Prospect Nurofen Express 400 mg – pulbere orala

Sharing

  1. Nurofen Express pulbere orală conţine ibuprofen 400 mg sub formă de ibuprofen lizinat. Ibuprofenul aparţine unui grup de medicamente denumite medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

    Aceste medicamente asigură ameliorare prin modificarea modului în care corpul răspunde la durere, la inflamaţie şi la temperatură corporală mare.

    Nurofen Express 400 mg pulbere orală se utilizează pentru a ameliora:

    • simptome ale durerii uşoare până la moderate, precum durerile de cap, durerea de dinţi, durerile cauzate de ciclul menstrual, durerile reumatice şi musculare şi migrena.

    • simptome de răceală şi gripă, precum dureri în gât şi febră.

Cuprins

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Nurofen Express 400 mg pulbere orală

Ibuprofen

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi

Nurofen Express pulbere orală cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

  • Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 5 zile de tratare a durerii sau după 3 zile de tratare a febrei.

  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

  1. Ce este Nurofen Express 400 mg pulbere orală şi pentru ce se utilizează

  2. Înainte să luaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală

  3. Cum să luaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală

  4. Reacţii adverse posibile

  5. Cum se păstrează Nurofen Express 400 mg pulbere orală

  6. Informaţii suplimentare

  1. CE ESTE NUROFEN EXPRESS 400 MG PULBERE ORALĂ ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

  2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI NUROFEN EXPRESS 400 MG PULBERE ORALĂ Nu luaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală:

    • dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade de) ulcer gastric, perforare sau sângerare gastrică

    • dacă sunteţi alergic la ibuprofen, tartrazină (E102) sau la oricare dintre celelalte componente (vezi pct. 6) ale Nurofen Express 400 mg pulbere orală sau ai acidului acetilsalicilic (aspirină) sau ale altor calmante antiinflamatoare

    • dacă suferiţi de afecţiuni renale, hepatice sau cardiace grave

    • dacă aţi avut hemoragie sau perforare gastrointestinală atunci când aţi luat AINS (medicamente antiinflamatoare nesteroidiene) în trecut

    • dacă aţi suferit vreodată de dificultate în respiraţie, aţi avut astm bronşic, erupţii cutanate, v-a

      curs şi v-a mâncat nasul sau vi s-a umflat faţa atunci când aţi luat în trecut ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte calmante asemănătoare (AINS)

    • dacă suferiţi de deshidratare gravă (provocată de vărsături, diaree sau aport insuficient de

      lichide)

    • dacă suferiţi de hemoragie cerebrovasculară sau de altă sângerare activă

    • dacă suferiţi de afecţiuni legate de producerea celulelor sanguine sau de coagulare

    • dacă sunteţi în ultimele trei luni de sarcină (vezi mai jos). Vă rugăm să nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani.

      Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală:

    • dacă aveţi sau aţi avut astm bronşic

    • dacă aveţi afecţiuni renale, cardiace, hepatice sau ale intestinelor

    • dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori ridicate ale colesterolului sau sunteţi fumător

    • dacă vi s-a spus de către medic că aveţi o intoleranţă la anumite zaharuri

    • dacă aveţi lupus eritematos sistemic (o afecţiune a sistemului imunitar care provoacă dureri ale articulaţiilor, modificări cutanate şi alte afecţiuni ale organelor)

    • dacă aţi avut un infarct miocardic sau un accident vascular cerebral

    • dacă aveţi antecedente de boală gastrointestinală (precum colita ulcerativă sau boală Crohn)

    • dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină

    • dacă aveţi vărsat de vânt (varicelă).

      Adresaţi-vă unui medic înainte să utilizaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală dacă oricare din cele menţionate mai sus se aplică în cazul dumneavoastră.

      Folosirea altor medicamente

      Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre medicamentele eliberate fără prescripţie medicală. În special informaţi-i dacă luaţi:

    • medicamente pentru subţierea sângelui sau împotriva coagulării (anticoagulante) precum acidul acetilsalicilic (aspirină), warfarina, triciopina,

    • glucocorticoizi (medicamente care conţin cortizon sau substanţe asemănătoare cortizonului), aspirină sau alte AINS (antiinflamatoare şi analgezice): deoarece acestea pot creşte riscul de ulcere sau hemoragie gastrointestinală

    • litiu (un medicament pentru tratamentul bolii depresivo-maniacale şi al depresiei) deoarece efectul litiului poate fi crescut

    • inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (un medicament utilizat pentru tratamentul depresiei) deoarece aceştia pot creşte riscul de reacţii adverse gastrointestinale.

      • metotrexat (medicament pentru tratarea cancerului sau reumatismului) deoarece efectul metotrexatului poate fi crescut

      • zidovudină: (un medicament pentru tratarea infecţiei cu HIV) deoarece utilizarea Nurofen Express 400 mg pulbere orală poate avea drept rezultat un risc crescut de sângerare într-o articulaţie sau de sângerare care conduce la umflare.

    • ciclosporină şi tacrolimus (pentru a împiedica respingerea transplantelor) deoarece ar putea exista un risc renal crescut.

    • medicamentele de tratare a tensiunii arteriale mari (inhibitorii EAC, de exemplu captopril,

      medicamente cu proprietăţi de blocare a betareceptorilor, antagoniştii angiotensinei II) şi comprimate ce elimină apa (diuretice), deoarece AINS pot reduce efectele acestor medicamente şi există un posibil risc renal crescut (utilizarea de diuretice ce economisesc potasiul cu ibuprofen poate conduce la valori crescute de potasiu în sânge)

    • sulfoniluree (medicament antidiabetic) deoarece pot fi posibile interacţiuni

    • fenitoină (pentru tratarea epilepsiei) deoarece efectul poate fi crescut

    • antibiotic chinolone deoarece riscul de convulsii poate fi crescut.

    • glicozide cardiace precum digoxina

    • mifepristona (utilizată pentru avort medicamentos) deoarece efectul poate fi redus

    • probenecid şi sulfinpirazone (medicamente pentru tratare gutei): poate dura mai mult ca ibuprofenul să fie eliminat din organism.

      Alte atenţionări

    • medicamentele precum Nurofen Express 400 mg pulbere orală pot fi asociate cu un risc uşor crescut de infarct miocardic sau de accident vascular cerebral. Orice risc este mai probabil cu doze ridicate şi cu tratament prelungit. Dacă aveţi probleme cardiace, dacă aţi avut accident vascular cerebral sau dacă vă gândiţi că aţi putea prezenta risc pentru aceste afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari al colesterolului sau dacă sunteţi fumător), trebuie să discutaţi despre tratamentul dumneavoastră cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

    • luarea unui calmant pentru dureri de cap pentru o perioadă prea îndelungată le poate înrăutăţi.

      Fertilitatea, sarcina şi alăptarea

      Nu luaţi în ultimele 3 luni de sarcină. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua acest medicament dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină sau dacă alăptaţi.

      Acest medicament trece în laptele matern, dar poate fi utilizat în timpul alăptării dacă este utilizat în doza recomandată şi pentru cea mai scurtă perioadă posibilă.

      Nurofen Express 400 mg pulbere orală aparţine unui grup de medicamente care pot afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la oprirea administrării medicamentului. Este puţin probabil ca Nurofen Express 400 mg pulbere orală, utilizat ocazional, să vă afecteze şansele de a rămâne gravidă. Cu toate acestea, informaţi-vă medicul înainte de a lua acest medicament dacă aveţi probleme să rămâneţi gravidă.

      Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

      Pe termen scurt, utilizarea acestui medicament la o doză normală nu are nicio influenţă sau are o influenţă neglijabilă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. Dacă apar reacţii adverse precum oboseală sau ameţeală, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje. Consumul de alcool etilic creşte riscul apariţiei acestor reacţii adverse.

      Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Express 400 mg pulbere orală Nurofen Express 400 mg pulbere orală conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament.

      Nurofen Express conţine tartrazină (E102). Aceasta poate provoca reacţii alergice.

  3. CUM SĂ LUAŢI NUROFEN EXPRESS 400 MG PULBERE ORALĂ

    Acest medicament este recomandat numai pentru utilizare pe termen scurt. Trebuie să luaţi cea mai mică doză pentru cel mai scurt timp necesar pentru a vă ameliora simptomele.

    Luaţi întotdeauna Nurofen Express pulbere orală exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur. Doza uzuală este:

    Adulţi şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:

    Pentru uz oral după dizolvarea în apă

    Dizolvaţi conţinutul unui pliculeţ într-un pahar cu apă, amestecaţi şi apoi beţi imediat. Puteţi lua un pliculeţ până la de trei ori pe zi, în funcţie de necesităţi.

    Lăsaţi să treacă cel puţin şase ore între doze.

    Nu luaţi mai mult de trei pliculeţe într-o perioadă de 24 de ore.

    A nu se administra copiilor cu vârste sub 12 ani

    Nu trebuie să luaţi Nurofen Express pulbere orală mai mult de 5 zile pentru tratarea durerii şi de 3 zile pentru tratarea febrei, cu excepţia situaţiei în care medicul vă spune să faceţi acest lucru. Dacă simptomele persistă sau se agravează, consultaţi-vă medicul.

    Vă rugăm să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă simţiţi că efectul acestui medicament este mai puternic sau mai slab decât cel aşteptat.

    Dacă aţi luat mai mult Nurofen Express 400 mg pulbere orală decât trebuie

    Adresaţi-vă imediat unui medic. Pot apărea următoarele semne: greaţă, vărsături, dureri gastrice, dureri de cap, ameţeală, somnolenţă, nistagmus, vedere înceţoşată, sunete în ureche. Rareori: tensiune arterială mică şi pierderea cunoştinţei.

    Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

    Ca toate medicamentele, Nurofen Express pulbere orală poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţiile adverse pot fi minimizate prin luarea celei mai scăzute doze pentru cea mai scurtă durată necesară pentru a ameliora simptomele. Deşi reacţiile adverse nu sunt frecvente, este posibil să suferiţi de una dintre reacţiile adverse cunoscute ale AINS. Dacă vi se întâmplă acest lucru sau dacă aveţi motive de îngrijorare, întrerupeţi luarea acestui medicament şi discutaţi cu medicul dumneavoastră cât mai curând posibil. Vârstnicii care utilizează acest medicament prezintă risc crescut de apariţie a problemelor asociate cu reacţiile adverse.

     

    Următoarele categorii sunt luate ca punct de pornire în evaluarea reacţiilor adverse: foarte frecvente: afectează mai mult de 1 utilizator din 10

    frecvente: afectează de la 1 până la 10 utilizatori din 100

    mai puţin frecvente: afectează de la 1 până la 10 utilizatori din 1.000 rare: afectează de la 1 până la 10 utilizatori din 10.000

    foarte rare: afectează mai puţin de 1 utilizator din 10.000

    cu frecvenţă necunoscută: frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile

    ÎNTRERUPEŢI LUAREA acestui medicament şi solicitaţi ajutor medical dacă apar:

    • semne de sângerare intestinală precum: durere puternică în abdomen, scaun colorat în negru, sânge în fecale (scaune), vărsături cu sânge sau cu particule închise la culoare care au aspectul zaţului de cafea.

    • semne de reacţii alergice foarte rare, dar grave precum agravarea astmului bronşic, respiraţie şuierătoare inexplicabilă sau respiraţie scurtă, umflarea feţei, limbii sau gâtului, dificultăţi în respiraţie, bătăi rapide ale inimii, scăderea tensiunii arteriale care conduce la şoc. Acestea se pot întâmpla chiar de la prima utilizare a acestui medicament.

    • reacţii cutanate grave precum erupţii care acoperă întregul corp, descuamarea pielii, vezicule sau piele cu aspect de solzi.

      Spuneţi medicului dumneavoastră dacă prezentaţi una dintre următoarele reacţii adverse, dacă acestea se agravează sau dacă observaţi vreo reacţie nemenţionată.

      Frecvente

    • arsuri gastrice, dureri abdominale, senzaţie de rău şi indigestie,

      Mai puţin frecvente

    • inflamarea stomacului, agravarea colitei ulcerative şi a bolii Crohn

    • dureri de cap, ameţeală, somnolenţă, agitaţie, iritabilitate sau oboseală

    • tulburări de vedere

    • flatulenţă (vânturi), diaree, constipaţie şi vărsături

    • reacţii alergice, precum erupţii cutanate, mâncărime şi crize de astm bronşic

      Rare

    • tinitus (sunete în ureche)

    • deteriorarea rinichilor şi apariţia gutei

      Foarte rare

    • inflamarea esofagului sau a pancreasului, blocaje intestinale

    • în timpul vărsatului de vânt au apărut infecţii grave ale pielii.

    • afecţiuni renale care pot fi evidenţiate prin trecerea unei cantităţi mai mici sau mai mari de urină decât cantitatea normală, urină tulbure, sânge în urină, dureri de spate şi/sau umflături (în special ale picioarelor). În general, utilizarea obişnuită a (mai multor tipuri de) analgezicelor poate conduce în cazuri rare la probleme renale grave de durată.

    • afecţiuni sanguine care au drept rezultat vânătăi sau hemoragii inexplicabile sau neobişnuite, febră, durere în gât, ulcere ale gurii, simptome asemănătoare gripei şi epuizare gravă.

    • reacţii psihotice şi depresie

    • agravarea inflamării din cauza infecţiei.

    • tensiune arterială mare, palpitaţii, insuficienţă cardiacă, infarct miocardic.

    • probleme hepatice sau inflamarea ficatului. Insuficienţă hepatică sau deteriorarea ficatului, în special la utilizarea pe termen lung, evidenţiată prin îngălbenirea pielii şi a ochilor sau scaune de culoare deschisă şi urină de culoare închisă.

    • simptome de meningită aseptică cu înţepenirea gâtului, dureri de cap, senzaţie de rău, febră sau tulburarea cunoştinţei au fost observate la utilizarea ibuprofenului. Este posibil ca pacienţii cu afecţiuni autoimune (lupus, boala mixtă de ţesut conjunctiv) să fie mai probabil să fie afectaţi. Adresaţi-vă imediat unui medic dacă acestea apar.

    • umflarea ţesutului pielii, precum mâinile, picioarele sau faţa.

    Medicamentele precum Nurofen Express 400 mg pulbere orală pot fi asociate cu un risc uşor crescut de stop cardiac („infarct miocardic”) sau de accident vascular cerebral.

    Dacă vreuna dintre reacţiile adverse se agraveazǎ sau dacă observaţi orice reacţie adversǎ nemenţionatǎ în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  5. CUM SE PĂSTREAZĂ NUROFEN EXPRESS 400 MG PULBERE ORALĂ

    A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

    Acest medicament nu necesită condiţii speciale privind temperatura de depozitare.

    Nu utilizaţi Nurofen Express 400 mg pulbere orală după data de expirare înscrisă pe cutie şi pe pliculeţe, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

    Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Nurofen Express 400 mg pulbere orală

  • Substanţa activă: ibuprofen. Fiecare pliculeţ conţine 400 mg de substanţă activă ibuprofen (sub formă de ibuprofen lizinat).

  • Celelalte componente sunt: Betadex, esenţă de lămâie (care conţine substanţe şi preparate de aromatizare naturale, maltodextrină, amidon de porumb modificat şi tartrazină E102), zaharină sodică (E954), ciclamat de sodiu (E952), citrat de sodiu (E331), zahăr

Cum arată Nurofen Express 400 mg pulbere orală şi conţinutul ambalajului Acest medicament este o pulbere albă, cu aromă de lămâie, ambalată în pliculeţe. Pliculeţ cu doză unică, confecţionat din hârtie termosudată şi folie din Al/PE. Mărimi de ambalaj: cutii cu 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15 şi 16 pliculeţe.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd. 103-105 Bath Road

Slough, Berkshire, SL1 3UH Marea Britanie

Fabricantul

Laboratorio de aplicaciones farmacodinámicas, s.a. (fardi) Grassot, 16

08025 Barcelona (Spania)

Republica Cehă

Nurofen Instant 400 mgrozpustný prášek

Ungaria

Nurofen Rapid Forte por belsőleges oldathoz

Olanda

Nurofen ZavanceOni 400 mg, poeder voor Oraal gebruik

Polonia

Nurofen Ultra Forte rozpuszczalny

Republica Irlanda

Nurofen Advance Maximum Strength 400mg Oral Powder

România

Nurofen Express 400 mg pulbere orală

Slovacia

Nurofen Instant 400mg perorální prášek

Marea Britanie

Nurofen Express Soluble 400mg oral powder

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Acest prospect a fost aprobat în Martie 2012.

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului.
Toate medicamentele, si chiar suplimentele alimentare care combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale. Prospectul medicamentului nu este suficient, el trebuie coroborat cu date reale. Unele medicamente pot fi nocive doar în anumite condiții, nespecificate pe prospect. Prospecte.Net nu își asumă responsabilitatea asupra efectelor pe care acest site le are asupra vizitatorilor. Prospecte.Net este un site de consultare si nicidecum unul de tratament.

Acum esti aici: Home » Prospect Nurofen Express 400 mg – pulbere orala