Prospect PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR Caffetin COLDmax 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală, plicuri Fiecare plic conţine paracetamol 1000 mg şi clorhidrat de fenilefrină 12,2 mg Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să luaţi Caffetin COLDmax cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate. Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile. Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului. În acest prospect găsiţi: Ce este Caffetin COLDmax şi pentru ce se utilizează Înainte să luaţi Caffetin COLDmax Cum …

Citeste mai mult

-Prospect CAFFETIN, comprimate Compoziţie Un comprimat conţine paracetamol 250 mg, propifenazonă 210 mg, cafeină 50 mg, fosfat de codeină sesquihidrat 10 mg şi excipienţi: stearat de magneziu, laurilsulfat de sodiu, amidonglicolat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, povidonă, hidrogenofosfat de calciu dihidrat, celuloză microcristalină, croscarmeloză sodică, behenat de glicerol. Grupa farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipiretice, anilide, combinaţii. Indicaţii terapeutice Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slabă-moderată: cefalee, migrenă, durere dentară, durere menstruală, durere postoperatorie şi posttraumatică, mialgie şi artralgie. Contraindicaţii Caffetin nu trebuie utilizat în următoarele cazuri: hipersensibilitate la propifenazonă, la alte pirazolone sau compuşi înrudiţi (fenazonă, aminofenazonă, metamizol), paracetamol, cafeină şi codeină sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului; insuficienţă hepatocelulară, hepatită virală; insuficienţă renală severă; insuficienţă respiratorie indiferent de grad (datorită efectului deprimant al codeinei asupra centrului respirator); deficit congenital de glucozo-6-fosfat dehidrogenază; agranulocitoză; porfirie acută intermitentă; alcoolism; copii cu vârsta sub 12 ani; sarcină şi …

Citeste mai mult

Caffetin tablete – Cefalee Migrene

Indicaţii terapeutice Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate slabă-moderată: cefalee, migrenă, durere dentară, durere menstruală, durere postoperatorie şi posttraumatică, mialgie şi artralgie. CAFFETIN comprimate Paracetamol,propifenazonă, cafeină,fosfat de codeină Compoziţie Un comprimat conţine paracetamol 250 mg, propifenazonă 210 mg, cafein ă 50 mg, fosfat de codeină sesquihidrat 10 mg şi excipienţi: stearat de magneziu, laurilsulfat de sodiu, amidonglicolat de sodiu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, povidonă, hidrogenofosfat de calciu dihidrat, celuloză microcristalînă, croscarmeloză sodică, behenat de glicerol. Grupa farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipiretice, anilide, combinaţii. Acest medicament conţine codeină. Codeina aparţine unei clase de medicamente denumită analgezice opioide, care ameliorează durerea prin acţiunea lor. Poate fi utilizată singură sau în asociere cu alte analgezice, cum este paracetamolul. Codeina poate fi utilizată o perioadă scurtă de timp la adolescenţi cu vârsta peste 12 ani, pentru ameliorarea durerilor moderate, care nu sunt ameliorate de alte analgezice, cum sunt paracetamolul sau ibuprofenul administrate singure. …

Citeste mai multCaffetin tablete – Cefalee Migrene

Caffetin Prospect – Raceala si Gripa

Indicaţii terapeutice Pentru ameliorarea simptomelor de răceală şi gripă, incluzând ameliorarea durerilor generale, durerilor faringiene, cefaleei, congestiei nazale şi scăderea temperaturii. Caffetin COLDmax 1000 mg/12,2 mg pulbere pentru soluţie orală, plic COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ 1 plic conţine: Paracetamol                       1000 mg Clorhidrat de fenilefrină*  12,2 mg [*echivalent cu fenilefrină (bază) 10,0 mg] Excipienţi: Zahăr                                   2,6 g Aspartam (E951)               45 mg Sorbitol (E420)                  0,624 mg Pentru lista tuturor excipienţilor, vezi pct. 6.1. FORMA FARMACEUTICĂ Pulbere pentru soluţie orală, plicuri Pulbere de culoare albă DATE CLINICE Doze şi mod de administrare Administrare orală, după dizolvarea în apă. Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani şi greutatea mai mare de 50 kg: Un plic dizolvat prin amestecare în apă fierbinte. Doza poate fi administrată repetat, la intervale de 4-6 ore. Nu se vor administra mai mult de patru doze într-un interval de 24 de ore. Copii cu vârsta sub 12 ani Caffetin …

Citeste mai multCaffetin Prospect – Raceala si Gripa

Intotdeauna consultati un medic sau farmacist inainte de a lua orice fel de pastila
Diete Sanatoase pentru orice zi
Cateva Tratamente Naturiste utile