Prospect Ibuprofen gel

Sharing

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

 

IBUPROFEN MK GEL, 50 mg/g
Ibuprofen

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi
Ibuprofen MK GEL cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

                Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

                Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

          Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se
îmbunătăţesc după 14 zile.

          Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau
farmacistului.

În acest prospect găsiţi:

1.             Ce este Ibuprofen MK gel şi pentru ce se utilizează

2.             Înainte să utilizaţi Ibuprofen MK gel

3.             Cum să utilizaţi Ibuprofen MK gel

4.             Reacţii adverse posibile

5.             Cum se păstrează Ibuprofen MK gel

6.             Informaţii suplimentare

1.              CE ESTE IBUPROFEN MK GEL ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Ibuprofenul este un antiinflamator nesteroidian cu utilizare locală care reduce inflamaţia şi durerea.

Ibuprofen MK gel este indicat în tratamentul local simptomatic al:

  durerilor musculare sau osteoarticulare de origine reumatică;

  durerilor din entorse şi luxaţii, durerilor lombare;

   durerilor musculare sau osteoarticulare de natură traumatică (traumatisme uşoare ale tendoanelor,
ligamentelor, etc.).

2.              ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI IBUPROFEN MK GEL
Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel în următoarele cazuri

-hipersensibilitate la ibuprofen, la alte antiinflamatoare nesteroidiene sau la oricare dintre excipienţii
medicamentului, în special la astmatici şi la persoanele care au manifestat hipersensibilitate la acidul
acetilsalicilic sau ibuprofen;

-leziuni cutanate: dermatoze umede, eczeme, leziuni infectate, arsuri sau plăgi;

-ultimele 4 luni de sarcină

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Ibuprofen MK gel

Deşi ibuprofenul aplicat local se absoarbe sistemic în cantitate mică, administrarea Ibuprofen MK gel
necesită prudenţă:

-dacă suferiţi de afecţiuni gastrointestinale, cum sunt iritaţii şi hemoragii gastrice;

-dacă suferiţi de afecţiuni renale, astm bronşic sau aveţi predispoziţie la astm bronşic;

-dacă vă aflaţi în tratament cu anticoagulante de tip cumarinic (datorită riscului crescut de sângerare).

Ibuprofen MK gel nu se va administra pe zone cu plăgi sau leziuni cutanate.

Se va evita contactul cu ochii, buzele şi zona genitală; nu se va aplica pe mucoase.

Se va întrerupe tratamentul dacă apar erupţii pe piele sau mâncărime.

Se va evita aplicarea pe suprafeţe întinse.

Nu se va aplica sub pansament ocluziv.

Copii cu vârsta sub 15 ani

Se va evita utilizarea Ibuprofen MK gel la copii cu vârsta sub 15 ani, datorită lipsei datelor clinice
privind administrarea acestui medicament la această grupă de vârstă

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte
medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Este puţin probabil ca Ibuprofen MK gel să interacţioneze cu alte medicamente. Totuşi, se recomandă
evitarea utilizării concomitente a Ibuprofen MK gel cu medicamente ce conţin alte antiinflamatoare
nesteroidiene, datorită creşterii riscului reacţiilor adverse.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice
medicament.

În primele 5 luni de sarcină evitaţi utilizarea Ibuprofen MK gel.

Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel dacă sunteţi în ultimele 4 luni de sarcină sau dacă alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Ibuprofen MK gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Ibuprofen MK gel

Datorită parahidroxibenzoaţilor din compoziţia medicamentului pot apare reacţii alergice (chiar
întârziate).

3.              CUM SĂ UTILIZAŢI IBUPROFEN MK GEL

Doza recomandată pentru o aplicare cutanată pe zona dureroasă este de 2-3 g Ibuprofen MK gel de 3
până la 4 ori pe zi. Masaţi uşor până la absorbţia completă.

Durata tratamentului depinde de severitatea afecţiunii şi de rezultatul obţinut. După 2 săptămâni de la
începutul tratamentului este necesar să vă adresaţi medicului.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Ibuprofen MK gel

In acest caz spălaţi zona respectivă cu multă apă.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen MK gel

Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

4.              REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Ibuprofen MK gel poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la
toate persoanele.

Ibuprofen MK gel este în general bine tolerat.

Ibuprofen MKgel gel poate determina reacţii adverse tipice antiinflamatoarelor nesteroidiene. Acestea
pot fi:

-locale, de exemplu: eritem localizat, prurit;

-sistemice (în funcţie de absorbţia sistemică, cantitatea de gel aplicată, suprafaţa tratată, integritatea
epiteliului cutanat, durata tratamentului, utilizarea unui pansament ocluziv): dureri epigastrice,
ameţeli, vedere înceţoşată, poate să apară retenţie de apă şi de electroliţi manifestată prin edeme.

Dacă apar reacţii adverse locale tratamentul va fi întrerupt şi se va spăla zona afectată cu săpun şi apă
caldă.

Datorită conţinutului în parahidroxibenzoaţi pot apare reacţii alergice (chiar întârziate).

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă
nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5.              CUM SE PĂSTREAZĂ IBUPROFEN MK GEL

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Ibuprofen MK gel după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP.. Data de expirare
se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi
farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la
protejarea mediului.

6.              INFORMAŢII SUPLIMENTARE
Ce conţine Ibuprofen MK gel

-Substanţa activă este ibuprofen 5 g în 100 g gel.

-Celelalte componente sunt: carbopol 980, trietanolamină, alcool etilic, p-hidroxibenzoat de metil,
p-hidroxibenzoat de n-propil, apă purificată

Cum arată Ibuprofen MK gel şi conţinutul ambalajului

Ibuprofen MK gel se prezintă sub formă de gel transparent şi incolor.

Cutie cu un tub din Al a 25 g gel
Cutie cu un tub din Al a 45 g gel

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

SC. FITERMAN PHARMA S.R.L.

Str. Moara de Foc nr. 35, Iasi, România

Producătorul

SC. FITERMAN PHARMA S.R.L.

Şos. Păcurari nr. 127, Iaşi, România

Acest prospect a fost aprobat in

Martie, 2008

Sharing

Acum esti aici: Home » Prospect Ibuprofen gel