Toti cautam raspunsuri pe internet. Voteaza cum ti-a folosit sa stie si cel care vine dupa tine si cauta, astfel il ajuti si se va bucura asa cum te bucuri si tu ca ai gasit ceea ce cautai! Lasa si un comentariu daca vrei, precis ii va fi de folos.

Abia ca mi-a folositMi-a folosit putinMi-a folosit indeajunsMi-a folositMi-a folosit foarte mult ( 1 -voturi, Media: 5.00 out of 5)

Loading...

Prospect CemolSinus

Sharing

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

CemolSinus Prospect

500 mg/3 mg/50 mg comprimate

Paracetamol/maleat de clorfeniramină/clorhidrat de pseudoefedrină

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi cemolSINUS cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

– Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

– Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc

– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

În acest prospect găsiţ i:

1. Ce este cemolSINUS şi pentru ce se utilizează

2. Înainte să utilizaţi cemolSINUS

3. Cum să utilizaţi cemolSINUS

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează cemolSINUS

6. Informaţii suplimentare

cemolsinus prospect
cemolsinus prospect

1. CE ESTE cemolSINUS ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

cemolSINUS este indicat pentru tratamentul simptomatic al răcelii comune şi gripei (pentru ameliorarea strănutului, rinoreei, congestiei nazale şi sinusale, febrei, durerilor de cap şi durerilor musculare).

2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI cemolSINUS

Nu utilizaţi cemolSINUS

– dacă sunteţi hipersensibil la paracetamol, fenacetină la alte antiinflamatoare (risc crescut de

reacţii alergice)sau la oricare dintre celelalte componente ale cemolSINUS

– dacă aveţi boli cardiovasculare incluzând hipertesiune arterială şi boli vasculare periferice

– dacă aveţi insuficienţa coronariană severă

– în tratamentul concomitent cu inhibitori de monoaminooxidaza (IMAG) non-selective

– dacă aveţi glaucom cu unghi închis sau predispoziţie la glaucom cu unghi închis

– dacă aveţi glaucom cu unghi deschis

– dacă aveţi tensiune arterială crescută severă

– dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază

– dacă aveţi insuficienţă renală severă (riscul de reacţii adverse renale poate fi crescut în cazul administrării prelungite de doze mari).

– Dacă aveţi tulburări uretro-prostatice cu risc de retenţie urinară

– la copii sub 12 ani

– daca sunteţi gravidă sau alăptaţi

– datorită prezenţei clorfeniraminei, nu se recomandă administrarea concomitentă de

cemolSINUS cu alcool etilic sau medicamente care conţin alcool etilic

– In asociere cu alte medicamente simpatomimetice (ca de exemplu decongestionante, supresoare ale apetitului şi psihostimulante de tip amfetaminic).

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi cemolSINUS

– să nu depăşiţi dozele recomandate.

– dacă aveţi palpitaţii, tahicardie, greaţă.

– aveţi hipertiroidie, boli cardiovasculare (hipertensiune arterială, cardiopatie ischemică etc.),

diabet zaharat, feocromocitom şi psihoze

– sportivii trebuie atenţionaţi că produsul conţine pseudoefedrină care poate da rezultate

pozitive la testele practicate la controlul antidoping.

– nu asociaţi cu alte simpatomimetice.

– administrarea îndelungată poate scădea sau inhiba secretia salivară, prin aceasta contribuind la

dezvoltarea cariilor, bolilor periodontale, candidozei orale.

– clorfeniramina se va administra cu precauţie la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (în special hipertensivi), presiune oculară crescută, astm bronşic, ulcer gastroduodenal şi epilepsie.

– este necesară monitorizarea funcţiilor hepatice în cazul tratamentului de lungă durată.

– în caz de alcoolism şi afecţiuni hepatice, incluzând hepatita virală.

– în caz de insuficienţă renală (se recomandă doar tratament ocazional).

Utilizarea altor medicamente

Ce trebuie să evitaţi când luaţi acest medicament?

– agoniştii morfinici, antiacidele, cărbunele activat şi anticolinergicele

– cisaprida.

– antiinflamatoare nesteroidiene, acid acetilsalicilic sau alţi salicilaţi, barbiturice,

– carbamazepina, hidantoina, rifampicina, sulfinpirazona, săruri de aur.

– anticoagulantele orale, antifungicele, derivaţi de imidazol, carmustinei,

– doxorubicina, izoniazida, mercaptopurina, ciclosporina, cloramfenicolul, metotrexatul.

– estrogenii şi contraceptivele estroprogestative.

– interferon.

– deprimante ale sistemului nervos central SNC (antidepresive sedative, barbiturice, hipnotice, analgezice opioide, metadona, neuroleptice, anxiolitice, alcool etilic), atropina şi alte anticolinergice (antidepresive triciclice, antiparkinsoniene anticolinergice centrale, antispastice neurotrope, disopiramida, neuroleptice fenotiazinice), fenitoina.

– sultoprida şi IMAO.

– guanetidina sau cu substanţe înrudite şi cu anestezice volatile halogenate.

– simpatomimetice.

Interacţiuni cu teste/e de laborator:

-Paracetamolul poate modifica rezultatele unor determinări de laborator: glicemie, concentraţiei serice de acid 5-hidroxiindolacetic testul cu bentiromidă pentru evaluarea funcţiei hepatice, concentraţia plasmatică de acid uric, bilirubina, lactatdehidrogenaza, transaminaze, măsurarea timpului de protrombină.

-Clorfeniramina poate inhiba răspunsul la testele de hipersensibilitate cutanată, inducând astfel rezultate fals-negative, de aceea este recomandabil să se oprească administrarea clorfeniraminei cu cel

puţin 72 de ore înainte de efectuarea testelor cutanate care utilizează extracte alergenice.

Înainte să luaţi cemolSINUS informaţi-vă medicul despre medicamentele pe care le luaţi.

Dacă utilizaţi cemolSINUS în mod regulat, cereţi sfatul medicului dumneavoastră înainte de a lua orice alt medicament (inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală ).

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea cemolSINUS cu alimente şi băuturi

Nu există restricţii legate de administrarea împreuna cu alimente.

Este interzis consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu cemolSINUS.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice

medicament.

Nu se recomandă administrarea cemolSINUS în timpul sarcinii şi alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Datorită reacţiilor adverse pe care le are (de exemplu somnolenţă, vertij, tulburări de acomodare etc.), produsul poate să vă influenţeze capacitatea de a conduce autovehicule sau de a folosi utilaje.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI cemolSINUS

Utilizaţi întotdeauna cemol SINUS exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doze

Adulţi

1-2 comprimate cemolSINUS de 3 ori pe zi (nu se vor administra mai mult de 6 comprimate / zi

şi mai mult de 2 comprimate / priză).

În caz de insuficienţă renală cu clearance-ul creatininei < 10 ml/min, intervalul între 2 doze

trebuie să fie de cel puţin 8 ore.

Copii între 12-15 ani

2-3 comprimate cemolSINUS zi (nu se vor administra mai mult de 3 comprimate / zi şi mai mult

de 1 comprimat / priză).

Mod de administrare

Comprimatele trebuie înghiţite întregi, cu suficient lichid, preferabil cu o jumatate de oră înaintea

mesei.

Comprimatele nu trebuie divizate, sfărâmate sau mestecate.

Durata tratamentului

Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată(maxim 5 zile), conform datelor din literatura de

specialitate.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din cemolSINUS:

Dacă aţi luat din greşeală un număr mai mare de comprimate sau dacă un copil a înghiţit câteva,

adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la camera de gardă a celui mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau câteva comprimate cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi luat.

Supradozaj Simptome Paracetamol

Simptomele supradozajului se manifestă în primele 24 de ore şi constau în paloare, greaţă, senzaţie de vomă, anorexie, scurtarea respiraţiei, somnolenţa, slăbiciune şi dureri abdominale. La administrarea

unor doze mai mari pot apărea fenomene hepatotoxice severe. Pot sa apară hipoglicemie, acidoza

metabolică, aritmii, tulburări de coagulare, coagulare intravasculară diseminată. În cazurile grave,

afectarea hepatică poate evolua spre encefalopatie hepatică (cu tulburări ale funcţiilor cerebrale,

confuzie, agitaţie, stupoare), colaps cardiovascular, comă şi în cele din urmă moartea. Uneori apare necroza tubulară renală, cu insuficienţă renală acută. După 12-48 de ore de la ingestie s-a observat concentraţiei protrombinei.

Maleat de clorfeniramină

Supradozajul acut se manifestă prin agravarea efectelor anticolinergice, aritmii cardiace, deprimarea SNC cu sedare excesivă, fenomene paradoxale de stimulare a SNC (halucinaţii, convulsii) şi hipotensiune arterială.

Clorhidrat de pseudoefedrină

O supradoză de pseudoefedrină poate determina agitaţie severă, creşterea tensiunii arteriale şi aritmii.

Dacă uitaţi să utilizaţi cemolSINUS

Nu vă îngrijoraţi dacă uitaţi să luaţi o doză de cemolSINUS. Luaţi doza următoare imediat ce vă amintiţi şi continuaţi apoi, ca de obicei. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa comprimatul uitat.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, cemolSINUS poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate

persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de severitate şi frecvenţă astfel:

Foarte frecvente: apar la mai mult de 1 din 10 pacienţi

Frecvente: apar la mai mult de 1 din 100 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: apar la mai mult de 1 din 1000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: apar la mai mult de 1 din 10000 pacienţi, dar la mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: apar la mai puţin de 1 din 10000 pacienţi, incluzând şi cazurile izolate

Rare: anemie hemolitică, agranulocitoza, leucopenie, neutropenie, pancitopenie, trombocitopenie, crize de astm bronşic, dermatita alergică, edem angio-neurotic, febră, erupţii cutanate urticariene şi eritematoase, şoc anafilactic, agitaţie, ameţeli, dureri de cap, confuzie, convulsii, coşmaruri, senzaţie de frică, halucinaţii, insomnie, iritabilitate, nelinişte, nervozitate, parestezii, psihoză, slăbiciune, sedare, somnolenţă, tremur, vedere înceţoşată sau alte tulburări de vedere, blefarospasm, palpitaţii, bradicardie, tahicardie, extrasistole, aritmii, colaps, hipertensiune tranzitorie, hipotensiune ortostatică, creşterea vâscozităţii secreţiilor bronşice, deprimare respiratorie, congestie nazală, senzaţie de

uscăciune la nivelul gurii, nasului şi gâtului, anorexie, constipaţie, dureri abdominale, greaţă, vărsături, icter, disurie, retenţie de urină, colică renală, insuficienţă renală acută, piurie sterilă, ginecomastie,

inhibarea ejaculării, scăderea libidoului, impotenţă.

Foarte rare: fenomene de hipersensibilitate la paracetamol sau la maleatul de clorfeniramină

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ cemolSINUS

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi cemolSINUS după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după abreviere folosită pentru exprimarea datei de expirare. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine cemolSINUS

– Substanţele active sunt: paracetamol, maleat de clorfeniramină şi clorhidrat de pseudoefedrină,

– Fiecare comprimat de cemolSINUS conţine paracetamol 500 mg , maleat de clorfeniramină 3

mg şi clorhidrat de pseudoefedrină 50 mg

– Celelalte componente sunt: amidon pregelatinizat, povidona şi acid stearic.

Cum arată cemolSINUS şi conţinutul ambalajului

cemolSINUS se prezintă sub formă de comprimate neacoperite în formă de discuri, de culoare albă sau

aproape albă.

Este ambalat în cutii cu două blistere din PVC/Al a câte 10 de comprimate şi prospectul pentru

utilizator.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:

S.C. SANOSAN S.R.L.

500269, Str. Carpaţilor nr 60, Industrial Park Metrom, Braşov

România

Producătorul:

S.C. SANTA S.A.

500269, Str. Carpaţilor nr 60, Industrial Park Metrom, Braşov

România

Acest prospect a fost aprobat în Ianuarie 2011

Tratamente Naturiste

1 2 3 4

Diete pentru Adulti si Copii

1 2 3 4

 

Lupta-cu-Cancerul

 

Dieta de detoxifiere

 

Celulita

 

8 cure detoxifiere

 

detox-plan

 

retete cu vlastari

 

germeni

 

Sa radem un pic !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.