Prospect Brufen granule efervescente

Sharing

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

 

Brufen 400 mg granule efervescente

 

Ibuprofen

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect înainte de a începe să utilizaţi acest medicament,
deoarece conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

          Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

          Dacă aveţi orice întrebări suplimentare, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

          Acest medicament a fost prescris pentru dumneavoastră. Nu trebuie să-l daţi altor persoane. Le
poate face rău, chiar dacă au aceleaşi simptome ca dumneavoastră.

          Dacă manifestaţi orice reacţii adverse adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

Ce găsiţi în acest prospect:

1.       Ce este Brufen şi pentru ce se utilizează

2.       Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Brufen

3.       Cum să utilizaţi Brufen

4.       Reacţii adverse posibile

5.       Cum se păstrează Brufen

6.       Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

 

Brufen efervescente
Brufen efervescente

1.       CE ESTE BRUFEN ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Brufen aparţine unui grup de medicamente numit antiinflamatoare nesteroidiene sau AINS.

Un plic cu medicament conţine 400 mg ibuprofen.

Acest medicament este utilizat:

                            Pentru a ameliora durerea de intensitate uşoară până la moderată – inclusiv durerile menstruale
sau durerile articulare din afecţiuni cum este artrita reumatoidă

                            Pentru a scădea febra (temperatură mare).

Poate fi utilizat la adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani (cu greutatea de 40 kg şi peste).

 

2.       CE TREBUIE SĂ ŞTIŢI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI BRUFEN

Nu utilizaţi Brufen:

          la copii cu vârsta sub 12 ani

          dacă sunteţi alergic la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente (enumerate la pct. 6)

          dacă aţi avut vreodată reacţii alergice la ibuprofen, acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte
medicamente antiinflamatoare nesteroidiene – semnele includ înroşire a pielii sau erupţie
trecătoare pe piele, umflare a feţei sau a buzelor, nas care curge, respiraţie şuierătoare sau
dificultate în respiraţie

          dacă aveţi (sau aţi avut două sau mai multe episoade de) ulcer la nivelul stomacului sau
duodenului (ulcer peptic) sau sângerări

          dacă aţi avut sângerări sau ruptură la nivelul stomacului sau intestinului după ce aţi utilizat
medicamente antiinflamatoare nesteroidiene

                 dacă aveţi probleme severe cu ficatul sau rinichii

                 dacă aveţi insuficienţă cardiacă gravă sau boală coronariană

                 dacă aveţi sângerare la nivelul creierului (sângerare cerebrovasculară) sau altă sângerare activă

                 dacă aveţi o boală care vă predispune la sângerare

          dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină. Vezi pct. “Sarcină, alăptare şi fertilitate” de mai jos
pentru mai multe informaţii.

                 dacă suferiţi de deshidratare severă (cauzată de vărsături, diaree sau aport insuficient de lichide).

 

Nu utilizaţi Brufen dacă vă aflaţi într-una din situaţiile de mai sus. Dacă nu sunteţi sigur, adresaţi-vă
medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

Atenţionări şi precauţii
Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Brufen:

          dacă aveţi boală inflamatorie cronică intestinală, cum este inflamaţia colonului cu ulcere (colită
ulcerativă), inflamaţie care afectează tubul digestiv (boala Crohn) sau alte boli ale stomacului
sau intestinelor

                 dacă aveţi tulburări ale formării celulelor din sânge

                 dacă aveţi probleme cu mecanismul de formare a cheagurilor de sânge

          dacă aveţi alergii, febra fânului, astm bronşic, inflamaţia cronică a mucoasei nazale, a
sinusurilor, polipi sau boli respiratorii cronice obstructive, deoarece este mai mare riscul de
îngustare a căilor respiratorii cu apariţia dificultăţii la respiraţie (bronhospasm)

                 dacă aveţi probleme cu circulaţia la nivelul arterelor mâinilor sau picioarelor

                 dacă aveţi probleme cu ficatul, rinichii, inima sau dacă aveţi tensiune arterială mare

                 dacă aţi avut de curând o intervenţie chirurgicală majoră

                 dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină

                 dacă alăptaţi

                 dacă aveţi varicelă

                 dacă aveţi lupus eritematos sistemic (LES) sau alte boli autoimune

                 dacă aţi moştenit o afecţiune a pigmentului globulelor roşii din sânge – hemoglobina (porfirie)

Vorbiţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a utiliza Brufen, dacă oricare dintre
cele de mai sus este valabil pentru dumneavoastră.

Vârstnici

Persoanele vârstnice trebuie atenţionate asupra riscului crescut de reacţii adverse, în special sângerări
şi perforaţie la nivelul tubului digestiv, care pot fi letale.

Cea mai mică doză eficace

Pentru a micşora riscul de reacţii adverse, trebuie utilizată întotdeauna cea mai mică doză eficace.
Utilizând o doză mai mare decât cea recomandată, poate creşte riscul de reacţii adverse.

Utilizând Brufen, există riscul de reacţii adverse grave. Vă rugăm să citiţi pct. 4 pentru
informaţii referitoare la ce trebuie să faceţi dacă acestea apar.


Infarctul miocardic şi accidentul vascular cerebral

Adresaţi-vă medicului sau farmacistului înainte de a utiliza acest medicament dacă aveţi probleme cu
inima, dacă aţi avut accident vascular cerebral sau dacă există posibilitatea să le manifestaţi. Acest
lucru se poate întâmpla dacă – de exemplu – aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat, valori mari
ale colesterolului sau dacă fumaţi.

 

Acest medicament poate determina o uşoară creştere a riscului de a avea infarct miocardic sau accident
vascular cerebral. Acest risc crescut este mai probabil în cazul tratamentului pe termen lung cu doze
mari. Nu luaţi mai mult decât doza recomandată din acest medicament.

 

Copii cu vârsta sub 12 ani

Acest medicament nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Brufen împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, dacă aţi luat recent sau dacă este
posibil să luaţi orice alte medicamente. Aceasta, deoarece Brufen poate influenţa modul de acţiune al
altor medicamente. De asemenea, anumite medicamente pot influenţa modul în care acţionează
Brufen.

 

In mod special, spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi unul dintre următoarele
medicamente:

          acid acetilsalicilic (aspirină)

          nu utilizaţi acest medicament dacă luaţi alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene
pentru calmarea durerii (AINS)

          medicamente pentru probleme cu inima – cum este digoxina

          medicamente pentru diabet

          medicamente pentru oprirea formării cheagurilor de sânge – cum sunt acid acetilsalicilic
(aspirină), warfarină, ticlopidină

          medicamente care suprimă sistemul imunitar – cum sunt ciclosporina şi tacrolimus

          medicamente pentru tensiune arterială mare – inclusiv inhibitori ECA (cum este captoprilul),
betablocante sau antagonişti ai receptorilor angiotensinei-II)

          diuretice (medicamente care elimină apa)

          steroizi – utilizaţi pentru boli inflamatorii

          inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS) – utilizaţi în depresie

          unele antibiotice utilizate în infecţii – aminoglicozide şi chinolone

          zidovudină – utilizată pentru infecţia cu virusul imunodeficienţei umane (HIV) sau SIDA

          metotrexat – utilizat în cancere

          colestiramină – utilizată pentru a scădea colesterolul

          litiu – utilizat pentru unele forme de depresie

          voriconazol sau fluconazol – utilizate în infecţiile cu ciuperci (fungi)

          mifepristonă – utilizată pentru întreruperea medicală a sarcinii

          gingko biloba – un medicament din plante utilizat adesea în demenţă

 

Dacă oricare dintre cele de mai sus este valabil pentru dumneavoastră (sau dacă nu sunteţi sigur),
adresaţi-vă medicului dumnevoastră sau farmacistului înainte de a utiliza Brufen.

Brufen împreună cu alcool etilic

Dacă beţi alcool în timp ce urmaţi un tratament cu acest medicament, este mai probabil să manifestaţi
reacţii adverse.

 

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

          Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină

          Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza acest medicament,
dacă sunteţi în primele 6 luni de sarcină sau dacă alăptaţi. Trebuie să utilizaţi acest
medicament doar la recomandarea medicului dumneavoastră.

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a utiliza acest medicament, dacă
planificaţi să rămâneţi gravidă sau dacă aţi avut probleme în a rămâne gravidă. Acest lucru este
necesar deoarece acest medicament poate face mai dificil să rămâneţi gravidă.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acest medicament vă poate face să vă simţiţi ameţit sau somnoros. Dacă se întâmplă acest lucru, nu
conduceţi sau nu folosiţi unelte sau utilaje. Nu efectuaţi nicio altă activitate care vă necesită atenţia.

Brufen conţine zahăr

Zaharoza este un zahar. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele
categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament

Brufen conţine sodiu

Brufen conţine sodiu 100 mg per plic. Acest lucru trebuie să fie luat în considerare de către persoanele
care urmează o dietă cu restricţie la sodiu. Aţi putea avea nevoie de mai puţin sodiu în dietă datorită
sodiului conţinut în acest medicament.

 

3.              CUM SĂ UTILIZAŢI BRUFEN

Utilizaţi întotdeauna Brufen exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu
medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Acest medicament este destinat doar utilizării pe termen scurt. Trebuie să utilizaţi cea mai mică doză
necesară pentru a ameliora simptomele şi pentru cea mai scurtă perioadă de timp.

 

Cât să utilizaţi

Durere de intensitate uşoară până la moderată şi febră

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani (40 kg şi peste):

400 mg ca doză unică sau până la de 3 ori pe zi, la un interval de 4 până la 6 ore.

 

Dureri menstruale

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani (40 kg şi peste):

400 mg de 1 – 3 ori pe zi, la un interval de 4 până la 6 ore, după nevoie.

Pentru dureri menstruale, durere de intensitate uşoară până la moderată şi febră: nu utilizaţi
mai mult de 3 plicuri (1200 mg) în 24 ore.

 

Boală reumatică

Adulţi:

Doza uzuală pentru adulţi este de 400 mg de 3 ori pe zi.

Utilizaţi întotdeauna doza prescrisă de medicul dumneavoastră.

 

Adolescenţi cu vârsta peste 12 ani (40 kg şi peste):

Doza necesară va fi stabilită de către medicul dumneavoastră şi va depinde de greutatea corporală.
Doza uzuală zilnică totală este cuprinsă între 20 şi 40 mg per kg de greutate corporală. Această doză
va fi despărţită în 3 sau 4 doze distincte care vor fi luate de-a lungul zilei.

Utilizaţi întotdeauna doza prescrisă de medicul dumneavoastră.

 

Nu utilizaţi mai mult de 6 plicuri (2400 mg) în 24 ore.

Persoane cu probleme la nivelul ficatului sau rinichilor

Dacă aveţi probleme cu ficatul sau rinichii, medicul dumneavoastră vă va recomanda doza corectă pe
care trebuie să o luaţi. Aceasta va fi cea mai mică doză posibilă.

 

Vârstnici (cu vârsta peste 65 ani)

Dacă sunteţi vârstnic, medicul dumneavoastră vă va recomanda doza corectă pe care trebuie să o luaţi.
Aceasta va fi cea mai mică doză posibilă.

 

Administrarea acestui medicament

Pentru a obţine un debut rapid al acţiunii, doza poate fi luată pe stomacul gol.

          Goliţi granulele dintr-un plic într-un pahar mic cu apă (125 ml).

          Asiguraţi-vă că folosiţi toate granulele din plic.

          Amestecaţi medicamentul până nu mai apar bule şi granulele s-au dizolvat – se obţine o
băutură acidulată cu aromă de portocale.

Dacă utilizaţi mai mult Brufen decât trebuie

Dacă aţi luat Brufen mai mult decât trebuie, adresaţi-vă unui medic sau mergeţi imediat la cel mai
apropiat spital. Luaţi ambalajul medicamentului cu dumneavoastră.

Semnele unei supradoze pot include: senzaţie de rău/greaţă, durere la nivelul stomacului, stare de rău/
vărsături (pot fi cu striuri cu sânge), durere de cap, zgomote în urechi, confuzie, mişcări oscilatorii ale
globilor oculari. În cazul utilizării unor doze mari, s-au raportat pierdere a cunoştinţei, convulsii (în
principal la copii), senzaţie de slăbiciune sau ameţeală, sânge în urină, senzaţia de corp rece şi
probleme în respiraţie.

 

Dacă luaţi de obicei medicamente pentru ameliorarea durerii, în special combinaţii de diferite
substanţe cu efect de calmare a durerii, vă puteţi deteriora permanent rinichii, cu riscul de a face
insuficienţă renală. Acest risc poate fi crescut dacă sunteţi deshidratat. Ca urmare, trebuie să evitaţi
utilizarea excesivă a medicamentelor pentru calmarea durerii.

 

Dacă utilizaţi medicamente pentru calmarea durerii pentru o perioadă lungă de timp, pot apărea dureri
de cap, care nu trebuie tratate cu mai multe medicamente de acest fel. Dacă consideraţi că acest lucru
este valabil pentru dumneavoastră, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Dacă uitaţi să utilizaţi Brufen

          Dacă aţi uitat să luaţi o doză, luaţi-o de îndată ce vă amintiţi. Cu toate acestea, dacă este aproape

timpul să luaţi următoarea doză, săriţi doza uitată.

          Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.

 

4.              REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate
persoanele.

Reacţii adverse grave
Opriţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă
observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse grave – puteţi avea nevoie urgentă de
îngrijiri medicale:

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

          scaune de culoare negru închis sau sânge în scaun

          vărsături cu sânge sau cu particule închise la culoare, ce arată ca zaţul de cafea

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):

          umflare a feţei, a limbii sau a gâtului (laringelui), ceea ce poate cauza o mare dificultate la
respiraţie (angioedem), bătăi rapide ale inimii, scădere severă a tensiunii arteriale sau şoc
ameninţător de viaţă

          o reacţie alergică bruscă, însoţită de dificultate la respiraţie, respiraţie şuierătoare şi scădere a
tensiunii arteriale

          erupţie trecătoare pe piele, severă, cu băşici pe piele, în special pe picioare, braţe, mâini şi
tălpi, care poate apărea şi la nivelul feţei sau al buzelor (eritem polimorf, sindrom Stevens-
Johnson). Aceasta poate deveni şi mai gravă, când băşicile devin mai mari şi se răspândesc, iar
părţi ale pielii pot cădea (necroliză toxică epidermică). De asemenea, pot apărea infecţii severe
cu distrugerea (necroza) pielii, ţesutului subcutanat şi a muşchilor.

          Tulburări ale formării celulelor din sânge (agranulocitoză, cu simptome ca febră, durere în gât,
ulceraţii la nivelul gurii, simptome asemănătoare gripei, oboseală severă, sângerări la nivelul
nasului sau pielii). Medicul dumneavoastră va trebui să vă verifice numărul de celule din
sânge.

Opriţi utilizarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă observaţi
vreuna din reacţiile adverse de mai sus.

Opriţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă
observaţi următoarele:

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):

          arsuri la stomac, durere la nivelul abdomenului, indigestie

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

          vedere înceţoşată sau alte probleme la nivelul ochilor, cum este sensibilitatea la lumină

          reacţii de hipersensibilitate cum sunt erupţie trecătoare pe piele, mâncărime, criză de astm
bronşic (uneori cu tensiune arterială mică)

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):

          pierdere a vederii

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):

          umplere bruscă a plămânilor cu apă, conducând la dificultăţi la respiraţie, tensiune arterială
crescută, retenţie de apă şi creştere în greutate

Opriţi administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă medicului dumneavoastră dacă observaţi
oricare dintre reacţiile adverse de mai sus.

 

Alte reacţii adverse

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane):

          tulburări la nivelul tubului digestiv, cum sunt diaree, greaţă, vărsături, flatulenţă, constipaţie

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

          ulcer la nivelul tubului digestiv cu sau fără perforaţie

          inflamaţia intestinelor sau agravarea inflamaţiei colonului (colită) sau a tubului digestiv (boala
Crohn) şi complicaţii la nivelul diverticulilor intestinului gros (perforaţie sau fistulă)

          sângerări microscopice din intestin care pot duce la anemie

          ulcere şi inflamaţie la nivelul gurii

          durere de cap, somnolenţă, vertij, ameţeală, oboseală, agitaţie, insomnie şi iritabilitate

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

          inflamaţia mucoasei stomacului

          probleme cu rinichii, inclusiv apariţia de edeme, inflamaţia rinichilor şi insuficienţă renală

          nas care curge

          dificultate la respiraţie (bronhospasm)

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):

          depresie, confuzie, halucinaţii

          sindrom de lupus eritematos

          creştere a ureei din sânge şi a altor enzime hepatice, scădere a valorilor hemoglobinei şi
hematocritului în sânge, inhibiţia agregării plachetare şi prelungirea timpului de sângerare,
scădere a calciului seric şi creştere a valorilor serice ale acidului uric

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane):

          conştientizarea neplăcuta a bătăilor inimii, insuficienţă cardiacă, infarct miocardic sau tensiune
arterială mare

          zgomote în urechi

          inflamaţia esofagului sau a pancreasului

                îngustare a intestinului

          inflamaţia acută a ficatului, colorarea în galben a pielii şi a albului ochilor, disfuncţia ficatului,
afectarea acestuia sau insuficienţă hepatică

                inflamaţia membranei creierului (fără infecţie bacteriană)

                afectare a ţesutului rinichilor

                căderea părului

Următoarele reacţii adverse au fost raportate în cazul utilizării altor AINS:

                tensiune arterială mare sau insuficienţă cardiacă

                agravare a ulceraţiilor din intestinul gros şi a bolii Crohn (boală intestinală)

                o uşoară creştere a riscului de infarct miocardic sau accident vascular cerebral.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului sau farmacistului. Acestea includ orice
reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

 

5.              CUM SE PĂSTREAZĂ BRUFEN

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25°C. A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de lumină şi
umiditate.

Nu utilizaţi Brufen după data de expirare înscrisă pe plic şi pe cutie. Data de expirare se referă la
ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul
cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea
mediului.

6.              CONŢINUTUL AMBALAJULUI ŞI ALTE INFORMAŢII
Ce conţine Brufen

          Substanţa activă este ibuprofen. Un plic conţine ibuprofen 400 mg.

          Celelalte componente sunt acid malic, zaharină sodică, zahăr, povidonă K 29-30, aromă de
portocală, laurilsulfat de sodiu, bicarbonat de sodiu şi carbonat de sodiu anhidru.

Cum arată Brufen şi conţinutul ambalajului

Brufen este sub formă de granule de culoare albă cu aromă de portocale. Medicamentul este disponibil
în plicuri.

Fiecare cutie conţine 20, 30 sau 40 plicuri.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul:

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă:

Abbott Scandinavia AB
Box 1498, 171 29 Solna,

Suedia

Fabricantul:

Abbot S.r.L., Via Pontina, Km 52, Campoverde di Aprilia, 04010 – Aprilia
Italia

Acest prospect a fost aprobat în Iunie 2013.

Tratamente Naturiste

1 2 3 4

Diete pentru Adulti si Copii

1 2 3 4
Lupta-cu-Cancerul Celulita
>

Sa radem un pic !

[/expand]

Vreau sa stiu si eu Daca ti-a folosit ? Voteaza cum ti-a folosit !
Abia ca mi-a folositMi-a folosit putinMi-a folosit indeajunsMi-a folositMi-a folosit foarte mult ( Apreciaza, sa stie si altii.)

Se încarcă...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.