Prospect Coldrex Junior Sirop

Sharing

 PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

Coldrex Junior Sirop

 Guaifenezina

coldrex junior prospect
coldrex junior prospect

Clorhidrat de feniiefrina

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fara prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să administraţi Coldrex Junior Sirop cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

– Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

–  întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe Informaţii sau sfaturi.

– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 2-3 zile.

– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată tn acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

In acest prospect găsiţi:

1.Ce este Coldrex Junior Sirop şi pentru ce se utilizează

2.Inainte să administraţi Coldrex Junior Sirop

3.Cum să administraţi Coldrex Junior Sirop

4.Reacţii adverse posibile

5.Cum se păstrează Coldrex Junior Sirop

6.Informaţii suplimentare

1. CE ESTE COLDREX JUNIOR SIROP Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Junior Sirop este un remediu pentru tuse sau răceală şi conţine 3 substanţe active:

•Clorhidrat de fenilefrlnă: simpatomimetic decongestiv care desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor.Este recomandat pentru ameliorarea pe termen scurt a simptomelor de răceală şi gripă, inclusiv tusea bronşică.

2. ÎNAINTE SA ADMINISTRAŢI COLDREX JUNIOR SIROP IMPORTANT

Nu uitaţi:

Coldrex Junior Sirop conţine paracetamol. Nu se va admi­nistra acest medicament împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Coldrex Junior Sirop conţine de asemenea un decongestiv. Nu se va administra concomitent cu alte medicamente pentru ameliorarea răcelii, gripei sau congestiei. Coldrex Junior Sirop conţine 19% v/v etanol, fiecare doză de 10 ml conţinând echivalentul a 38 ml bere sau 15,8 ml vin (poate produce somnolenţă la copil).

Nu administraţi Coldrex Junior Sirop dacă:

  • Copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol, guaifenezină, clorhidrat de fenilefrină sau orice alt exdpient menţionat în acest prospect.
  • Copilul dumneavoastră are probleme medicale, ca de exemplu afecţiuni hepatice sau renale, epilepsie, tensiune arterială crescută, hipertiroidism, diabet, boală cardiacă sau dacă este în tratament cu antidepresive, medicamente cunoscute sub numele de inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante.
  • Copilul dumneavoastră are intoleranţă la unele categorii de glucide.

Aveţi grijă deosebită când administraţi Coldrex Junior Sirop:         

Coldrex Junior Sirop nu se administrează pe termen lung. Dacă simptomele persistă, solicitaţi consult medical.

Nu se depăşesc dozele recomandate.

A nu se lăsa la îndemâna sau vederea copiilor.

Utilizarea altor medicamente:

  • • Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alte medicamente pentru răceală sau decongestive sau cu alte medicamente care conţin paracetamol.
  • • Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alcool.
  • • Informaţi medicul dumneavoastră dacă se administrează sau dacă trebuie să se administreze unul dintre următoarele medicamente:

-warfarina şi alte cumarinice (medicamente folosite pentru a preveni formarea de cheaguri de sânge);

-metodopramida şi domperidonul (antivomitive);

-anticolinergicele şi colestiramină;

-beta-blocante şi antihipertensive (medicamente de scădere a tensiunii arteriale);

-inhibitori de monoaminoxidază (antidepresive).

Vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farma­cistului dacă utilizatorul este sau a fost recent în tratament cu alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Coldrex Junior Sirop cu alimente şi băuturi

Nu administraţi Coldrex Junior Sirop împreună cu alcool.

Sarcina şi alăptarea

Ca pentru orice alt medicament adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, înainte de a lua Coldrex Junior Sirop.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

La adulţi, Coldrex Junior Sirop nu are sau are un efect neglijabil asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje, dar poate produce somnolenţă la copii. 

Informaţii importante despre unele substanţe din Coldrex Junior Sirop

Coldrex Junior Sirop conţine 19% v/v alcool (etanol); fiecare doză de 10 ml este echivalentă cu 38 ml bere sau 15,8 ml vin (poate determina somnolenţă la copii).

Coldrex Junior Sirop conţine, de asemenea Sunset Yellow FCF (E110) care poate produce reacţii de tip alergic, inclusiv astm. Acest tip de alergie este mai des întâlnit la persoanele alergice la acid acetilsalicilic.

Coldrex Junior Sirop conţine sorbitol lichid (E 420). Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-i întrebaţi înainte de a administra acest medicament.

 3. CUM SA ADMINISTRAŢI COLDREX JUNIOR SIROP

Intotdeauna verificaţi cu farmacistul sau medicul dumneavoastră dacă trebuie să administraţi copilului acest medicament.

Coldrex Junior Sirop se administrează oral (se înghite).

Doza recomandată pentru copii este:

Copii de 12 ani şi peste 12 ani:

0 doză de 20 ml la fiecare 4 ore, de maximum 4 ori pe zi.

Copii Intre 6* ani fi 12 ani:

0 doză de 10 ml la fiecare 4 ore de maximum 4 ori pe zi.

*Vă rugăm adresaţi-vă medicului dumneavoastră înainte de administrarea la copii între 6 şi 8 ani.

Nu trebuie să administraţi copilului dumneavoastră mai mult de 4 doze în 24 de ore.

Nu se administrează Coldrex Junior Sirop mai mult de 3 zile. Coldrex Junior Sirop nu se administrează copiilor sub 6 ani sau la copiii cu greutatea corporală mai mică de 20 kg.

Daci se administrează copilului mai mult decât doza recomandată:

Trebuie să anunţaţi imediat medicul şi să-i spuneţi exact cât de mult i-aţi administrat copilului dvs.

Medicul dumneavoastră vă va spune exact ce trebuie să faceţi.

Supradozajul paracetamolului poate determina insuficienţă hepatică.

Dacă aţi uitat să administraţi copilului dumneavoastră o doză: NU îi administraţi o doză dublă pentru doza pe care aţi uitat să o administraţi.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

La fel ca toate medicamentele, Coldrex Junior Sirop poate determina la unele persoane reacţii adverse. Acestea includ:

-Erupţie cutanată şl alte alergii.

-Diverse afecţiuni sangvine, în special când se administrează prea mult paracetamol.

-Dureri sau alte neplăceri abdominale.

-Creşterea tensiunii arteriale cu dureri de cap, ameţeli, stare de rău, diaree, insomnie şi palpitaţii, în uzul în care oricare dintre reacţiile adverse descrise devin severe sau dacă observaţi alte reacţii adverse care nu sunt menţionate în acest prospect, vă rugăm adresaţi-vă farmacis­tului sau medicului dumneavoastră.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX JUNIOR SIROP

A se păstra în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Junior Sirop după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP.). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra Coldrex Junior Sirop la temperaturi sub 25°C. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere, întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Junior Sirop

Substanţele active din Coldrex Junior Sirop sunt: paracetamol 125 mg, guaifenezină 50 mg şi clorhidrat de fenilefrină 2,5625 mg pe 5 ml sirop.

Celelalte componente sunt: sorbitol lichid (E 420), glicerol, etanol 96%, propilenglicol, ciclamat de sodiu, acesulfam de potasiu, citrat de sodiu, acid citric monohidrat guma Xanthan, Cough Sweet Flavour, Sunset Yellow FCF (E110), Patent Blue V (E131), apă purificată.

Cum arată Coldrex Junior Sirop şi conţinutul ambalajului

Soluţie limpede, de culoare brun strălucitor, cu gust şi miros de mentă.

Ambalaje

Cutie cu un flacon din sticlă, de culoare brună, cu capac de polipropilenă, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii, care conţine 160 ml sirop.

Fiecare sticlă conţine 8 doze Coldrex Junior Sirop pentru copii de 12 ani şi peste 12 ani, şi 16 doze Coldrex Junior Sirop pentru copii cu vârsta între 6 ani şi 12 ani.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare,

GlaxoSmithKline Export Limited,

980 Great West Road, Brentford, Middlesex, TW8 9GS,

Marea Britanie Producător

PERRIGO, WRAFTON LABORATORIES Ltd.,

Wrafton, Braunton, Devon, EX 33 DL, Marea Britanie

Acest prospect Coldrex a fost aprobat.

 

 

Sharing

Prospecte.Net recomanda consultarea medicului inainte de orice tratament. Luati medicamente si suplimente numai la indicația medicului deoarece combinate sau in cantitati necontrolate sa dea efecte adverse, dintre care unele pot fi fatale.

Acum esti aici: Home » Prospect Coldrex Junior Sirop
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!