Prospect Panadol Extra

Panadol Extra

comprimate filmate

Prospect pentru Panadol utilizator

Va rugăm să citiţi cu atenţie acest prospect înainte de a utiliza Panadol Extra. Dacă aveţi întrebări, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Păstraţi acest prospect. Poate veţi avea nevoie să-l citiţi încă o dată.

Ce conţine acest ambalaj?

Un comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg, cafeină 65 mg şi excipienţi; Nucleu; amidon de porumb, amidon pregelatinizat, polividonă, sorbat de potasiu, talc, acid stearic, croscarmeloză sodică; film; hipromeloză, triacetat de glicerol.

Cutie cu 1 blister PVC/Al a câte 1 2 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Cutie cu 2 blistere PVC/Al a câte 1 2 comprimate filmate. Cutie cu 4 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate. Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 6 comprimate filmate.

Cutie tip « portofel » cu 2 blistere PVC/Al a câte 8 comprimate filmate.

Panadol Extra
Panadol Extra

Grupa farmacoterapeutică:

Analgezice, antipiretice, paracetamol în combinaţii

Prospect pentru Panadol utilizator

Cum acţionează Panadol Extra?

Panadol Extra conţine o combinaţie a două substanţe active: paracetamol – analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra) şi cafeină pentru calmarea totală a durerilor

Pentru ce este indicat Panadol Extra?

Panadol Extra este indicat pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată. Panadol Extra calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, durerile de spate, durerile de dinţi, inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, durerile musculare, durerile menstruale, nevralgiile, durerile articulare – inclusiv cele din osteoartrită şi boli reumatice, durerile în gat, durerea postvaccinală.

înlătură, de asemenea, disconfortul din răceală şi gripă şi scade febra.

verificaţi înainte de a utiliza acest medicament

IMPORTANT:

– Nu utilizaţi Panadol Extra concomitent cu alte produse care conţin paracetamol

Panadol Extra nu se administreaza:

Dacă sunteţi alergic la paracetamol, la cafeină sau la oricare dintre excipienţii menţionaţi mai sus Dacă aveţi insuficienţă hepatocelular.

înainte de a utiliza Panadol Extra, adresaţi-vă medicului dacă:

– aveţi afecţiuni grave renale sau hepatice.

– utilizaţi metoclopramid, domperidonă (folosite în tratamentul stărilor de greaţă şi vărsăturilor) sau colestiramină (pentru tratamentul hipercolesterolemiei). – utilizaţi anticoagulante şi aveţi nevoie zilnic de un analgezic pentru o perioadă lungă de timp; puteţi lua ocazional paracetamol.

– sunteţi însărcinată sau alăptaţi.

La pacienţii cu alcoolism cronic există risc de hepatotoxici­tate în cazul administrării prelungite în doze mari de paracetamol.

Riscul toxicităţii paracetamolului poate fi crescut la pacienţii în tratament cu alte medicamente potenţial hepatotoxice sau medicamente inductoare enzimatice.

Tratamentul prelungit cu doze mari de paracetamol creşte riscul hemoragic al anticoagulantelor cumarinice.

Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.

Paracetamolul poate influenţa valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic şi ale glicemiei, prin metode oxidative.

Prospect pentru Panadol utilizator

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Cum se administrează Panadol Extra?

Adulţi şi adolescenţi peste 12 ani

Doza recomandată este de 1 -2 comprimate filmate Panadol Extra la fiecare 4 ore. Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 4 g paracetamol (8 comprimate filmate).

Produsul nu este recomandat copiilor mai mici de 1 2 ani. Panadol Extra nu se va administra mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (de exemplu, hipertensiune arterială, aritmii). De asemenea, produsul nu se administrează seara (risc de apariţie a insomniei).

Utilizarea in exces a cafelei sau a ceaiului concomitent cu tratamentul cu Panadol Extra poate determina stare de nervozitate si iritabilitate.

Prospect pentru Panadol utilizator

Nu depăşiţi dozele Panadol recomandate.

Panadol Extra este potrivit pentru dumneavoastră?

Majoritatea pacienţilor care utilizează Panadol Extra nu au reacţii adverse. Totuşi, ocazional, pot să apara reacţii alergice, ca de exemplu erupţii cutanate. Consumul excesiv de ceai sau de cafea în timpul administrării Panadol Extra poate produce iritabilitate sau agitaţie. Adresaţi-vă medicului la apariţia oricărui efect neobişnuit.

Ce trebuie să ştiţi în cazul în care aţi luat prea mult Panadol Extra?

Dacă depăşiţi doza recomandată, adresaţi-vă imediat medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Supradozajul paracetamolului poate produce insuficienţă hepatică.

Cum se păstrează Panadol Extra?

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe ambalaj.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna copiilor.

Prospect pentru Panadol utilizator

Data ultimei verificări a prospectului

lunie 2005

GlaxoSmithKline

Panadol este marcă înregistrată aparţinând grupului de companii GlaxoSmithKline.

Producător Panadol

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd., Co. Waterford, Irlanda

 Prospect pentru Panadol utilizator

Deţinătorul Autorizaţiei de punere pe piaţă

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford TW8 9GS Marea Britanie

 

Acum se mai citeste

Leave a Reply