Prospect Efferalgan copii

PROSPECT: INFORMAŢII PENTRU UTILIZATOR

 

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml soluţie orală

 

Paracetamol

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Efferalgan pentru copii, cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

                Păstraţi acest prospect. S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

                întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

                Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3­- 5 zile.

          Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

În acest prospect găsiţi:

1.  Ce este Efferalgan pentru copii şi pentru ce se utilizează

2.   Înainte să utilizaţi Efferalgan pentru copii

3.   Cum să utilizaţi Efferalgan pentru copii

4.   Reacţii adverse posibile

5.   Cum se păstrează Efferalgan pentru copii

6.   Informaţii suplimentare

 

Efferalgan copii Prospect
Efferalgan copii Prospect

1.   CE ESTE EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml soluţie orală conţine paracetamol, un derivat de para-aminofenol cu efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră) şi activitate antiinflamatorie slabă.

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml este indicat pentru tratamentul simptomatic al febrei şi/sau durerilor, cum ar fi dureri de cap, gripă, dureri de dinţi, dureri musculare.

 

2.   ÎNAINTE SĂ LUAŢI EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

Nu administraţi copilului dumneavoastră Efferalgan pentru copii în următoarele cazuri:

   dacă copilul este alergic (hipersensibil) la paracetamol sau propacetamol hidrocloric sau la oricare dintre celelalte componente ale Efferalgan pentru copii;

  dacă copilul suferă de insuficienţă hepatocelulară severă sau boală hepatică activă decompensată;

  dacă copilul a fost diagnosticat cu intoleranţă la fructoză;

Aveţi grijă deosebită când administraţi copilului dumneavoastră Efferalgan pentru copii

   dacă durerea persistă mai mult de 5 zile sau febra mai mult de 3 zile, sau dacă medicamentul nu este suficient de eficient, sau dacă apar alte simptome, nu continuaţi tratamentul fără a vă adresa medicului;

  dacă copilul suferă de boală severă de ficat sau rinichi;

  dacă copilului i se administrează alte medicamente care conţin paracetamol;

  dacă copilul a fost diagnostic cu deficit de glucozo-6 fosfatdehidrogenaza;

  în caz de lipsa poftei de mâncare, poftă de mâncare exagerată sau scădere exagerată în greutate;

  în caz de deshidratare, scăderea lichidelor din organism.

 

Citeste acum...
Prospect Paracetamol Ozone 500mg

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul ia sau a luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu se va asocia cu alte medicamente care conţin paracetamol.

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul ia medicamente care reduc coagularea sângelui (anticoagulante orale), pentru tratarea epilepsiei (fenitoină, carbamazepină, barbiturice), pentru tratamentul gutei (probenecid), pentru tratamentul tuberculozei (isoniazidă, rifampicină) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteriodiene, AINS (salicilamidă).

 

Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Nu este cazul, deoarece medicamentul este destinat copiilor.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Efferalgan pentru copii nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Efferalgan pentru copii

Efferalgan pentru copii 30 mg/ml conţine 50 g zahăr la 100 ml soluţie orală. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că copilul dumneavoastră are intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a-i administra acest medicament.

3.   CUM SĂ LUAŢI EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

Luaţi întotdeauna Efferalgan pentru copii exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Efferalgan pentru copii trebuie administrat de la 10 la 15 mg/kg/doză, la fiecare 4 – 6 ore, până la o doză totală zilnică maximă de 75 mg/kg/zi. Doza zilnică maximă de paracetamol nu trebuie să depăşească 75 mg/kg.

Dozele de paracetamol ce trebuie administrate depind de greutatea corporală a copilului; menţionarea vârstei are caracter informativ. Dacă nu se cunoaşte greutatea copilului, acesta va fi cântărit pentru a nu i se administra o doză prea mare.

Paracetamolul este disponibil în mai multe concentraţii şi forme farmaceutice şi în consecinţă tratamentul poate fi adaptat greutăţii fiecărui copil.

Linguriţa dozatoare este gradată în kg, cu menţionarea greutăţilor 4-6-8-10-12-14-16. Celălalt mod de gradare corespunde greutăţilor intermediare 3-5-7-9-11-13-15 kg.

Umplerea linguriţei dozatoare în funcţie de greutatea copilului trebuie completată şi cu ajustarea nivelului lichidului la gradaţia corespunzătoare.

 

Citeste acum...

      de la 4 la 16 kg: se utilizează linguriţa dozatoare până la gradaţia corespunzătoare greutăţii copilului sau până la cea mai apropiată.

De exemplu de la 4 la 5 kg: linguriţa dozatoare se umple până la gradaţia 4. O nouă doză va fi repetată dacă este nevoie după 6 ore.

       de la 16 la 32 kg: prima dată se umple linguriţa dozatoare apoi se completează cu o reumplere a linguriţei până se obţine greutatea copilului.

De exemplu de la 18 kg la l9 kg: se umple prima dată linguriţa dozatoare până la gradaţia 10 kg, apoi se mai umple o dată până la gradaţia 8 kg. O noua administrare dacă este necesară va fi făcută după 6 ore.

Mod şi frecvenţa de administrare

Administrare orală. Intervalul minim dintre fiecare administrare este de 4 ore.

Soluţia orală poate fi băută ca atare sau diluată într-o cantitate mică de lichid (de exemplu: apă, lapte, suc de fructe).

Apăsaţi şi învârtiţi capacul pentru a deschide flaconul. Închideţi flaconul după fiecare folosire.

Dacă temperatura copilului depăşeşte 38,5°C, următorii paşi suplimentari vor fi făcuţi pentru a creşte eficacitatea tratamenului cu acest medicament:

      Se dezbracă copilul;

      Se dă copilului să bea lichide;

      Nu lăsaţi copilul într-un loc excesiv de cald.

Administrarea regulată evită fluctuaţiile intensităţii durerii sau febrei.

La copii va fi stabilit un interval între administrări, atât în timpul zilei cât şi al nopţii, de preferat de 4 –5      ore.

În cazul unei insuficienţe renale severe intervalul minim între administrări va fi de 6 ore.

 

Citeste acum...
EVOLOX 5 mg

Dacă aţi luat mai mult Efferalgan pentru copii decât trebuie

Informaţi imediat medicul în caz de supradozaj sau intoxicaţie accidentală.

Simptomele: greaţă, vărsături, lipsa poftei de mâncare, paloare, indispoziţie şi transpiraţie abundentă, apar în primele 24 ore.

Ingestia acută a unei supradoze de paracetamol de 140 mg/kg corp la copii poate avea o evoluţie fatală prin afectarea gravă şi ireversibilă renală şi hepatică.

 

Dacă aţi uitat să luaţi Efferalgan pentru copii

Nu-i daţi copilului o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

4.       REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Efferalgan pentru copii poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate după punerea pe piaţă a medicamentului, dar frecvenţa lor nu este cunoscută:

Aparate, sisteme şi organe

Reacţii adverse

Tulburări hematologice şi limfatice

Trombocitopenie (scăderea numărului

 

plachetelor sanguine)

Neutropenie (scăderea numărului anumitor tipuri de celulelor albe)

Leucopenie (scăderea anormală a numărului celulelor albe)

Tulburări gastro-intestinale

Diaree

Durere abdominală

Tulburări hepatobiliare

Valori serice crescute ale enzimelor hepatice

Tulburări ale sistemului imunitar

Şoc anafilactic (reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism)

Edem Quincke (umflarea spontană a buzelor, pleoapelor, limbii, laringelui, faringelui şi glotei cu probleme în respiraţie, frecvent asociat alergiilor la alimente sau medicamente şi care durează câteva ore până la câteva zile)

Reacţie de hipersensibilitate

Investigaţii diagnostice

Valori INR scăzute Valori INR crescute

Tulburări cutanate şi ale ţesutului subcutanat

Urticarie

Eritem (înroşirea pielii) Erupţie cutanată trecătoare

Tulburări vasculare

Scăderea tensiunii arteriale (ca un simptom al anafilaxiei)

Dacă apar cazuri rare de reacţii de hipersensibilitate sub formă de şoc anafilactic, edem Quincke, roşeaţă a pielii, urticarie şi erupţie cutanată trecătoare, trebuie întreruptă definitiv administrarea acestui medicament.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

Citeste acum...
Prospect Eritroacnol unguent

5.       CUM SE PĂSTREAZĂ EFFERALGAN pentru copii 30 mg/ml

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Efferalgan pentru copii după data de expirare înscrisă pe ambalaj, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A nu se păstra la temperaturi peste 25°C. A se păstra în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6.       INFORMAŢII SUPLIMENTARE Ce conţine Efferalgan pentru copii

                    Substanţa activă este paracetamol 30 mg/ml soluţie orală

                    Celelalte componente sunt: macrogol 6000, sucroză soluţie, zaharină sodică, sorbat de potasiu, aromă vanilie-caramel (diacetil, acetilmetilcarbinol, benzaldehidă, propilenglicol, gama heptalactonă, alcool benzilic, triacetină, piperonal, cinamat de amil, vanilină, acetilvanilină), acid citric anhidru, apă purificată.

Cum arată Efferalgan pentru copii şi conţinutul ambalajului

Cutie cu un flacon din tereftalat de polietilenă, de culoare brună, conţinând 90 ml soluţie orală, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii şi linguriţă dozatoare din polistiren.

Cutie cu un flacon din tereftalat de polietilenă, de culoare brună, conţinând 150 ml soluţie orală, prevăzut cu sistem de închidere securizat pentru copii şi linguriţă dozatoare din polistiren.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Bristol-Myers Squibb Kft..

1024 Budapesta, Lovohâz u. 39, Ungaria

Fabricanţii

Bristol-Myers Squibb

304, Avenue du Docteur Jean Bru, 47000 Agen, Franţa Bristol-Myers Squibb

979, Avenue des Pyrenees, 47520 Le Passage, Franţa

 Acest prospect a fost aprobat în August 2013

Voteaza si comenteaza cum ti-a folosit, sa stie toti parerea ta!

Foarte NemultumitNemultumitOKMultumitFoarte Multumit ( 1 -voturi, Media: 5.00 out of 5)

Loading...
Intotdeauna consultati un medic sau farmacist inainte de a lua orice fel de pastila