Prospect Paracetamol 500 mg comprimate efervescente

Sharing

Cuprins

Prospect Paracetamol 500 mg comprimate efervescente

Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a lua acest medicament.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă farmacistului.

  • Acest medicament a fost prescris pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le poate face rău, chiar dacă au aceleaşi simptome cu ale dumneavoastră..

  • Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect

  1. Ce este Paracetamol Accord comprimate efervescente şi pentru ce se utilizează

  2. Înainte să luaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente

  3. Cum să luaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente

  4. Reacţii adverse posibile

  5. Cum se păstrează Paracetamol Accord comprimate efervescente

  6. Informaţii suplimentare

  1. CE ESTE PARACETAMOL ACCORD COMPRIMATE EFERVESCENTE ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

    Paracetamol Accord comprimate efervescente conţine paracetamol, care ameliorează durerile moderate şi reduce febra. Comprimatele sunt utilizate pentru tratamentul durerilor uşoare până la moderate şi/sau a febrei.

  2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI PARACETAMOL ACCORD COMPRIMATE EFERVESCENTE Nu luaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente

    • dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalete componente ale Paracetamol Accord comprimate efervescente.

      Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente

      Informaţi-l pe medicul dumneavoastră dacă:

    • aveţi probleme ale ficatului, incluzând probleme legate de consumul excesiv de alcool.

    • aveţi sindromul Gilbert (icter uşor)

    • aveţi probleme ale rinichilor

    • prezentaţi deshidratare şi malnutriţie cronică

    • urmaţi un tratament de lungă durată cu paracetamol în doze mari.

    • aveţi astm bronşic şi hipersensibilitate la acid acetilsalicilic

    • luaţi alte medicamente care conţin paracetamol

    • aveţi febră, chiar după un tratament cu paracetamol

    • aveţi deficit de glucoză-6-fosfatdihidrogenază (deficit enzimatic)

    • aveţi anemie hemolitică (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge)

      Administrarea altor medicamente

      Vă rugăm informaţi medicul dacă luaţi sau aţi luat recent alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

      Adresaţi-vă medicului dumneavoastră, dacă înainte de a utiliza Paracetamol Accord comprimate efervescente aţi luat:

    • Medicamente pentru subţierea sângelui (medicamente anticoagulante, de exemplu warfarină)

    • Medicamente utilizate pentru ameliorarea greţurilor (de exemplu, metoclopramidă, domperidonă)

    • Medicamente utilizate pentru tratamentul valorilor mari de colesterol (colestiramină)

    • Probenecid [medicament utilizat pentru tratamentul valorilor mari de acid uric în sânge (gută)]

    • Medicamente pentru tratamentul febrei sau durerilor uşoare (acid acetilsalicilic, salicilamidă)

    • Barbiturice şi andidepresive triciclice (pentru tratamentul depresiei)

    • Medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei (lamotrigină)

    • Medicamente utilizate pentru tratamentul tuberculozei (izoniazidă)

      Efectul paracetamolului asupra testelor de laborator

      Pot fi influenţate valorile obţinute la testele pentru determinarea valorilor acidului uric şi ale zahărului din sânge.

      Administrarea Paracetamol Accord comprimate efervescente cu alimente sau băuturi

      Nu există modificări semnificative ale absorbţiei paracetamolului, atunci când este luat împreună cu alimente.

      Sarcina şi alăptarea

      Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

      Dacă sunteţi gravidă adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de a lua Paracetamol Accord comprimate efervescente.

      Paracetamolul trece în laptele matern. Dozele terapeutice recomandate de Paracetamol Accord comprimate efervescente pot fi utilizate în timpul alăptării.

      Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

      Paracetamolul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

      Informaţii importante privind unele componente ale Paracetamol Accord comprimate efervescente

      Acest medicament conţine sodiu 503 mg. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii care urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

      Acest medicament conţine sorbitol. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

  3. CUM SĂ LUAŢI PARACETAMOL ACCORD COMPRIMATE EFERVESCENTE

    Această formă farmaceutică este indicată pentru utilizare numai la adulţi şi adolescenţi cu vârsta de 12 ani şi peste.

    Copii şi adolescenţi :

    • Copii cu vârsta sub12 ani: nu administraţi acest medicament la copii cu vârsta sub 12 ani.

    • Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12 şi 15 ani şi greutatea cuprinsă între 41 şi 50 kg: doza recomandată este de un comprimat administrat o dată, doză care se poate repeta, dacă este necesar, la interval de 4-6 ore, fără a depăşi 4 comprimate pe zi.

    • Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani şi greutatea peste 50 kg: se recomandă aceleaşi doze ca şi la adulţi.

      Adulţi:

      Doza uzuală este de unu sau două comprimate de 500 mg, care se repetă la interval 4-6 ore, până la maxim 6 comprimate efervescente (3000 mg) în 24 de ore.

      Doza maximă zilnică recomandată :

    • Doza maximă zilnică de paracetamol nu trebuie să depăşească 3 g.

    • Doza unică (administrată o dată) maximă este de 1 g (2 comprimate efervescente)

      Dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra durează mai mult de 3 zile, manifestările se înrăutăţesc sau apar alte simptome, trebuie să întrerupeţi tratamentul şi să vă adresaţi unui medic.

      Dacă manifestările persistă sau se înrăutăţesc, trebuie să solicitaţi consult medical. Nu depăşiţi dozele recomandate. Capacul conţine desicant. Nu mâncaţi desicantul.

      Paracetamol Accord comprimate efervescente poate fi luat cu sau fără alimente şi băuturi. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

      Dacă aţi luat mai mult decât trebuie din Paracetamol Accord comprimate efervescente

      Dacă dumneavoastră aţi luat mai multe comprimate decât doza recomandată sau altcineva a luat în mod accidental mai multe comprimate, trebuie să vă adresaţi imediat unui medic, chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece pot să apară mai târziu leziuni grave ale ficatului.

      Dacă aţi uitat să luaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente

      Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi, cu excepţia cazului în care se apropie momentul administrării dozei următoare. Amintiţi-vă să lăsaţi un interval de minim 4 ore între doze. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

  4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

    Ca toate medicamentele, Paracetamol Accord comprimate efervescente poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

    Frecvenţa reacţiilor adverse menţionate mai jos este definită utilizând următoarea convenţie: frecvente: afectează 1 până 10 utilizatori din 100; mai puţin frecvente: afectează 1 până 10 utilizatori

    din 1000; rare: afectează 1 până 10 utilizatori din 10000; foarte rare: afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000; cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile.

    Rare: edem (acumulare anormală de lichid sub piele), vedere anormală, erupţii pe piele sau urticarie (erupţii de culoare roşu închis pe piele), hemoragie (sângerare), dureri abdominale, greaţă, diaree, vărsături, ameţeli, febră, sedare, modificări ale trombocitelor (tulburări de coagulare), tulburări ale celulelor stem (tulburări ale celulelor de la nivelul măduvei osoase, implicate în formarea celulelor din sânge), tulburări ale funcţiei ficatului, insuficienţă hepatică, necroză hepatică (moarte a celulelor hepatice), icter, supradozaj şi intoxicaţie, tremor, dureri de cap, depresie, confuzie, halucinaţii, transpiraţii, prurit (mâncărime), angioedem (umflare a feţei, gurii, mâinilor).

    Foarte rare: hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substanţele chimice), reacţii de hipersensibilitate care necesită întreruperea tratamentului (reacţii alergice severe care apar imediat), trombocitopenie (reducere a numărului trombocitelor), leucopenie, (scădere a numărului de celule albe din sânge), neutropenie (reducere a numărului celulelor neutrofile din sânge), anemie hemolitică

    (distrugere anormală a celulelor roşii din sânge), hipoglicemie (valori mici ale zahărului din sânge), urină tulbure şi tulburări ale rinichilor.

    Alte reacţii adverse ale paracetamolului, a căror frecvenţă nu poate fi estimată din datele disponibile sunt: necroliză epidermică (afecţiuni ale pielii care pot pune viaţa în pericol), eritem polimorf (reacţii alergice sau infecţii la nivelul pielii), sindrom Stevens-Johnson (afecţiune severă la nivelul pielii, care poate pune viaţa în pericol), acumulare de lichid în laringe, şoc anafilactic (reacţie alergică severă), anemie (scădere a numărului de celule roşii din sânge), alterare a funcţiei rinichilor (insuficienţă renală severă, nefrită interstiţială (tulburări renale), hematurie (prezenţă de sânge în urină), anurie (incapacitate de a urina), efecte gastro-intestinale (ulcer gastric şi duodenal şi sângerare) şi nelinişte.

    Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  5. CUM SE PĂSTREAZĂ PARACETAMOL ACCORD COMPRIMATE EFERVESCENTE

    • A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

    • Nu utilizaţi Paracetamol Accord comprimate efervescente după data de expirare înscrisă pe etichetă, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

    • A se păstra la temperaturi sub 30ºC. Păstraţi tubul din polipropilenă bine închis.

      A se păstra în ambalajul original, pentru a fi protejat de umiditate şi lumină.

    • Nu folosiţi medicamentul dacă observaţi semne de deteriorare, cum sunt pete maro sau negre pe comprimate, bombare sau modificări de culoare a comprimatelor.

    Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Paracetamol Accord comprimate efervescente

Substanţa activă este paracetamolul. Fiecare comprimat efervescent conţine paracetamol 500 mg.

Celelalte componente sunt:

Acid citric anhidru, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol E420, carbonat de sodiu anhidru, povidonă K25 (E1201), simeticonă, zaharină sodică, aromă de lămâie [care conţine maltodextrină de porumb, gumă arabică (E 414), alfa-tocoferol (E 307)], macrogol 6000.

Cum arată Paracetamol Accord comprimate efervescente şi conţinutul ambalajului Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente se prezintă sub formă de comprimate rotunde, de culoare albă sau aproape albă, plate, cu margini teşite şi netede pe ambele feţe.

Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente este ambalat în tuburi din polipropilenă, de culoare alb opac, închise cu capac din polietilenă, de culoare alb opac, care conţine desicant. Fiecare tub conţine 20 de comprimate.

Mărimea ambalajului: cutie cu 60 de comprimate (3×20) ATENŢIE: capacul conţine desicant. Nu mâncaţi desicantul.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi producătorul

Accord Healthcare Limited

Sage House, 319 Pinner Road, North Harrow, Middlesex, HA1 4HF, Marea Britanie

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Ţara

:

Denumirea comercială a medicamentului

Republica Cehă

:

Paracetamol Accord 500 mg šumivé tablety

Danemarca

:

Paracetamol Accord 500 mg Brusetabletter

Finlanda

:

Paracetamol Accord 500 mg Effervescent Tablets

Franţa

:

Paracetamol Accord Healthcare 500 mg comprimé effervescent

Germania

:

Paracetamol Accord 500 mg Brausetabletten

Ungaria

:

Paracetamol Accord 500 mg pezsgotabletta

Irlanda

:

Paracetamol 500 mg Effervescent Tablets

Italia

:

Paracetamol AHCL 500 mg compresse effervescenti

Polonia

:

Paracetamol Accord

Portugalia

:

Paracetamol Accord

România

:

Paracetamol Accord 500 mg comprimate efervescente

Spania

:

Paracetamol Accord 500 mg comprimidos effervescentes EFG

Suedia

:

Paracetamol Apoteket brus 500 mg

Olanda

:

Paracetamol Accord 500 mg bruistabletten

Marea Britanie

:

Paracetamol 500 mg Effervescent Tablets

Acest prospect a fost aprobat în Aprilie 2010.

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului deoarece combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale.

Acum esti aici: Home » Prospect Paracetamol 500 mg comprimate efervescente
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!