Prospect Theraflu Extra – Raceala si Gripa

Sharing

Prospect Theraflu Extra – Răceală şi Gripă

Ce este theraflu Extra- raceala si gripa- şi pentru ce se utilizează?

Substanţele active din Theraflu Extra Răceală şi Gripă acţionează împreună pentru reducerea temporară a simptomelor asociate răcelii şi gripei, si anume:

  • febră şi frisoane
  • dureri musculare şi articulare
  • dureri de cap
  • congestie nazală
  • strănut şi curgerea nasului

Theraflu Extra Răceală şi Gripă conţine :

  • un calmant al febrei şi durerii (paracetamol);
  • un antihistaminic care ajută la oprirea curgerii nasului (maleat de feniramină)
  • şi un decongestionant (clorhidrat de fenilefrină) pentru reducerea inflamaţiei mucoaselor.

Acest medicament Theraflu Extra Raceala şi Gripa este disponibil fără prescripţie medicală dar citiţi în întregime acest prospect Theraflu Extra Răceală şi Gripă, deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

–   Păstraţi acest prospect Theraflu Extra Răceală şi Gripă . S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

–   întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.

–   Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbu­nătăţesc după 3 zile.            

–   Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţiona­tă în acest prospect, vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Prezentare : Pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Maleat de feniramină/Clorhidrat de fenilefrină

 

Înainte sa utilizati Theraflu Extra raceala si gripa 

   Nu utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă dacă:

  –    sunteţi alergic la oricare dintre componentele sale;

–    aţi luat, pe baza de prescripţie, un inhibitor de mono- aminooxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor, a tulburărilor psihice şi emoţionale sau a bolii Parkinson. Dacă nu sunteţi sigur că medicamentul care vă este prescris conţine un IMAO, întrebaţi medicul);

–    utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol

–    suferiţi de o boală de plămâni (inclusiv astm bronşic)

–    suferiţi de hipertiroidism

–    aveţi sub 12 ani

–    prezentati deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD)

–    sunteţi însărcinată sau alăptaţi

–    suferiţi de~boli de inimă, boli vasculare, boli hepatice sau renale severe

–    suferiţi de ulcer peptic stenozant

–    prezentaţi o îngustare piloroduodenală

–    aveţi hipertensiune arterială severă

–    aveţi diabet zaharat

–    suferiţi de glaucom (tensiune intraoculară crescută) cu unghi închis

–    suferiţi de adenom de prostată

–    suferiţi de epilepsie

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Theraflu Extra Raceala si Gripa

  • dacă suferiţi de boli hepatice, renale sau ale tiroidei;
  • dacă aveţi vârsta peste 70 ani şi aveţi tulburări car­diovasculare.
  • Nu utilizaţi cantităţi mai mari sau pentru perioade mai lungi decât cele recomandate.
  •  Theraflu Extra Răceală şi Gripă conţine paracetamol, care poate provoca leziuni ale ficatului şi afectarea rinichiului la doze mai mari decât cele recomandate, sau la utilizarea prelungită.

Utilizarea altor medicamente cu Theraflu Extra Răceală şi Gripă

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau far­macistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medi­camente, inclusiv dintre ceie eliberate fără prescripţie medicală.

Utilizarea Theraflu Extra Răceală şi Gripă cu alimente şi băuturi

Consumul băuturilor alcoolice trebuie evitat în timpul tratamentului cu Theraflu Extra Răceală şi Gnpă, deoarece paracetamolul poate cauza leziuni ale ficatului, când este utilizat împreună cu alcoolul.

Sarcina şi alăptarea sub influenta pastilelor de Theraflu Extra Răceală şi Gripă

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări, înainte de a lua orice medicament.

Theraflu ExtmRăceală şi Gripă nu trebuie utilizat dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor sub influenta pastilelor de Theraflu Extra Raceala şi Gripa

Theraflu Extra Răceală şi Gripă poate determina somno­lenţă. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje în timp ce utilizaţi acest medicament.

Informaţii importante privind unele componente ale Theraflu Extra Răceală şi Gripă

  • Datorită colorantului Sunset yellow FCF (E110) pot apare reacţii alergice.
  • Deoarece conţine zahăr, dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament

3. Cum să utilizati Theraflu Extra Răceală şi gripă si cum se administreaza acest medicament?

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani:

  • se dizolvă conţinutul unui plic în aproximativ 200 ml de apă fierbinte. Se obţine o băutură cu aromă de lămâie, care se bea fierbinte. Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic, o dată. Doza poate fi repetata la intervale de 4 – 6 ore, după necesităţi, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore.

Nu depăşiţi doza recomandată şi nu administraţi medi­camentul pentru mai mult de 5 zile consecutiv, încetaţi tratamentul şi adresaţi-vă medicului dacă:

  • simptomele nu se ameliorează după 3 zile sau se manifestă cu febră;
  • tuşea persistă mai mult de 5 zile, recidivează sau se manifestă cu febră, erupţii pe piele sau dureri de cap persistente;
  • durerea de gât persistă mai mult de 2 zile şi se manifestă cu febră, dureri de cap, erupţii pe piele, greaţă sau vărsături.

Acestea pot fi semne ale unei stări grave.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Theraflu Extra Răceală şi Gripă

în caz de supradozaj, contactaţi imediat medicul, farmacistul sau un centru de toxicologie, chiar dacă nu prezentaţi nici un fel de simptome.

Dacă uitaţi să utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă

Acest medicament se administrează la intervale de 4 – 6 ore, atât timp cât persistă simptomele, dar nu se vor administra mai mult de 2 plicuri în 24 de ore şi nu mai mult de 5 zile consecutiv. Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o cât mai repede după ce vă amintiţi, apoi continuaţi tratamentul după 4 ore, dacă este necesar.

Pentru informaţii suplimentare privind modul de admini­strare şi pentru stabilirea duratei tratamentului se reco­mandă ca pacientul să se adreseze medicului.

4. Reacţii adverse posibile care pot aparea folosind Theraflu Extra Răceală şi Gripă

Ca toate medicamentele, Theraflu Extra Răceală şi Gripă poate determina reacţii adverse, deşi nu apar la toate persoanele.

Cele mai frecvente reacţii adverse sunt :

  • reacţii alergice cutanate uşoare,
  • somnolenţă,
  • greaţă,
  • ameţeală,
  • uscăciunea gurii sau a gâtului,
  • oboseala,
  • durerea de cap,
  • insomnia,
  • iritabilitatea şi nervozitatea,
  • tahicardia (accelerarea bătăilor inimii), stare de agitaţie
  • şi palpitaţiile, tulburări de somn.

De asemenea alte reactii adverse pot fi de natura gastro-intestinala, se pot manifesta tulburări gastrointestinale, care includ

  • constipaţia,
  • diareea
  • sau balonarea

 Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. Cum se păstrează Theraflu Extra Răceală si Gripă

  • A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.
  • A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
  • Nu utilizaţi Theraflu Extra Răceală şi Gripă după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP:. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
  • Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmaci­stul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Informaţii Suplimentare

Ce conţine Theraflu Extra Răceală şi Gripă?

–    Substanţele active sunt:

  • paracetamol 650 mg,
  • maleat de feniramină 20 mg
  • şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

–    Celelalte componente sunt: zahăr, acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E104), Sunset yellow FCF (E110), maltodextrină M100, dioxid de siliciu coloidal hidratat, aromă de lămâie sortul „ Natural Lemon WONF Durarome 860.098/TD 10.91″, aromă de lămâie sortul „ Natural Lemon Durarome 860.202/TD 09.91acid citric anhidru, crtrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arată Theraflu Extra Răceală şi Gripă şi conţinutul ambalajului

Theraflu Extra Răceală şi Gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă, care curg uşor şi sunt lipsite de aglomerări.

Cutie cu 6 plicuri unidoză din hârtie Kraft

albită/PET/PEJ D/AL7PEJD a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală.

Cutie cu 10 plicuri unidoză din Martie Kraft al bită/PET/PE J D/AL7PE J D a câte 14,888 g pulbere pentru soluţie orală.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

Novartis Consumer Health GmbH, Zielstattstrasse 40,81379 Munchen, Germania

Producătorul

Famar France,

1, Avenue du Champ de Mars, F-45072, Orleans Cedex 02, Franţa

Acest prospect Theraflu Extra Răceală şi Gripă a fost aprobat în Iulie/2007

Clasa ATC: [N02BE]: sistemul nervos >> analgezice >> analgezice antipiretice >> analide (inclusiv combinatii)

 

Sharing

Leave a comment

Urmatorul regulament trebuie acceptat pentru a publica comentariul:

In conformitate cu GDPR va anunt ca emailul si comentariul d-voastra va fi stocat .  Pentru mai multe detalii vizitati Politica cookie. Sau scrieti-ne pe pagina de Contact.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.