzuale standard sunt:

      Adulţi şi adolescenţi cu greutatea de aproximativ 40 kg

      Doza iniţială: luaţi 1 sau 2 capsule (200 mg sau 400 mg ibuprofen) cu apă. Dacă este nevoie, mai luaţi doze suplimentare de 1 sau 2 capsule (200-400 mg ibuprofen), dar nu depăşiţi doza totală de 6 capsule într-un interval de 24 de ore. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 4 ore pentru doza de 200 mg şi de 6 ore pentru doza de 400 mg.

      Copii cu greutatea corporală cuprinsă între 20 şi 39 kg (cu vârsta de aproximativ 6 ani):

      Nurofen Express trebuie utilizat doar la copiii care au o greutate corporală de cel puţin 20 kg. Doza zilnică totală maximă de ibuprofen este de 20-30 mg per kg greutate corporală, divizată în 3 până la 4 doze unice. Intervalul între administrarea dozelor nu trebuie să fie mai mic de 6 ore. Nu depăşiţi doza zilnică recomandată maximă. Este recomandat să nu se depăşească o doză totală de 30 mg

      ibuprofen/kg, într-un interval de 24 de ore. În cazul utilizării Nurofen Express la copii, puteţi folosi următoarele recomandări de doze:

      Greutate corporală

      Doză

      Cât de des?

      Copii cu greutatea de 20 kg

      – 29 kg

      1 capsulă

      (200 mg ibuprofen)

      Dacă este nevoie, luaţi o altă capsulă după un interval de cel puţin 8 ore.

      Maxim 3 capsule (până la 600 mg ibuprofen) într-un interval de 24 de ore

      Copii cu greutatea de 30 kg

      – 39 kg

      1 capsulă

      (200 mg ibuprofen)

      Dacă este nevoie, luaţi o altă capsulă după un interval de cel puţin 6 până la 8 ore.

      Maxim 4 capsule (până la 800 mg ibuprofen) într-un interval de 24 de ore

      Mod de administrare

      Pentru administrare orală. A nu se mesteca.

      Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă efectul acestui medicament este mai mare sau mai mic decât vă aşteptaţi.

      Dacă este necesar să luaţi Nurofen Express pentru o perioadă mai mare de 3 zile în cazul în care aveţi febră sau mai mult de 4 zile în cazul calmării durerilor sau dacă simptomele dumneavoastră se agravează, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

      Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Nurofen Express

      Adresaţi-vă imediat unui medic. Este posibil să apară următoarele semne: greaţă, vărsături, dureri de stomac, dureri de cap, ameţeli şi somnolenţă. Rar: tensiune arterială mică şi pierdere a conştienţei (convulsii mioclonice la copii), respiraţie redusă (deprimare respiratorie) şi colorarea în albastru a pielii şi mucoaselor (cianoză).

      Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    2. REACŢII ADVERSE POSIBILE

      Ca toate medicamentele, Nurofen Express poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

      Reacţiile adverse pot fi minimalizate prin utilizarea celei mai mici doze eficace, pentru cea mai scurtă durată necesară pentru ameliorarea simptomelor. Deşi reacţiile adverse sunt mai puţin frecvente, puteţi prezenta una dintre reacţiile adverse cunoscute ale AINS. Dacă prezentaţi reacţii adverse sau dacă aveţi îngrijorări, întrerupeţi administrarea medicamentului şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră cât mai repede posibil. Persoanele vârstnice care utilizează acest medicament prezintă un risc crescut de a dezvolta probleme asociate reacţiilor adverse.

      Evaluarea reacţiilor adverse se bazează pe următoarele frecvenţe:

      foarte frecvente

      afectează mai mult de 1 utilizator din 10

      frecvente

      afectează 1 până la 10 utilizatori din 100

      mai puţin frecvente

      afectează 1 până la 10 utilizatori din 1000

      rare

      afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000

      foarte rare

      afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000

      cu frecvenţă necunoscută

      care nu poate fi estimată din datele disponibile

      Reacţiile adverse pot include:

      Infecţii şi infestări

      Foarte rare: în mod excepţional, infecţii ale pielii în timpul varicelei (vărsat de vânt). A fost descrisă exacerbare a inflamaţiilor provocate de infecţii (de exemplu, fasciita necrozantă), asociată cu utilizarea anumitor analgezice (AINS).

      Dacă în timpul utilizării Nurofen Express apar semne ale unei infecţii sau infecţia se agravează, trebuie să vă adresaţi imediat medicului. Urmează să se investigheze dacă există indicaţie pentru terapie antiinfecţioasă/antibiotică. În cursul tratamentului cu ibuprofen au fost observate simptome ale meningitei aseptice, cu rigidizare a gâtului, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau tulburări de conştienţă. Pacienţii cu boli autoimune (LES, boala mixtă a ţesutului conjunctiv) par a fi predispuşi.

      Tulburări hematologice şi limfatice

      Foarte rare: probleme ale formării celulelor din sânge – primele semne sunt: febră, durere în gât, ulcere superficiale la nivelul gurii, simptome asemănătoare răcelii, oboseală severă, hemoragii nazale şi la nivelul pielii. În aceste cazuri, trebuie să întrerupeţi imediat tratamentul şi să vă adresaţi medicului. Nu trebuie să efectuaţi niciun fel de autotratament cu analgezice sau medicamente care reduc febra (medicamente antipiretice).

      Tulburări ale sistemului imunitar

      Mai puţin frecvente : reacţii de hipersensibilitate cu erupţii pe piele şi mâncărimi, precum şi episoade de astm bronşic. Trebuie să întrerupeţi administrarea Nurofen Express şi să informaţi imediat medicul.

      Foarte rare: reacţii de hipersensibilitate severe – semnele pot fi: umflare a feţei, limbii şi gâtului, dificultăţi la respiraţie, bătăi rapide ale inimii, tensiune arterială mică, şoc sever. Dacă apare unul dintre aceste simptome, lucru ce se poate întâmpla chiar de la prima administrare, este necesară intervenţia imediată a unui medic.

      Tulburări psihice

      Foarte rare: reacţii psihotice, depresie

      Tulburări ale sistemului nervos

      Mai puţin frecvente : dureri de cap, ameţeli, insomnie, agitaţie, iritabilitate şi oboseală

      Tulburări oculare

      Mai puţin frecvente : tulburări de vedere

      Tulburări acustice şi vestibulare

      Rare: tinitus (zgomote în urechi)

      Tulburări cardiace

      Foarte rare: în asociere cu tratamentul cu AINS în doze mari au fost raportate palpitaţii, insuficienţă cardiacă, infarct miocardic, edem, hipertensiune arterială

      Tulburări vasculare

      Foarte rare: hipertensiune arterială

      Tulburări gastro-intestinale

      Frecvente: afecţiuni la nivelul tractului gastro-intestinal, cum sunt arsuri în capul pieptului, dureri de stomac şi greaţă, diaree, vărsături, flatulenţă (vânturi) şi constipaţie, precum şi pierderi minore de sânge în stomac şi/sau intestin care, în cazuri excepţionale, pot cauza anemie.

      Mai puţin frecvente : perforare sau hemoragie gastro-intestinală, scaune închise la culoare şi vărsături cu sânge, agravare a bolii intestinale preexistente (colită ulcerativă sau boală Crohn), gastrită.

      Foarte rare: esofagită, pancreatită, formare a stricturilor intestinale cu aspect de diafragmă

      În cazul unei dureri puternice localizate în etajul abdominal superior, a vărsăturilor cu sânge sau scaunelor negre, trebuie să opriţi tratamentul şi să vă adresaţi unui medic.

      Tulburări hepatobiliare

      Foarte rare: afectare a ficatului (primele semne pot fi colorarea pielii în galben), distrugere hepatică, în special în cazul terapiei pe termen lung, insuficienţă hepatică, hepatită acută.

      Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat

      Foarte rare: forme severe de reacţii cutanate, incluzând erupţia pe piele cu înroşire şi băşici, sindromul Stevens-Johnson şi necroză a ţesuturilor.

      Tulburări renale şi ale căilor urinare

      Rare: medicamentele cum este Nurofen Express pot provoca foarte rar boli ale rinichilor. Durerea la nivelul spatelui şi abdomenului inferior şi/sau la nivelul întregului abdomen, urina cu sânge şi febra pot fi semne ale afectării rinichilor (necroza papilară). De asemenea, rar este posibil să apară concentraţii mari ale ureei în sânge.

      Foarte rare: eliminare a unei cantităţi mai mici de urină decât în mod normal şi umflare (în special la pacienţii cu tensiune arterială mare sau funcţie redusă a rinichilor); umflare (edem) şi urină tulbure (sindrom nefrotic); boală inflamatorie a rinichilor (nefrită interstiţială) care poate duce la insuficienţă renală acută. Dacă apare vreunul dintre simptomele menţionate mai sus sau dacă aveţi o stare generală proastă, întrerupeţi administrarea Nurofen Express şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră, deoarece acestea ar putea fi primele semne ale unei afectări a rinichilor sau ale unei insuficienţe renale.

      Medicamentele cum este Nurofen Express pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral.

      Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    3. CUM SE PĂSTREAZĂ NUROFEN EXPRESS

      A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

      Nu utilizaţi Nurofen Express după data de expirare înscrisă pe cutie sau blister, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

      A nu se păstra la frigider sau congela.

      Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

    4. INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine Nurofen Express

  • Substanţa activă este ibuprofenul. Fiecare capsulă conţine ibuprofen 200 mg.

– Celelalte componente sunt:

vegis.ro

Conţinutul capsulei: macrogol 600, hidroxid de potasiu (puritate minim 85%), apă purificată

vegis.ro

Capsula: sorbitol lichid parţial deshidratat (E420), gelatină, Ponceau 4R (E124)

Cerneala de imprimare: Opacode WB alb NS-78-18011 [(care conţine dioxid de titan (E171), propilenglicol, hipromeloză 2910 (E464)].

evomag.ro

Cum arată Nurofen Express şi conţinutul ambalajului

Capsulele moi sunt ovale, de culoare roşie, transparente, imprimate pentru identificare. Capsulele sunt disponibile în cutii care conţin 2, 4, 6, 8, 10, 12, 16, 20 sau 24 de capsule moi.

vitamix.ro

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate. Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Reckitt Benckiser Healthcare International Limited

vitalconcept.com

103-105 Bath Road, Slough, Berkshire SL1 3UH, Marea Britanie

Producătorul

Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd.

viataverdeviu.ro
genetx.eu

Thane Road, Nottingham, NG90 2 DB, Marea Britanie

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Austria

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Belgia

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Bulgaria

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Cipru

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Republica Cehă

Nurofen Excel 200mg capsules, soft

Estonia

Nurofen Ultra Express 200mg capsules, soft

Finlanda

Nurofen 200mg capsules, soft

Franţa

Nuroflash 200mg capsule molle

Germania

Nurofen Express 200mg Weichkapseln

Grecia

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Ungaria

Nurofen Excel 200mg capsules, soft

Islanda

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Letonia

Nurofen Ultra Express 200mg capsules, soft

Lituania

Nurofen Ultra Express 200mg capsules, soft

Luxemburg

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Malta

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Olanda

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Polonia

Nurofen Ultra Express 200mg capsules, soft

România

Nurofen Express 200mg capsule moi

Republica Slovacă

Nurofen Excel 200mg capsules, soft

Slovenia

Nurofen Express 200mg mehke kapsule

Suedia

Nurofen Express 200mg capsules, soft

Acest prospect a fost aprobat în Mai 2010.

Lasati un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuand vizitarea acestui site veti fi de acord cu politica cookie. ...mai multe informatii

Setarile cookie face ca experienta sa fie una placuta, cookieurile sunt pentru personalizarea publicitatii si a linkurilor afiliate. Nu stocam IP-uri de nici un fel. Dand Accept, sunteti de acord. Sanatate!

Close