Toti cautam raspunsuri pe internet. Voteaza cum ti-a folosit sa stie si cel care vine dupa tine si cauta, astfel il ajuti si se va bucura asa cum te bucuri si tu ca ai gasit ceea ce cautai! Lasa si un comentariu daca vrei, precis ii va fi de folos.

Abia ca mi-a folositMi-a folosit putinMi-a folosit indeajunsMi-a folositMi-a folosit foarte mult ( 1 -voturi, Media: 5.00 out of 5)

Loading...

Prospect Nurofen Raceala si Gripa

Sharing

Prospect pentru utilizator : Nurofen Răceală fi Gripă este folosit pentru tratamentul simptomatic al răcelii şi gripei (incluzând durere, cefalee, febră, dureri de gat, obstrucţie nazală şi sinusală) asociate cu congestie nazală.

NUROFEN Raceala si Gripa Prospect

              Comprimate filmate

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect Nurofen, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Nurofen Răceală şi Gripă cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

–   Păstraţi acest prospect Nurofen. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

–   Intrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

–   Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.

–   Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului. 

In acest prospect Nurofen găsiţi:

  1. Ce este Nurofen Răceală şi Gripă şi pentru ce se utilizează
  2. înainte să utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă
  3. Cum să utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă
  4. Reacţii adverse posibile
  5. Cum se păstrează Nurofen Răceală şi Gripă
  6. Informaţii suplimentare

1.CE ESTE NUROFEN RĂCEALĂ Şl GRIPĂ Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Nurofen Răceală şi Gripă conţine două substanţe active: ibuprofen – un antiinflamator nesteroidian si pseudoefedrină

– un decongestionant nazal care acţionează împreună pentru ameliorarea simptomelor răcelii. Nurofen Răceală şi Gripă ameliorează durerea, reduce inflamaţia, scade febra şi decongestionează sinusurile şi căile respiratorii superioare.

2.ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI NUROFEN RĂCEALĂ Şl GRIPĂ

Nu luaţi Nurofen Răceală şi Gripă dacă:

–   sunteţi alergic la vreunul dintre componenţii menţionaţi mai sus, la acidul acetilsalicilic sau medicamente asemănătoare;

–   dacă aţi avut sau aveţi ulcer (sau o altă afecţiune a stomacului);

–   dacă aţi suferit o înrăutăţire a astmului bronşic sau aţi avut rinită sau urticarie asociate administrării acidului acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene;

–   dacă suferiţi de: insuficienţă hepato-celulară severă, insuficienţă renală severă, lupus eritematos sistemic, glaucom cu unghi închis, afecţiuni uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară, hipertensiune arterială severă, boală coronariană severă;

–   dacă faceţi tratament concomitent cu iproniazidă (inhibitor de monoaminooxidază non-selectiv) sau dacă aţi luat inhibitori de monoaminooxidază în ultimele 14 zile;

–   dacă sunteţi gravidă în ultimele trei luni de sarcină;

–   dacă suferiţi de insuficienţă cardiacă severă.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă în situaţia în care:

–   aveţi sau aţi avut astm;

–   aveţi afecţiuni renale, cardiace sau hepatice;

–   utilizaţi orice tratament curent, în special cu alte analgezice sau produse conţinând acid acetilsalicilic, ibuprofen sau alte AINS, medicamente antihipertensive (de exemplu diuretice), anticoagulante, antidepresive triciclice, metotrexat sau litiu, decongestionante, antihipertensive, medicaţie cardiacă, inhibitori de monoaminooxidază (IMAO) administraţi în ultimele 14 zile;

Nurofen Raceala Gripa
Nurofen Raceala Gripa

 

–   aveţi tulburări ale tiroidei

–   aveţi hipertensiune arterială sau boli cardiace;

–   sunteţi însărcinată sau alăptaţi;

–   sunteţi programat pentru o intervenţie chirurgicală.

Vârstnicii prezintă risc crescut de reacţii adverse.

Nu se recomandă administrarea produsului la copii sub 15 ani.

Este necesară atenţie la sportivi deoarece conţine un principiu activ ce poate da reacţii pozitive la controlul antidoping. Medicamente precum Nurofen Răceală şi Gripă se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord («infarct miocardic»). Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza şi durata de 3 zile recomandate pentru tratament.

Dacă aveţi probleme cardiace, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi hipertensiune arterială, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţldespre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.

 Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament ?

Unele medicamente care sunt anticoagulante (acţionează împotriva coagulării sângelui) (de exemplu acid acetilsalicilic/aspirină, warfarină, ticloplidină), unele medicamente care acţionează împotriva tensiunii arteriale crescute (inhibitori de enzimă de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagoniştii de angiotensină II) şi chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereţi sfatul medicului înainte de a utiliza ibuprofen împreună cu alte medicamente.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Nurofen Răceală şi Gripă cu alimente şi băuturi

Evitaţi consumul de băuturi alcoolice, deoarece pot să apară ameţeli şi tulburări de vedere.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

în timp ce utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă pot să apară ameţeli şi tulburări de vedere, de aceea nu conduceţi vehicule sau nu folosiţi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Nurofen Răceală si Gripă

Nurofen Răceală fi Gripă conţine galben amurg (Orange yellow S sunset yellow) FCF (E110) ce poate provoca reacţii alergice şi lecitina din soia, iar dacă aveţi alergie la soia nu utilizaţi acest medicament.

  3. CUM SĂ LUAŢI NUROFEN RĂCEALĂ Şl GRIPĂ  Cititi atent acest prospect

Luaţi întotdeauna Nurofen Răceală şi Gripă exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Adulţi şi copii peste 15 ani: doza recomandată este de 2 comprimate filmate Nurofen Răceală şi Gripă, apoi, dacă este necesar, continuaţi cu 1 sau 2 comprimate filmate Nurofen Răceală şi Gripă la fiecare 4-6 ore.

Nu depăşiţi doza de 6 comprimate filmate Nurofen Răceală şi Gripă în 24 de ore.

Nu se recomandă administrarea produsului la copii sub 15 ani.

Vârstnici: nu se recomandă un dozaj special pentru pacienţii vârstnici, cu excepţia cazurilor cu insuficienţă renală şi -hepatică, când doza trebuie ajustată individual. —

Dacă simptomele persistă sau se agravează, cereţi sfatul medicului dumneavoastră.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Nurofen Răceală şi Gripă

Dacă utilizaţi din greşeală prea multe comprimate filmate Nurofen Răceală şi Gripă, contactaţi imediat medicul dumneavoastră.

Dacă simptomele persistă, se înrăutăţesc sau dacă apar alte simptome, întrebaţi medicul dumneavoastră sau farmacistul.

Dacă uitaţi să luaţi Nurofen Răceală şi Gripă

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetaţi să luaţi Nurofen Răceală şi Gripă

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 4.REACŢII ADVERSE POSIBILE  “NUROFEN RACEALA  ŞI GRIPĂ”

Ca toate medicamentele, Nurofen Răceală şi Gripă poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Reacţiile adverse sunt rare şi pot include: dureri sau disconfort gastric, greaţă, indigestie, scaun negru sau constipaţie, ulcer gastric, transpiraţii, ameţeli, înrăutăţirea astmului bronşic, respiraţie şuierătoare inexplicabilă sau dificultăţi în respiraţie, dificultate la micţiune şi erupţii cutanate, tulburări de vedere, tulburări hepatice sau renale, dureri de cap, ameţeli şi tulburări ale auzului, durere în piept, palpitaţii, nelinişte şi insomnie. Mai puţin frecvent produsul poate determina slăbiciune musculară, tremor, anxietate, halucinaţii şi trombocitopenie.

Medicamente precum Nurofen Răceală şi Gripă se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord («infarct miocardic») sau a accidentului vascular cerebral.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5.CUM SE PASTREAZA NUROFEN RACEALA  ŞI GRIPĂ cititi mai departe acest prospect

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Nurofen Răceală şi Gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 309C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6.INFORMAŢII SUPLIMENTARE Nurofen Răceală şi Gripă

Ce conţine Nurofen Răceală si Gripă

–  Substanţele active sunt ibuprofen 200 mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg.

–   Celelalte componente sunt celuloza microcristalină, croscarmeloză sodică, polividonă, fosfat de calciu tribazic, stearat de magneziu, hipromeloză, talc, Opaspray yellow M-1F-6168 solid (alcool industrial metilat, apă purificată, hipromeloză, dioxid de titan E171, quinolineYellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow-Aluminium lake E110) sau Mastercote Yellow FA 0156 solid (alcool industrial metilat, apă purificată, hipromeloză, dioxid de titan E171, quinoline Yellow-Aluminium lake E104, Sunset Yelow- Aluminium lake E110), BlackOpacode S-1-8152 HV solid (Shellac, oxid de fer negru (E 172), lecitină din soia, antispumant DC 1510) sau Black Printing Ink (Shellac, oxid de fer negru (E172), propilenglicol).

Cum arată Nurofen Răceală şi Gripă şi conţinutul ambalajului

Nurofen Răceală şi Gripă se prezintă sub formă de comprimate filmate.

Ambalaj

Cutie cu un blister a 12 comprimate filmate.

Producator Nurofen Răceală şi Gripă

103-105 Bath Road, Slough, Berkshire SL1 3UH, Marea Britanie

Pentru orice informaţii despre acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţii locali ai deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă.

Acest Prospect Nurofen raceala si gripa , a fost aprobat în Februarie, 2009

Pentru sustinerea organismului se pot folosi

Remedii Naturiste pentru Raceala si gripa.

Tratamente Naturiste

1 2 3 4

Diete pentru Adulti si Copii

No feed items found.

 

Lupta-cu-Cancerul

 

Dieta de detoxifiere

 

Celulita

 

8 cure detoxifiere

 

detox-plan

 

retete cu vlastari

 

germeni

 

Sa radem un pic !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.