Prospect Tachipirina 500 mg | Febra Durere Analgezic

Prospect Tachipirina

  Ce este Tachipirina și pentru ce se utilizează

Tachipirina conține ingredientul activ paracetamol care acționează prin reducerea febrei (antipiretice) și ameliorarea durerii (analgezic).

Tachipirina se utilizează la adulți, adolescenți și copii pentru:

– tratamentul simptomatic al stărilor febrile precum gripa boli exantematoase boli infecțioase tipice copiilor și adolescenților boli acute ale căilor respiratorii etc.

– durere de diferite origini și natură (dureri de cap la cap, nevralgii, dureri musculare și alte evenimente dureroase ).

Discutați cu medicul dumneavoastră dacă dumneavoastră / copilul dumneavoastră nu vă simțiți mai bine sau dacă copilul se simte mai rău după 3 zile de tratament.

Citiți cu atenție și în întregime acest prospect înainte de a utiliza acest medicament, deoarece conține informații importante pentru dumneavoastră.

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau așa cum v-a spus medicul sau farmacistul.

– Păstrați acest prospect. Poate că va trebui să îl citiți din nou.

– Dacă doriți mai multe informații sau sfaturi, adresați-vă farmacistului.

– Dacă ați manifestă unul oricare din efectele parte, între care efectele nu figurează în acest prospect, întrebați medicul dumneavoastră sau farmacistului. A se vedea paragraful 4.

– Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă nu observați nicio îmbunătățire sau dacă observați o agravare a simptomelor după 3 zile de tratament.

 500 mg comprimate

Paracetamol

Ce trebuie să știți înainte de a utiliza Tachipirina

Nu utilizați Tachipirina daca

– dacă persoana care ia acest medicament este alergică la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).

Avertismente și precauții

Discutați cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza Tachipirina.

În următoarele cazuri, utilizați Tachipirina cu precauție dacă :

– consumati alcool in exces (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi)

– suferiti de anorexie (tulburare de comportament alimentară caracterizată prin lipsa sau scăderea poftei de mâncare)

– suferă de bulimie (tulburare a comportamentului alimentelor la care o persoană înghite o cantitate de mâncare excesivă pentru a recurge apoi la diferite metode pentru a o expulza)

– suferi de cașexie (o stare caracterizată prin slabire extremă, reducerea masei musculare și subțierea pielii din cauza bolilor cronice )

– urmează o dietă incorectă de mult timp (malnutriție cronică)

– suferiți de deshidratare (pierderi severe de apă / lichide din organism)

– suferiți de hipovolemie (volum redus de sânge care circulă)

– suferiți de boli hepatice care îi reduc funcția (insuficiență hepatică, hepatită, sindrom Gilbert)

– sunteți tratat concomitent cu medicamente care modifică funcția ficatului (vezi „Alte medicamente și tahipirina”)

– suferiți de o lipsă de glucoză-6-fosfat dehidrogenază (o substanță prezentă în mod normal în corpul uman, a cărei deficiență poate provoca o boală a sângelui)

– suferiți de anemie hemolitică (distrugerea globulelor roșii ).

Utilizarea de doze mari și / sau pentru perioade prelungite

Utilizarea dozelor mari și / sau prelungite ale acestui medicament poate provoca chiar și modificări grave ale rinichilor și sângelui. În aceste cazuri, medicul va verifica în timp, prin teste adecvate, funcționalitatea ficatului, a rinichilor și a compoziției sanguine. Înainte de a lua acest medicament, spuneți medicului dumneavoastră dacă aveti boli de rinichi sau ficat.

Copii și adolescenți

Tachipirina poate fi administrată copiilor și adolescenților (vezi pct. 3 „Cum să utilizați Tachipirina”).

Alte medicamente și tachipirină

Spuneți medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luați/ sau ați luat recent/ sau s-ar putea să luați/ orice alte medicamente.

În special, spuneți medicului dumneavoastră dacă  mai luati:

– alte medicamente care conțin paracetamol. În timpul tratamentului cu paracetamol se administrează în doze mari, pot apărea reacții adverse grave ;

– medicamente care încetinesc golirea stomacului (de ex. , Anticolinergice, opioide), în aceste cazuri , medicamentele întârzie efectul  Tachipirinei;

– medicamente care accelerează golirea stomacului (de exemplu, procinetice), deoarece aceste medicamente accelerează efectul tachipirinei;

– colestiramina (medicament utilizat pentru reducerea nivelului de colesterol din sânge), deoarece reduce efectul paracetamolului;

– cloramfenicol (un antibiotic), deoarece poate crește riscul de reacții adverse ;

– anticoagulante (medicamente utilizate pentru subțierea sângelui). În cazul tratamentelor cu doze mari de paracetamol (4 g pe zi timp de cel puțin 4 zile),  administrați copilului tachipirină numai sub strictă supraveghere medicală;

– rifampicină (un antibiotic);

– cimetidină (un medicament utilizat pentru tratamentul ulcerului gastric );

– antiepileptice (medicamente utilizate pentru tratarea epilepsiei), de exemplu glutetimidă, fenobarbital, carbamazepină;

– zidovudină (medicament pentru tratamentul HIV).

Utilizarea acestor medicamente cu Tachipirina necesită supraveghere medicală atentă.

Interferența cu testele de sânge

Dacă persoana care ia medicamentul trebuie să efectueze analize de sânge, luați în considerare faptul că administrarea de paracetamol poate interfera cu determinarea glicemiei și a zahărului din sânge.

Tachipirina cu alcool

Luați Tachipirina cu precauție dacă utilizați sau utilizați în mod cronic alcool (3 sau mai multe băuturi alcoolice pe zi), deoarece există riscul de intoxicație (vezi secțiunile „Atenționări și precauții” și „Dacă utilizați mai mult decât Tachipirina decât cât datorează “).

Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să rămâneți gravidă sau dacă alăptați, cereți sfatul medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua acest medicament.

Dacă este necesar, Tachipirina poate fi utilizată în timpul sarcinii. Cea mai mică doză posibilă care reduce durerea și / sau febra trebuie utilizată și luată pentru cel mai scurt timp posibil. Adresați-vă medicului dumneavoastră dacă durerea și / sau febra nu scad sau dacă trebuie să luați medicamentul mai des.

Acest medicament poate fi luat în timpul alăptării numai dacă este clar necesar și sub supravegherea medicului dumneavoastră .

Conducerea vehiculelor și utilizarea utilajelor

Tachipirina nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Cum se utilizează Tachipirina

Utilizați întotdeauna acest medicament exact așa cum este descris în acest prospect sau conform indicațiilor medicului sau farmacistului. Dacă aveți dubii, consultați medicul sau farmacistul.

Adulți

Doza recomandată este de 1 comprimat pe rând, care se repetă dacă este necesar după 4 ore, fără a depăși 6 doze pe zi.

În caz de durere severă sau febră mare, 2 comprimate de 500 mg se repetă, dacă este necesar, după cel puțin 4 ore.

La adulți, doza maximă orală este de 3000 mg de acetaminofen pe zi (vezi „Dacă utilizați mai mult tachipipirină decât ar trebui”).

Utilizare la copii și adolescenți

Pentru copii este esențial să se respecte doza definită în funcție de greutatea lor corporală, astfel medicul va indica cea mai potrivită formula pe baza greutății corporale a copilului. Vârstele aproximative în funcție de greutatea corporală sunt date pentru informare.

Comprimatul poate fi împărțit în două doze egale.

 

 

GREUTATE

 

VÂRSTĂ

 

DOZA

De cate ori pe zi?

DOZA MAXIMĂ

ZILNIC (ÎN 24 ORE)

21-25 kg 6,5 – mai puțin de 8 ani aproximativ ½ comprimat pe rând

Se repetă, dacă este necesar, după 4 ore.

Nu depășiți 6

administrații în 24 de ore.

3 comprimate
26-40 kg

8-11 ani

aproximativ

1

comprimat la un moment dat

Se repetă, dacă este necesar, după 6 ore.

Nu depășiți 4

administrații în 24 de ore.

4 comprimate
41-50 kg

12-15 ani

aproximativ

1

comprimat la un moment dat

Se repetă, dacă este necesar, după 4 ore.

Nu depășiți 6

administrații în 24 de ore.

6 comprimate
Greutate peste 50 kg Peste 15 ani aproximativ

1

comprimat la un moment dat

Se repetă, dacă este necesar, după 4 ore.

Nu depășiți 6

administrații în 24 de ore.

6 comprimate

 

Pentru copiii cu o greutate mai mică de 21 kg, există pe piață alte formulări specifice de tahipirină. Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru sfaturi.

Dacă dumneavoastră / copilul dumneavoastră aveți insuficiență renală severă (scăderea severă a funcției renale)

Dacă medicul a diagnosticat insuficiență renală severă, intervalul dintre administrare trebuie să fie de cel puțin 8 ore.

Durata tratamentului

Nu utilizați Tachipirina mai mult de 3 zile consecutive fără a vă consulta medicul. Medicul trebuie să evalueze necesitatea tratamentului pentru mai mult de 3 zile consecutive.

Dacă utilizați mai mult decât trebuie din Tachipirina

În caz de ingestie / administrare accidentală a unei doze excesive de tahipirină, anunțați imediat medicul sau mergeți la cel mai apropiat spital.

Simptome de atentionare

Dacă se iau accidental doze foarte mari de paracetamol, simptomele pe care dumneavoastră / copilul dvs. le puteți întâlni în general în primele 12 până la 48 de ore includ:

– anorexie (lipsă sau apetit redus ), greață și vărsături, urmate de o decădere profundă a stării generale

– modificări ale valorilor de laborator din sânge (bilirubină sanguină crescută, dehidrogenază lactică, niveluri ale transaminazelor hepatice, niveluri scăzute de protrombină din sânge)

– leziuni hepatice care pot duce la comă și moarte.

Administrarea unei doze excesive de paracetamol crește riscul de intoxicație și poate duce la deces, în special în următoarele cazuri:

    • dacă persoana care ia medicamentul are boli de ficat
    • alcoolismul cronic
    • în cazul în care cei care iau droguri rezultă din de mult timp o sursă de alimentare nu este corectă (malnutriție cronică)
    • în cazul în care cei care iau acest medicament mai iau alte medicamente sau substanțe care crește de capacitățile

Tratament

Pe baza naturii și severității simptomelor, medicul va efectua o terapie de susținere adecvată.

Dacă uitați să utilizați Tachipirina

Nu utilizați o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetați să luați Tachipirina

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

4. Posibile efecte secundare

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacții adverse, deși nu apar la toate persoanele.

Dacă dumneavoastră / copilul dumneavoastră prezentați următoarele reacții adverse, încetați să luați acest medicament și contactați imediat medicul dumneavoastră:

  • reacții alergice cu :

– roșeață a pielii însoțită de mâncărime (urticarie)

– umflarea gâtului (edem laringian)

– umflarea mâinilor, picioarelor, gleznelor, feței, buzelor, limbii și / sau gâtului (angioedem)

– reacție alergică severă (șoc anafilactic).

În plus, cei care iau medicamentul pot prezenta următoarele reacții adverse, pentru care nu există date suficiente pentru a stabili frecvența.

  • reducerea numărului de trombocite în sânge (trombocitopenie)
  • număr redus de celule albe din sânge (leucopenie / agranulocitoză)
  • reducerea hemoglobinei în sânge, o substanță care transportă oxigenul în sânge (anemie)
  • ameţeală
  • tulburări de stomac și intestinale
  • funcție hepatică anormală
  • inflamație a ficatului (hepatită)
  • pete roșii, leziuni buloase cu zone de detașare a pielii, vezicule, erupții ale pielii (eritem multiform, sindrom de Stevens Johnson necroliză epidermică toxică)
  • scăderea funcției renale (insuficiență renală acută )
  • inflamație a rinichilor (nefrită interstițială)
  • sânge în urină (hematurie)
  • încetarea sau reducerea producției de urină (anurie) .

Au fost raportate cazuri foarte rare de reacții cutanate severe.

Raportarea efectelor secundare

Raportând reacțiile adverse, puteți contribui la furnizarea mai multor informații despre siguranța acestui medicament.

5. Cum se păstrează Tachipirina

Nu lăsați acest medicament la vederea și la îndemâna copiilor.

Nu utilizați acest medicament după data de expirare , care este declarat pe cutie după EXP. Data de maturitate se referă la ultima zi a acea lună.

Jumătatea comprimatului poate fi păstrată 24 de ore în ambalajul original. Acest medicament nu necesită condiții speciale de păstrare.

Nu aruncați niciun medicament in apele uzate sau deșeurile menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai utilizați . Acest lucru va ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul ambalajului și alte informații

Ce conține Tachipirina  

– ingredientul activ este: paracetamol (fiecare comprimat conține 500 mg paracetamol)

– celelalte componente sunt: ​​celuloză microcristalină, povidonă, amidon pregelatinizat, acid stearic, croscarmeloză sodică.

Cum arată Tachipirina și conținutul ambalajului

Vine în tablete albe, rotunde, biconvexe, cu o linie centrală pe o parte. Comprimatele sunt ambalate în blistere albe de 10 sau 20 sau 30 de comprimate divizibile de 500 mg.

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Titularul autorizației de introducere pe piață

Companii chimice mixte Angelini Francesco – ACRAFSpA – Viale Amelia, 70 – 00181 Roma.

Producător

ACRAFSpA – Via Vecchia del Pinocchio, 22 – 60131 Ancona.

Dă Share și fă-i bucuroși și pe altii!!

Shares

Lasati un comentariu

Urmatorul regulament trebuie acceptat pentru a publica comentariul:

In conformitate cu GDPR va anunt ca emailul si comentariul d-voastra va fi stocat .  Pentru mai multe detalii vizitati Politica cookie. Sau scrieti-ne pe pagina de Contact.

 

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Continuand vizitarea acestui site veti fi de acord cu politica cookie. ...mai multe informatii

Setarile cookie face ca experienta sa fie una placuta, cookieurile sunt pentru personalizarea publicitatii si a linkurilor afiliate. Nu stocam IP-uri de nici un fel. Dand Accept, sunteti de acord. Sanatate!

Close