vegis.ro

Prospect Coldrex Junior Comprimate | Febra Frisoane

Prospect Coldrex Junior

Comprimate filmate

Ce trebuie să ştiţi despre Coldrex Junior

Vă rugăm citiţi cu atenţie prospectul înainte de a utiliza medicamentul, în special secţiunea

vegis.ro

„verificaţi înainte de a lua acest medicament”. Dacă aveţi întrebări sau nu sunteţi siguri de ceva, întrebaţi medicul dumneavostră sau farmacistul.

Păstraţi acest prospect, s-ar putea să fie nevoie să-l citiţi din nou.

Ce conţine acest ambalaj?

Coldrex Junior

Cutie cu 1 blister din PVC-LDPE-PVDC/Al a 8 comprimate filmate. Cutie cu 2 blistere din PVC-LDPE-PVDC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Ce este Coldrex Junior?

vegis.ro

Un comprimat filmat conţine paracetamol 250 mg, guaifenezină 100 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg. Comprimatele conţin de asemenea lactoză, celuloză microcristalină, amidon de porumb pregelatinizat, talc purificat, amidon de porumb, acid stearic, dioxid de siliciu coloidal, polividonă, sorbat de potasiu, apă purificată, Opadry II OY-LS-28913.

Cine fabrică Coldrex Junior?

Deţinătorul Autorizaţiei de Punere pe piaţă este:

GlaxoSmithKline Export Ltd. GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Este produs în numele companiei GlaxoSmithKline Consumer Healthcare de către: Famar SA,

7, Anthoussa Street 153 44, Anthoussa Atena, Grecia

Cum acţionează Coldrex Junior?

Paracetamolul este un analgezic (ameliorează durerea) şi un antipiretic (reduce temperatura corporală în condiţii de febră). Guaifenezina este un expectorant care fluidifică secreţiile respiratorii şi ameliorează tusea productivă. Clorhidratul de fenilefrină este un decongestiv simptomatic al mucoasei nazale care vă ajută să respiraţi mai uşor. Nu putem scrie ca actioneaza si la nivelul sinusurilor?

Verificaţi înainte de a lua acest medicament

IMPORTANT

Nu uitaţi: Coldrex Junior conţine paracetamol. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Coldrex Junior conţine un decongestiv nazal. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea simptomatologiei din răceală, gripă sau congestiei nazale.

Nu se va administra Coldrex Junior dacă:

  • Sunteţi alergic la paracetamol, guaifenezină sau clorhidrat de fenilefrină sau la oricare dintre excipienţii medicamentului.

  • Sunteţi în tratament pentru depresie (inclusiv inhibitori de monoaminooxidază, cunoscuţi, de asemenea, ca IMAO).

    Solicitaţi consult medical sau sfatul farmacistului înainte de a lua acest medicament dacă:

  • Aveţi afecţiuni renale sau hepatice, hipertiroidism, diabet zaharat sau sunteţi în îngrijire medicală pentru hipertensiune arterială sau boală cardiacă (inclusiv cu betablocante şi anticoagulante, de exemplu warfarină)

  • vă aflati sub supraveghere medicală sau sunteţi în tratament cu medicamente care se eliberează pe bază de prescripţie medicală

    Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi:

  • Ca pentru orice alt medicament, solicitaţi sfatul medicului înainte de a lua Coldrex Junior dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi. Utilizaţi acest medicament în această perioadă numai dacă medicul dumneavoastră consideră că este adecvat şi necesar.

Cum se administrează Coldrex Junior?

vitamix.ro

Adulti şi adolescenţi peste 12 ani :

Doza recomandată este de 2 comprimate filmate Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă este necesar. Doza maximă este de 8 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.

Copii intre 6 si 12 ani:

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat Coldrex Junior. Doza se poate repeta la 4 ore, dacă este necesar. Doza maximă este de 4 comprimate filmate Coldrex Junior pe zi.

Dozele recomandate nu trebuie depăşite. Nu se administrează copiilor sub 6 ani.

Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Ce trebuie făcut dacă aţi luat o doză prea mare?

Poate fi dăunătoare administrarea unei doze mai mari decât cea menţionată. Solicitaţi imediat consult medical în caz de supradozaj, chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece întârzierile într-o astfel de situaţie pot determina leziuni hepatice.

Ce reacţii adverse poate determina Coldrex Junior?

Substanţele active din Coldrex Junior sunt în general bine tolerate dacă sunt utilizate în dozele recomandate. Paracetamolul a fost asociat ocazional cu erupţii cutanate şi alte manifestări alergice. Guaifenezina poate determina disconfort abdominal şi diaree. Au fost raportate câteva cazuri de creştere a tensiunii arteriale, dureri de cap, ameţeli, disconfort abdominal şi diaree, insomnie şi palpitaţii datorită fenilefrinei. Aceste reacţii adverse ar trebui să se remită dacă opriţi administrarea medicamentului.

Dacă sunteţi îngrijoraţi de aceste reacţii adverse, solicitaţi sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului.

viataverdeviu.ro
genetx.eu

Cum se păstrează Coldrex Junior?

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

Data ultimei verificări a prospectului

August, 2005

Lasati un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuand vizitarea acestui site veti fi de acord cu politica cookie. ...mai multe informatii

Setarile cookie face ca experienta sa fie una placuta, cookieurile sunt pentru personalizarea publicitatii si a linkurilor afiliate. Nu stocam IP-uri de nici un fel. Dand Accept, sunteti de acord. Sanatate!

Close