Toti cautam raspunsuri pe internet. Voteaza cum ti-a folosit sa stie si cel care vine dupa tine si cauta, astfel il ajuti si se va bucura asa cum te bucuri si tu ca ai gasit ceea ce cautai! Lasa si un comentariu daca vrei, precis ii va fi de folos.

Abia ca mi-a folositMi-a folosit putinMi-a folosit indeajunsMi-a folositMi-a folosit foarte mult ( 1 -voturi, Media: 5.00 out of 5)

Loading...
Saridon pentru durere de cap

Saridon Prospect – Dureri Cap Dinti Menstruale

Sharing

Saridon Prospect

Ce este Saridon şi când este utilizat?

Saridon  ameliorează durerea şi scade febra. Este folosit în tratamentul durerii de cap, durerii de dinţi, durerii menstruale, durerii reumatice, durerii apărute în urma intervenţiilor chirurgicale şi al durerii şi febrei din răceală şi gripă.

Comprimate

Poate fi utilizat Saridon în perioada de sarcină sau alăptare?

Cum trebuie utilizat Saridon

Care sunt reacţiile adverse posibile determinate de Saridon?

Ce mai trebuie să ştiţi?

Ce conţine Saridon?

 Ce este Saridon şi când este utilizat?

Saridon este un medicament analgezic. El ameliorează durerea şi scade febra. Este folosit în tratamentul durerii de cap, durerii de dinţi, durerii menstruale, durerii reumatice, durerii apărute în urma intervenţiilor chirurgicale şi al durerii şi febrei din răceală şi gripă.

 

Când nu trebuie utilizat Saridon?

 

saridon prospect
saridon prospect

Nu trebuie să utilizaţi Saridon dacă aveţi hipersensibilitate la propifenazonă, la alte pirazolone sau la paracetamol (acetaminofen).

Nu trebuie să utilizaţi Saridon dacă aveţi o afecţiune hepatică sau renală gravă sau o formă de anemie moştenită (o formă de anemie hemolitică). Saridon nu trebuie administrat la copiii sub 12 ani.

 

Când trebuie sa aveţi o grijă deosebită atunci când utilizaţi Saridon

 

Nu utilizaţi doze de Saridon mai mari decât cele prezentate în acest prospect. Ca şi în cazul tuturor analgezicelor, nu trebuie să utilizaţi Saridon în mod regulat o perioadă îndelungată, doar dacă

acest lucru v-a fost recomandat de către medic. Trebuie să ţineţi minte că dacă utilizaţi fără întrerupere analgezice pentru tratamentul durerii de cap, aceasta se poate croniciza.

Dacă utilizaţi Saridon sau oricare alt analgezic ce conţine paracetamol (acetaminofen) o perioadă îndelungată puteţi să suferiţi leziuni renale şi chiar insuficienţă renală. Dacă aveţi febră sau durere ce durează de mai mult de 1 săptămână trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră.

Dacă suferiţi de astm bronşic, rinită sau urticarie cronică sau dacă aveţi hipersensibilitate la alte analgezice sau medicamente antireumatice, trebuie să utilizaţi Saridon doar dacă v-a fost prescris de către medicul dumneavoastră. La unii dintre pacienţii care utilizează medicamente ce conţin paracetamol (acetaminofen) sau propifenazonă, mai ales la cei predispuşi, au fost raportate tulburări respiratorii şi circulatorii.

Nu utilizaţi analgezice precum Saridon în cazul în care consumaţi etanol sau dacă suferiţi de orice afecţiune legată de consumul de etanol. Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă suferiţi de vreo boală sau aveţi alergii, sau dacă utilizaţi alte medicamente (chiar dintre cele ce pot fi obţinute fără prescripţie medicală).

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi nu utilizati Saridon decât dacă acest lucru v-a fost recomandat de către medicul dumneavoastră.

Pentru adulţi, doza zilnică unică este de 1-2 comprimate; pentru adolescenţi între 12-16 ani aceasta este de 1 comprimat. Dacă este necesar, puteţi să administraţi doza recomandată de maximum 3 ori pe zi.

Administraţi comprimatele cu o cantitate suficientă de lichid. Administraţi dozele aşa cum este indicat în acest prospect sau aşa cum v-a prescris medicul dumneavoastră. Dacă vi se pare că efectul acestui medicament este prea slab sau prea intens, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Ocazional, au apărut reacţii alergice (erupţii cutanate, urticarie) la unii dintre cei care au utilizat Saridon. Foarte rar, pot să apară tulburări respiratorii sau circulatorii, la pacienţii susceptibili (vezi atenţionările de mai sus). Dacă observaţi apariţia oricărei astfel de reacţie, nu mai utilizaţi Saridon şi adresaţi-vă imediat unui medic.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor. A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj. A se păstra la temperaturi sub 30°C, în ambalajul original. . Puteţi obţine informaţii suplimentare de la medicul dumneavoastră sau farmacist, care deţin informaţii detaliate despre acest produs.

Un comprimat conţine, ca substanţe active, paracetamol 250 mg, propifenazonă 150 mg şi cafeina 50 mg şi excipienţi: celuloză microcristalină, hipromeloză, formaldehid-cazeină, amidon de porumb, talc, stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidrn.

Ce forme de amblare a Saridon sunt disponibile pe piaţă?

Cutie cu 1 blister din PVC/Al a 10 comprimate,

 

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

Autorizaţie de punere pe piaţa nr. 5211/2005/01

Data ultimei verificări a prospectului

Martie 2008

 

Producător

Bayer Sânte Familiale, Franţa

foyer S.R.L, B-dul Dmtre Pompei, Nr 9-9A, BI.20, Sect.2 Bucureşti, România

 

 

 

 

 

Tratamente Naturiste

1 2 3 4

Diete pentru Adulti si Copii

No feed items found.

 

Lupta-cu-Cancerul

 

Dieta de detoxifiere

 

Celulita

 

8 cure detoxifiere

 

detox-plan

 

retete cu vlastari

 

germeni

 

Sa radem un pic !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.