Prospect Coldrex Junior pulbere | Raceala si Gripa

Coldrex Junior HotRem

Prospect: Informaţii pentru utilizator

Pulbere pentru suspensie orală

Paracetamol  Acldascorblc   Clorhidrat de feniiefrina

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.  

Coldrex Junior Prospect
Coldrex Junior Prospect

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală.

Cu toate acestea, este necesar să luaţi Coldrex Junior Hotrem

cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

-Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-i recitiţi.

-întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

-Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 2-3 zile de utilizare.

-Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

In acest prospect găsiţi:

1. Ce este Coldrex Junior Hotrem şi pentru ce se utilizează

2. înainte să administraţi Coldrex Junior Hotrem

3.Cum să administraţi Coldrex Junior Hotrem

4.Reacţii adverse posibile

5.Cum se păstrează Coldrex Junior Hotrem

6.Informaţii suplimentare

 CE ESTE COLDREX JUNIOR HOTREM ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

Coldrex Junior Hotrem este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe active:

  • Paracetamolul: ameliorează durerea şi reduce tempe­ratura corporală în condiţii de febră.
  • Clorhidratul de fenilefrină: un decongestiv simpato- mimetic care desfundă nasul şi sinusurile ajutându-vă să respiraţi mai uşor.
  • Acidul ascorbic (vitamina C): este o substanţă uzuală inclusă în medicamentele recomandate pentru răceală

şi gripă; ajută la înlocuirea pierderilor de vitamina C din răceală şi gripă.

 Coldrex Junior Hotrem asigură copilului dumneavoastră ameliorarea rapidă şi eficientă a simptomelor din răceală şi gripă inclusiv febră, frison, nas înfundat, dureri de cap, furnicături în membre, dureri în gât, sinuzită şi dureri asociate.

 ÎNAINTE SĂ ADMINISTRAT! COLDREX JUNIOR HOTREM

 Nu uitaţi:

Coldrex Junior Hotrem conţine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol. Coldrex Junior Hotrem conţine de asemenea un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea răcelii, gripei sau congestiei nazale.

Nu administraţi Coldrex Junior Hotrem dacă:

  • Copilul dumneavoastră este alergic (are hipersensibilitate) la paracetamol, acid ascorbic (vitamina C), clorhidrat de fenilefrină sau orice alt ingredient menţionat în acest prospect.
  • Copilul dumneavoastră suferă de oricare din problemele medicale menţionate în continuare:
  • Afecţiune hepatică sau renală •Tensiune arterială crescută
  • Hipertiroidism
  • Diabet
  • Boală cardiacă
  • Este în tratament cu antidepresive, medicamente cu­noscute sub numele de inhibitori de monoaminoxidază (IMAO) sau medicamente beta-blocante.

Aveţi grijă deosebită când administraţi Coldrex Junior Hotrem:

Coldrex Junior Hotrem nu se administrează o perioadă lungă de timp.

Nu se depăşesc dozele recomandate.

Nu lăsaţi medicamentele la îndemâna sau vederea copiilor.

Folosirea altor medicamente:

Vă rugăm spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacis­tului dacă copilul dumneavoastră este sau a fost recent în tratament cu alte medicamente, inclusiv medicamente care se eliberează fără prescripţie medicală.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Hotrem împreună cu alte medica­mente pentru răceală, gripă sau congestie nazală sau cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante despre unele substanţe din Coldrex Junior Hotrem

Acest medicament conţine zahăr.

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat în privinţa intoleranţei la unele categorii de glucide a copilului dumneavoastră, vă rugăm să-i întrebaţi înainte de a-i administra copilului acest medicament.

 CUM SA ADMINISTRAT! COLDREX JUNIOR HOTREM

Coldrex Junior Hotrem se administrează oral, ca un remediu fierbinte (pentru a fi înghiţit).

Doza recomandată pentru copii cu vârsta între 6 ţi 12 ani este:

Se administrează un plic la fiecare 4 ore. Nu se administrează mai mult de 6 plicuri în 24 de ore.

Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Mod de administrare

Goliţi conţinutul unui plic într-o cană. Umpleţi până la jumătate (aproximativ 125 ml) cu apă fierbinte. Amestecaţi bine. Adăugaţi apă rece cât este necesar şi zahăr sau miere, la nevoie.

Dacă simptomele persistă după 2-3 zile de utilizare, solicitaţi consult medical.

Dacă aţi dat copilului dumneavoastră mai mult Coldrex Junior Hotrem decât trebuie:

Contactaţi imediat medicul dumneavoastră şi spuneţi-i exact ce doză aţi administrat copilului. Medicul dumneavoastră vă va spune ce trebuie să faceţi.

Dacă aţi uitat să administraţi copilului dumneavoastră o doză

 NU îi administraţi o doză dublă pentru doza pe care aţi uitat să o administraţi.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacstului

La fel ca toate medicamentele, Coldrex Junior Hotrem poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii adverse posibile: 

Erupţii pe piele sau alte alergii.

Dureri gastrice sau disconfort abdominal.

Creşterea tensiunii arteriale însoţită de dureri de cap, ameţeală, stare de rău, diaree, insomnie şi palpitaţii.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm adresaţi-vă farmacistului sau medicului dumneavoastră

CUM SE PASTREAZA COLDREX JUNIOR HOTREM

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Hotrem după data de expirare înscrisă pe cutie/plic

 Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra Coldrex Junior Hotrem la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere 

Intrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare.

Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Junior Hotrem

Un plic a 3 g pulbere pentru suspensie orală conţine 300 mg paracetamol, 20 mg acid ascorbic şi 5 mg clorhidrat de fenilefrină.

Celelalte componente sunt: zaharină sodică, cidamat de sodiu, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, zahăr, aromă de lămâie 610 399 E, curcumină (E100), dioxid de siliciu coloidal anhidru.

Cum arată Coldrex Junior Hotrem şi conţinutul ambalajului

Coldrex Junior Hotrem este o pudră de culoare galbenă cu aromă şi gust de lămâie. Fiecare plic conţine o singură doză, fiecare plic conţinând 3 g de pulbere.

Coldrex Junior Hotrem este disponibil în cutii cu 5 sau 10 plicuri a câte 3 g pulbere pentru suspensie orală.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline S.R.L.

 Bucureşti, România

Producător

SmithKline Beecham S.A.

Madrid, Spania

Dă Share și fă-i bucuroși și pe altii!!

Shares

Lasati un comentariu

Urmatorul regulament trebuie acceptat pentru a publica comentariul:

In conformitate cu GDPR va anunt ca emailul si comentariul d-voastra va fi stocat .  Pentru mai multe detalii vizitati Politica cookie. Sau scrieti-ne pe pagina de Contact.

 

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuand vizitarea acestui site veti fi de acord cu politica cookie. ...mai multe informatii

Setarile cookie face ca experienta sa fie una placuta, cookieurile sunt pentru personalizarea publicitatii si a linkurilor afiliate. Nu stocam IP-uri de nici un fel. Dand Accept, sunteti de acord. Sanatate!

Close