Prospect Coldrex Maxgrip

Sharing

Coldrex MAXGRIP, comprimate

Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrină/Terpinhidrat

Acid Ascorbic/Cofeina

Vă rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect.

1 Compoziţie COLDREX MAXGRIP

1 comprimat conţine: paracetamol 500 mg, cofeină 25 mg, clorhidrat de fenilefrină 5 mg, terpinhidrat 20 mg, acid ascorbic 30 mg şi excipienţi: amidon pregelatinizat, amidon de porumb, polividonă, sorbat de potasiu, laurilsulfat de sodiu, Eurocol sunset yellow (E110),acid stearic, talc.

2 Grupa farmacoterapeutica:

paracetamol, combinaţii, exclusiv psiholeptice.

3 Indicaţii terapeutice COLDREX MAXGRIP

Răceală comună, gripă, stări febrile, inclusiv cefalee, guturai, dureri în gât, sinuzită, mialgii.

Se obţine atenuarea sau ştergerea simptomelor pe durată limitată, paliativ.

Coldrex MaxGrip
Coldrex MaxGrip

4 Contraindicaţii  COLDREX MAXGRIP

Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare din componenţii produsului. Copii sub 6 ani.

Insuficienţă hepatică sau renală gravă, hipertensiune, hipertiroidism, diabet, boli cardiace. Administrarea la pacienţi sub tratament cu antidepresive tricidice, betablocante, inhibitori de monoaminoxidază – IMAO (inclusiv cei care au făcut tratament cu IMAO în ultimele 2 săptămâni).

5 Precauţii COLDREX MAXGRIP

Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive şi cu alte produse care conţin paracetamol.

6 Interacţiuni COLDREX MAXGRIP

Efectul anticoagulant al warfarinei sau al altor cumarinice poate fi crescut în cazul administrării timp îndelungat de doze mari de paracetamol, cu risc hemoragie. Metoclopramida şi domperidona grăbesc absorbţia paracetamolului. Colestiramină micşorează absorbţia paracetamolului. La dozele recomandate aceste interacţiuni nu au semnificaţie clinică. Asocierea fenilefrinei cu IMAO creşte riscul accidentelor hipertensive. Fenilefrina poate reduce eficacitatea beta-blocantelor şi antihipertensivelor. Asocierea acestor medicamente este contraindicată.

7 Atenţionări speciale COLDREX MAXGRIP

Este necesară prudenţă la vârstnici şi la hipertensivi – fenilefrina poate creşte tensiunea arterială.

Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic. Dacă simptomele de răceală persistă adresaţi-vă medicului.

Copii

Pentru copiii sub 6 ani se vor administra forme farmaceutice adecvate acestei categorii de pacienţi.

8 Sarcina şi alăptarea COLDREX MAXGRIP

Studii epidemiologice nu au evidenţiat efecte nedorite datorate paracetamolului la dozele recomandate în timpul sarcinii. Siguranţa utilizării fenilefrinei în perioada sarcinii nu a fost stabilită. Administrarea produsului la femeile gravide este posibilă numai dacă este considerată esenţială de către medic.

Paracetamolul se excretă în laptele matern, dar nu în cantităţi semnificative clinic. Datele publicate disponibile nu contraindică alăptarea.

9 Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Substanţele active conţinute în COLDREX MAXGRIP, comprimate nu au proprietăţi sedative. Produsul nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

10 Doze şi mod de administrare COLDREX MAXGRIP

Adulţi (inclusiv vârstnici) şl copii peste 12 ani: doza uzuală este de 1-2 comprimate administrate de 3-4 ori pe zi, fără a se depăşi doza de 8 comprimate pe zi.

Copii Intre 6-12 ani: doza uzuală este de 1 comprimat de 3-4 ori pe zi, fără a se depăşi doza de 4 comprimate pe zi. Pentru copiii sub 6 ani se vor administra forme farmaceutice adecvate acestei categorii de pacienţi. Comprimatele se administrează oral.

11 Reacţii adverse COLDREX MAXGRIP

Substanţele active sunt de regulă bine suportate la doze uzuale şi pentru tratamentul de scurtă durată. Efectele adverse ale paracetamolului sunt rare. Pot să apară erupţii cutanate alergice, excepţional trombocitopenie. Fenilefrina, ca şi alte amine simpatomimetice, pot determina creşterea tensiunii arteriale, cu cefalee, ameţeli, palpitaţii, insomnie. Acest efect nedorit apare mai ales la dozele mari. Dacă apar alte efecte nedorite adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

12 Supradozaj COLDREX MAXGRIP

Supradozajul cu paracetamol poate provoca insuficienţă hepatică. Simptomele supradozajului în primele 24 de ore constau în paloare, greaţă, senzaţie de vomă, anorexie şi dureri abdominale. Dozele mai mari de 10 g odată, provoacă fenomene hepatotoxice severe. Afectarea hepatică poate deveni aparentă după 12-48 de ore de la ingestie şi este manifestă după 2-4 zile. Pot să apară hipoglicemie, acidoză metabolică, aritmii, coagulare intravasculară diseminată. în cazurile grave, afectarea hepatică poate evolua spre encefalopatie, colaps cardiovascular, comă şi moarte. Se poate produce necroză tubulară renală cu insuficienţă renală, asociată sau nu hepatotoxicităţii.

Tratamentul imediat este esenţial în cazul supradozajului cu paracetamol. Pacienţii trebuie spitalizaţi pentru o supraveghere medicală atentă. Se recomandă efectuarea imediată a lavajului gastric dacă paracetamolul a fost ingerat în ultimele 4 ore. Poate fi necesară administrarea orală de metionină sau introducerea intravenoasă de N-acetilcisteine, care au efect benefic în următoarele 48 ore după ingestie, acţionând antidotic prin neutralizarea metabolitului paracetamolului responsabil de hepatotoxicitate. Se recomandă instituirea unui tratament de susţinere a funcţiilor vitale.

Supradozarea fenilefrinei poate produce iritabilitate, cefalee, creşterea tensiunii arteriale, posibil bradicardie reflexă, greaţă şi vomă. Se recomandă îngrijire medicală adecvată.

13 Păstrare COLDREX MAXGRIP

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

14 Ambalaj COLDREX MAXGRIP

Cutie din carton cu 1 blister PVC/Al cu 12 comprimate

Cutie din carton cu 2 blistere PVC/Al a câte 12 comprimate

Cutie din carton/PVC, tip portofel, cu 1 blister PVC/Al cu 12 comprimate

Producător COLDREX MAXGRIP

GlaxoSmithKline, Irlanda

Deţinătorul Autorizaţiei de punere de piaţă COLDREX MAXGRIP

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GlaxoSmithKline Export Ltd. Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

 

Data ultimei verificări a prospectului COLDREX MAXGRIP

Octombrie, 2007

 

Tratamente Naturiste

1 2 3 4

Diete pentru Adulti si Copii

1 2 3 4

 

Lupta-cu-Cancerul

 

Dieta de detoxifiere

 

Celulita

 

8 cure detoxifiere

 

detox-plan

 

retete cu vlastari

 

germeni

 

Sa radem un pic !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.