Prospect Teotard 200 -350 mg

TEOTARD® 200 Capsule cu eliberare prelungită, 200 mg TEOTARD® 350 Capsule cu eliberare prelungită, 350 mg Compoziţie Teotard 200 O capsulă cu eliberare prelungită conţine teofilină 200 mg. Teotard 350 O capsulă cu eliberare prelungită conţine teofilină 350 mg. Excipienţi: Conţinutul capsulei – pelete: polividonă, dioxid de siliciu coloidal, ftalat de dibutil, copolimer metacrilat de amoniu tip A, copolimer metacrilat de amoniu tip B, talc. Capsula: Cap: dioxid de titan (E 171), galben de quinolină (E 104), azorubină (E 122), albastru patent v (E 131), negru briliant (E 151), p-hidroxibenzoat de metil, p- hidroxibenzoat de n-propil, gelatină Corp: galben de …

Citeste mai multProspect Teotard 200 -350 mg

Prospect THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR PROSPECT THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ , pulbere pentru soluţie orală Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrină Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate. – Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. – Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi. – Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc …

Citeste mai multProspect THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ

Alvotor Picaturi Prospect – Durere Febra

Prospect: Informaţii pentru utilizator Alvotor este un medicament care conţine metamizol sodic monohidrat. Acesta aparţine unui grup de medicamente numite pirazolone şi este utilizat pentru tratamentul durerii şi febrei. Alvotor 500 mg/ml picături orale, soluţie metamizol sodic monohidrat Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acest medicament a fost prescris numai pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le poate face rău, chiar dacă …

Citeste mai multAlvotor Picaturi Prospect – Durere Febra

Prospect Coldrex Sinus

Prospect : Informatii pentru utilizatori COLDREX SINUS + Prospect Comprimate filmate Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect înainte de a utiliza Coldrex Sinus +. Dacă aveţi întrebări sau dacă aveţi nelămuriri, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Păstraţi acest prospect, poate veţi avea nevoie să-l citiţi din nou. Ce este în cutie? Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg, clohidrat de pseudoefedrină 30 mg. Comprimatele filmate au două straturi, unul alb şi altul albastru deschis, inscripţionate cu cifra 2 într-un cerc, pe suprafaţa de culoare albă. Coldrex Sinus+ Ambalajul secundar conţine 2, 10, 12, 16, 24, 30, 32 comprimate. …

Citeste mai multProspect Coldrex Sinus

Acetaminofen

Prospect Acetaminofen

 Prospect: ACETAMINOFEN – Indicatii Apartine clasei de medicamente analgezice (combate durerile) si antipiretice (reduce febra). Este un medicament analgezic , antipiretic  care nu ataca mucoasa stomacala. Acest medicament este utilizat pentru tratamentul simptomatic al afectiunilor care implica durere de intensitate slaba sau moderata ca: cefalee, nevralgii dentare, dureri chirurgicale,entorse, fracturi, luxatii, dureri artrita, osteoartrita, raceli, gripe, inflamatii, dureri musculare. Acetaminofen Cutie cu 2 blistere Al/PVC a cate 10 comprimate de Paracetamol, 500 mg. ACETAMINOFEN – Compozitie Comprimate continand 500 mg Acetaminofen (Paracetamol)   ACETAMINOFEN – Contraindicatii Nu utilizati in caz de: insufiecienta hepatica, hepatita virala, insuficienta renala grava, alcoolism si …

Citeste mai multProspect Acetaminofen

Prospect Acamol

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR   ACAMOL 10 mg/ml soluţie perfuzabilă paracetamol În acest prospect găsiţi: 1.             Ce este Acamol şi pentru ce se utilizează 2.              Înainte să utilizaţi Acamol 3.              Cum să utilizaţi Acamol 4.              Reacţii adverse posibile 5.              Cum se păstrează Acamol 6.              Informaţii suplimentare Destinat utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu greutatea peste 33 kg Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să luaţi acest medicament deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră. –                 Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi. –                 Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră …

Citeste mai multProspect Acamol

Paracetamol Extra Fort

Paracetamol extra fort

Prospect: Informatii pentru utilizator Paracetamol extra fort Indicatii: Nevralgii, dureri de diverse etiologii, febra. Contraindicatii: Insuficienta renala grava, insuficienta hepatobiliara, alergie la paracetamol, prudenta in primul trimestru de sarcina. Administrare: Adulti: 1-2 comprimate x 3-4 ori pe zi. Doza maxima 24 ore este de 8 comprimate. Este recomandat a nu se depasi 5 zile de tratament fara avizul medicului. Actiune: Analgezic si antipiretic. Compozitie: Comprimate ce contin 500 mg paracetamol (acetaminophen). Reactii adverse: In cazuri foarte rare poate provoca iritatii gastrice sau alergie la paracetamol.

Efferalgan cu Vit C

Prospect Efferalgan cu Vitamina C

Prospect : Informatii pentru utilizatori EFFERALGAN VITAMINE C Comprimate efervescente Compoziţie Un comprimat efervescent conţine paracetamol 0,330 g, acid ascorbic 0,200 g şi excipienţi: hidrogenocarbonat de potasiu, hidrogenocarbonat de sodiu, sorbitol, acid citric anhidru, benzoat de sodiu, docusat de sodiu, povidonă. Grupa farmacoterapeutică: alte analgezice şi antipiretice, anilide (inclusiv combinaţii), combinaţii.    Indicaţii terapeutice PENTRU CE TREBUIE UTILIZAT ACEST MEDICAMENT Acest medicament conţine paracetamol. Este indicat în tratamentul afecţiunilor însoţite de dureri sau stări febrile, cum sunt dureri de cap, stări gripale, dureri dentare, dureri musculare, dureri menstruale. Acest medicament este recomandat strict adulţilor şi copiilor cu greutate peste 25 …

Citeste mai multProspect Efferalgan cu Vitamina C