Prospect Acetilcisteina – Bronsita Acuta – Bronhopneumopatiei cronice

Dă Share să știe și altii!!
Shares

Prospect Acetilcisteina 200 mg capsule

1. Ce este Acetilcisteina 200 mg şi pentru ce se utilizează

Acetilcisteina 200 mg face parte din grupa mucolitice şi este indicată pentru tratamentul tulburărilor secreţiei bronşice în special în cursul afecţiunilor bronşice acute (bronşită acută),acutizările bronhopneumopatiei cronice, mucoviscidoză.

2. Înainte să utilizaţi Acetilcisteina 200 mg

Nu utilizaţi Acetilcisteina 200 mg în următoarele cazuri:

dacă sunteţi alergic la acetilcisteină sau la oricare dintre excipienţii medicamentului;

–  în criza de astm bronşic.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Acetilcisteina 200 mg

Fluidificarea brutală a secreţiilor poate determina inundarea bronhiilor la bolnavii incapabili să expectoreze (ceea ce impune bronhoaspiraţie de urgenţă).

Prin creşterea volumului secreţiilor bronşice, acetilcisteina poate accentua reflexul de tuse care este un mecanism de apărare bronhopulmonară. De aceea apariţia tusei productive în timpul tratamentului cu acetilcisteină nu trebuie oprită prin administrarea de antitusive.

Se administrează cu prudenţă la pacienţii cu ulcer gastro-duodenal şi astm bronşic (poate favoriza bronhospasmul care se poate manifesta prin dificultăţi în respiraţie.)

Utilizarea altor medicamente cu Acetilcisteina 200 mg

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu se cunosc interacţiuni cu alte medicamente.

Acetilcisteina 200 mg in aarcina şi alăptare

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Studiile la animal nu au evidenţiat efecte teratogene. Datorită absenţei datelor clinice şi din motive de precauţie se va evita administrarea acestui medicament în timpul sarcinii.

Nu se recomandă utilizarea acestui produs în timpul alăptării.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acetilcisteina nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale produsului Acetilcisteina 200 mg Datorită prezenţei parahidroxibenzoaţilor ca excipienţi, pot apărea reacţii alergice (chiar întârziate). In acest caz se recomandă întreruperea medicaţiei.

Vezi pretul acuma

Continutul nu este valabil.
Dati Accept pentru a continua

3.  Cum să utilizaţi Acetilcisteina 200 mg

Utilizaţi întotdeauna Acetilcisteina 200 mg exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră.
Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Pentru adulţi şi copii peste 7 ani,

  • doza uzuală este de 200 mg acetilcisteină (o capsulă Acetilcisteina 200 mg) administrată oral, de 3 ori pe zi.

Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 8-10 zile fără recomandarea medicului.



Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Acetilcisteina 200 mg

Experienţa clinică a demonstrat că în general acetilcisteina este bine tolerată. Este indicat a nu se depăşi dozele recomandate. În cazul creşterii excesive a volumului secreţiilor bronşice fluidificate se recomandă drenaj postural şi bronhoaspiraţie.

Dacă uitaţi să utilizaţi Acetilcisteina 200 mg

Nu dublaţi dozele pentru a recupera doza omisă. Continuaţi cu doza obişnuită dupa orarul normal.

Dacă încetaţi să utilizaţi Acetilcisteina 200 mg

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile date de Acetilcisteina

Ca toate medicamentele, Acetilcisteina 200 mg poate determina reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. După administrarea în doze mari este posibil să apară dureri abdominale, greaţă, vărsături, diaree. În acest caz se recomandă reducerea dozelor.



Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să comunicaţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Acetilcisteina 200 mg după data de expirare înscrisă pe blister şi cutie (după “EXP”, respectiv „Data expirării”). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

5. Informaţii suplimentare

Ce conţine Acetilcisteina 200 mg

Substanţa activă este acetilcisteina, 200 mg.



Celelalte componente sunt:

 Conţinutul capsulei: lauril sulfat de sodiu, stearat de magneziu.

 Capsula: cap şi corp: dioxid de titan (E171), tartrazină (E102), briliant blue (E133), eritrozină (E127), parahidroxibenzoat de metil, parahidroxibenzoat de n-propil, gelatină.

Cum arată Acetilcisteina 200 mg şi conţinutul ambalajului

Capsule gelatinoase de formă cilindrică, cu corp şi cap de culoare albastru opac, conţinând o pulbere albă sau aproape albă.

Cutia conţine 2 blistere din AL/PVC a câte 10 capsule.

Cutia conţine 100 blistere din AL/PVC a câte 10 capsule.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

PHARMA S A.

B-dul Theodor Pallady nr.44 B
Sector 3, Bucureşti, România

Producătorul

SC. PHARMA SA.

Bd. Theodor Pallady nr. 44B
Sector 3, Bucureşti, România

Acest prospect a fost aprobat în Mai, 2012

Citiţi cu atenţie şi în întregime acest prospect Acetilcisteina , deoarece el conţine informaţii importante pentru dumneavoastră.

Acest medicament Acetilcisteina este disponibil fără prescripţie medicală. Cu toate acestea, este necesar să utilizaţi Acetilcisteină 200 mg cu atenţie, pentru a obţine cele mai bune rezultate.

–   Păstraţi acest prospect Acetilcisteina . S-ar putea să fie necesar să-l recitiţi.

–   Întrebaţi farmacistul dacă aveţi nevoie de mai multe informaţii sau sfaturi.



– Trebuie să vă prezentaţi la medic dacă simptomele dumneavoastră se înrăutăţesc sau nu se îmbunătăţesc după 3 zile.

– Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect Acetilcisteina , vă rugăm să-i spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Medicamentul ACETILCISTEINA LAROPHARM 200mg conține substanța acetilcisteină și clasificarea dată de codul ATC (Anatomic Terapeutic Chimic) R05CB01 este Aparatul respirator | Expectorante, excluzand asocieri cu antitusive | Mucolitice.

Date generale despre ACETILCISTEINA LAROPHARM 200mg LAROPHARM

Substanța: acetilcisteină

Data ultimei liste de medicamente: 01-10-2019

Codul comercial: W66169001

Concentrație: 200mg

Forma farmaceutică: CAPSULE

Cantitate: 20

Prezentare produs: cutie x2 blist al/pvc x10 caps

Tip produs: generic

Restricții eliberare rețetă: OTC – Over the Counter = medicament care nu necesită o prescripție medicală.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuand vizitarea acestui site veti fi de acord cu politica cookie. ...mai multe informatii

Setarile cookie face ca experienta sa fie una placuta, cookieurile sunt pentru personalizarea publicitatii si a linkurilor afiliate. Nu stocam IP-uri de nici un fel. Dand Accept, sunteti de acord. Sanatate!

Close