Prospect Paralen Grip

Sharing

Cuprins

Prospect Paralen Grip comprimate filmate

Paracetamol/Cafeină/Clorhidrat de fenilefrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Luaţi întodeauna acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  • Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

  • Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau recomandări.

  • Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

    Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

  • Dacă după 3 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.

    Ce găsiţi în acest prospect:

    1. Ce este Paralen Grip şi pentru ce se utilizează

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Paralen Grip

    3. Cum să luaţi Paralen Grip

    4. Reacţii adverse posibile

    5. Cum se păstrează Paralen Grip

    6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

    1. Ce este Paralen Grip şi pentru ce se utilizează

      Paralen Grip amelioreaza eficient multe dintre simptomele răcelii şi gripei. Aceste simptome includ febra, durerea de cap, frisoanele, congestia sau obstrucţia nazală, durerile de sinusuri şi durerile în gât, durerile musculare şi durerile articulare.

      Acest medicament conţine o combinaţie de trei substanţe active. Paracetamolul reduce febra şi ameliorează durerea, fenilefrina ameliorează congestia sau obstrucţia nazală şi cafeina grăbeşte ameliorarea durerii produsă de paracetamol şi ajută la scăderea oboselii şi somnolenţei.

      Acest medicament este indicat adulţilor şi adolescenţilor cu vârsta peste 12 ani.

    2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Paralen Grip Nu luaţi Paralen Grip dacă

  • sunteţi alergic la paracetamol, cafeină, fenilefrină sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului (enumerate la punctul 6);

  • aveţi tensiune arterială crescută sau boală severă a inimii;

  • aveţi diabet zaharat;

  • aveţi o afecţiune severă a ficatului;

  • aveţi hiperactivitate a glandei tiroide (hipertiroidism);

  • aveţi glaucom cu unghi închis;

  • aveţi retenţie de urină (lipsa capacităţii de a urina);

  • aveţi o tumoră vasculară în apropierea rinichiului (feocromocitom);

  • luaţi în acelaşi timp:

    • medicamente pentru tratamentul depresiei (din grupul inhibitorilor de monoaminoxidază) sau dacă le-aţi luat în ultimele două săptămâni,

    • medicamente pentru tratamentul depresiei (din grupul antidepresivelor triciclice),

    • medicamente simpatomimetice incluzând pe cele administrate pe căi diferite, de exemplu oral şi topic (medicamente cu administrare la nivelul nasului, urechii externe sau ochilor).

Daca nu sunteţi sigur că oricare dintre situaţiile de mai sus se aplică cazului dumneavoastră, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Atenţionări şi precauţii

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să utilizaţi Paralen Grip dacă:

  • aveţi afecţiuni ale ficatului sau rinichilor;

  • aveţi un tip de anemie denumit anemie hemolitică;

  • medicul dumneavoastră v-a spus că aveţi un număr scăzut de globule albe în sânge;

  • aveţi probleme cu consumul de alcool;

  • aveţi o creştere în volum a prostatei (adenom de prostată);

  • aveţi sindrom Reynaud (manifestat prin modificări ale culorii pielii şi senzaţie de frig);

  • aveţi astm bronşic;

  • aveţi un deficit al enzimei numită glucozo-6-fosfat dehidrogenază;

  • utilizaţi alte medicamente (vezi punctul ,,Paralen Grip împreună cu alte medicamente”).

Paralen Grip este indicat pentru tratamentul durerii şi febrei asociate cu nas înfundat. Dacă nu aveţi nasul înfundat, ci doar durere şi febră, este preferabilă administrarea de medicamente cu o singură substanţă activă (cele care conţin doar paracetamol pentru durere şi febră sau decongestionant pentru nasul înfundat).

Nu utilizaţi alte medicamente ce conţin paracetamol, decongestionante sau medicamente pentru răceală şi gripă în acelaşi timp cu Paralen Grip fără să vă adresaţi unui medic pentru recomandări.

Utilizarea unor doze mai mari decât cele recomandate poate avea risc de afectare severă a ficatului.

Copii

Medicamentul nu este indicat copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Paralen Grip împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Nu utilizaţi Paralen Grip dacă luaţi:

  • orice alt medicament care conţine paracetamol;

  • medicamente pentru răceală şi gripă;

  • medicamente pentru tratamentul congestiei nazale (nas înfundat);

  • dacă luaţi momentan sau aţi luat antidepresive în ultimele două săptămâni (vezi mai sus punctul 2);

  • medicamente simpatomimetice (vezi mai sus punctul 2).

    Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a începe să utilizaţi Paralen Grip, dacă urmaţi tratament cu:

  • metoclopramidă sau domperidonă (utilizate pentru tratamentul greţei şi vărsăturilor);

  • colestiramină (utilizată pentru scăderea concentraţiei grăsimilor din sânge);

  • warfarină şi alte cumarinice (medicamente folosite pentru „subţierea” sângelui);

  • medicamente utilizate în tratamentul unor variate afecţiuni ale inimii (vasodilatatoare, beta-blocante, digoxină);

    • glutetimidă, fenobarbital, fenitoină, carbamazepină sau lamotrigină (medicamente utilizate pentru tratamentul epilepsiei);

    • rifampicină (pentru tratamentul tuberculozei, meningitei şi leprei);

    • izoniazidă (pentru tratamentul tuberculozei);

    • zidovudină (pentru tratamentul infecţiei cu HIV şi în stadiul SIDA al acesteia);

    • ergotamină şi metisergidă (medicamente utilizate în tratamentul migrenei);

    • acid acetilsalicilic şi alte antiinflamatorii nesteroidiene;

    • sunătoare (un remediu natural folosit în tratamentul depresiei, tulburărilor de somn, etc.)

Paralen Grip împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Nu consumaţi băuturi alcoolice pe durata tratamentului. Administrarea concomitentă de alcool poate duce la afectarea ficatului. Dacă utilizaţi Paralen Grip, reduceţi consumul de medicamente, alimente şi băuturi ce conţin cafeină. Consumul excesiv de cafeină poate produce agitaţie, incapacitate de a adormi şi accelerare a ritmului bătăilor inimii.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Nu este recomandată administrarea medicamentului Paralen Grip la femeile gravide şi la cele care alăptează.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

La persoanele susceptibile medicamentul poate produce ameţeli, prin urmare poate afecta în mod neplăcut activităţile ce necesită atenţie. Nu conduceţi sau folosiţi utilaje dacă dumeavoastra vi se întâmplă acest lucru.

  1. Cum să luaţi Paralen Grip

    Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţicu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

    Dozele individuale şi maxime zilnice de Paralen Grip în funcţie de vârstă şi greutate sunt prezentate în tabel.

    Nu depăşiţi dozele recomandate.

    Vârstă

    Greutate

    Doză unică

    Doză maximă zilnică

    Interval minim între două doze

    Adolescenţi cu vârsta peste 12 ani

    33-43 kg

    1 comprimat

    4 comprimate

    6 ore

    Adolescenţi şi adulţi

    43-65 kg

    1 comprimat

    6 comprimate

    4 ore

    >65 kg

    1-2 comprimate

    8 comprimate

    4 ore

    Pacienţi cu insuficienţă hepatică sau renală:

    Adresaţi-vă medicului pentru ajustarea dozelor înainte de a utiliza acest medicament. După evaluarea stării dumneavoastră de sănătate, medicul vă poate prescrie o doză mai mică sau intervale mai mari de 4 ore între dozele administrate individual.

    Nu utilizaţi medicamentul fără avizul medicului pentru mai mult de 7 zile.

    Dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se ameliorează după 3 zile, adresaţi-vă unui medic pentru recomandări.

    Dacă luaţi mai mult Paralen Grip decât trebuie

    Adresaţi-vă de urgenţă unui medic în cazul unei supradoze sau a ingestiei accidentale a acestui medicament de către un copil, chiar dacă vă simţiţi bine, din cauza riscului afectării severe întârziate a ficatului.

    Dacă uitaţi să luaţi Paralen Grip

    Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi următoarea doză imediat ce vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

    Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

  2. Reacţii adverse posibile

    Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

     

    Întrerupeţi utilizarea acestui medicament şi adresaţi-vă medicului, în vederea asistenţei medicale de urgenţă, dacă apar:

    • urticarie, umflare bruscă a zonei din jurul ochilor, senzaţie de disconfort la nivelul pieptului cu dificultăţi la respiraţie sau înghiţire (anafilaxie). Frecvenţă de apariţie foarte rară.

    • reacţie de hipersensibilitate cu puncte sau pete violacee pe piele, băşici pe piele, descuamare a pielii, febră (crescută), dureri articulare şi/sau inflamaţie a ochilor (sindrom Stevens-Johnson/necroliză epidermică toxică). Frecvenţă de apariţie foarte rară.

    Reacţiile adverse care pot apărea sunt prezentate mai jos pe grupe în funcţie de frecvenţă:

    Frecvente (afectează 1-10 utilizatori din 100):

    • dureri de cap, ameţeli, insomnie, nervozitate, anxietate, iritabilitate, agitaţie şi excitabilitate

      Rare (afectează 1-10 utilizatori din 10000):

    • greaţă

    Foarte rare (afectează mai puţin de 1 utilizator din 10000):

    • tulburării ale sângelui (modificări ale hemogramei, de exemplu număr scăzut de globule albe sau trombocite). Tulburările sângelui pot fi observate ca puncte violacee rotunde nedureroase pe piele, uneori grupate în pete mai mari, sângerări ale gingiilor, sângerări din nas sau vânătăi la traumatisme minore, sensibilitate crescută la infecţii, oboseală, dureri de cap),

    • reacţii de hipersensibilitate la nivelul pielii inclusiv erupţii trecătoare pe piele, inflamaţie bruscă a ţesutului de sub piele,

    • dificultăţi la respiraţie sau respiraţie şuierătoare,

    • afecţiuni ale ficatului sau ale rinichilor,

    • ritm neregulat şi foarte rapid al inimii, tensiune arterială crescută,

    • vărsături, diaree.

      Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)

    • dureri şi înţepături la nivelul ochilor, vedere înceţoşată, sensibilitate anormală sau intoleranţă la lumină, glaucom acut cu unghi închis (debut brusc cu vedere înceţoşată, dureri severe ale ochiului sau ale feţei, vedere cu umbre),

    • modificări ale ritmului bătăilor inimii (ritm accelerat sau neregulat al bătăilor inimii).

    Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

  3. Cum se păstrează Paralen Grip

    Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

    A se păstra la temperaturi sub 25°C. A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină. Nu utilizaţi Paralen Grip după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

    Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

    Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

  4. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii Ce conţine Paralen Grip

Substanţele active sunt: paracetamol, cafeină şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 25 mg şi clorhidrat de fenilefrină 5 mg.

Celelalte componente sunt:

Nucleu

Povidonă K-25, laurilsulfat de sodiu, celuloză microcristalină, amidon de porumb, amidon de porumb pregelatinizat, dioxid de siliciu coloidal anhidru, acid stearic, talc.

Film

Hipromeloză, macrogol, dioxid de titan (E171).

Cum arată Paralen Grip şi conţinutul ambalajului

Comprimatele filmate sunt ambalate în blistere transparente PVC-PVDC/Aluminiu sau blistere transparente PVC-Aclar/Aluminiu. Ambalajul exterior este cutie.

Mărimi de ambalaj: cutii a câte 12, 24 comprimate filmate.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Zentiva, k.s.

U kabelovny 130, 102 37 Dolní Měcholupy, Praga 10 Republica Cehă

Acest medicament este autorizat în Statele Membre ale Spaţiului Economic European sub următoarele denumiri comerciale:

Republica Cehă

PARALEN GRIP chřipka a bolest

Republica Slovacia

PARALEN GRIP chrípka a bolesť

Polonia

Paralen Grip

Bulgaria

Paralen Grip

Ungaria

Rubophen Active

România

Paralen Grip

Slovenia

Paralen

Letonia

Paralen

Lituania

Paralen

Estonia

PARALEN

Acest prospect a fost revizuit în August 2012.

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului deoarece combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale.

[wpseo_breadcrumb]
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!